kúpeľňa

Materiály vhodné na rekonštrukciu kúpeľne: Prečo sadra do tejto miestnosti rozhodne nepatrí?

Univerzálne riešenie na rekonštrukciu kúpeľne neexistuje. Na trhu sú však dostupné systémové riešenia, ktoré chránia podkladovú konštrukciu a zabezpečujú požadovanú rovnosť obkladu a dlažby.

Dôvody, prečo sa pustiť do rekonštrukcie kúpeľne, sú rôzne. Niekoho motivuje zastaraný vzhľad, dosluhujúce sanitárne zariadenia alebo nevyhovujúce elektrické a vodovodné inštalácie. Druhí túžia po zmene dispozície či výmene vane za sprchovací kút. Iných dráždia neestetické a zdravotne nežiaduce plesne, prípadne neželané priesaky.

Nech je dôvod na rekonštrukciu akýkoľvek, vždy je cieľom, aby sa rekonštrukcia kúpeľne realizovala podľa predstáv a bez zbytočného stresu a aby sa v kúpeľni podarilo vytvoriť aj príjemné, hygienické a funkčné prostredie.

Mnoho ľudí je presvedčených, že drobné stavebné činnosti hravo zvládnu sami. Dnešné materiály svojimi vlastnosťami skutočne zjednodušujú prácu s nimi. Avšak rekonštrukciu kúpeľne odporúčame nechať radšej na odborníkov. Investori budú mať tak či tak dosť práce s výberom a nákupom obkladov a dlažby, sanitárnych zariadení, nábytku a doplnkových predmetov.  Namiesto púšťania sa do stavebných prác svojpomocne by mali investovať čas do výberu spoľahlivej realizačnej firmy a výberu vhodných materiálov.

Odstránenie pôvodných obkladových prvkov, výmena rozvodov vody a elektriny sú totiž len zlomkom prác. Pri rekonštrukcii môže prekvapiť mnoho neočakávaných situácií, ktoré profe­sionálna realizačná spoločnosť odborne zvládne.

Profesionáli majú potrebné znalosti o používaných materiáloch, technologických postupoch a predovšetkým garantujú kvalitu vykonaných stavebných prác.
Výber odporučených materiálov a následnosť jednotlivých prác predpokladá odstránenie pôvodných obkladových prvkov až na nosnú konštrukciu.

Porovnanie transparentnosti acetátového tmelu a MS polyméru
Porovnanie transparentnosti acetátového tmelu a MS polyméru | Zdroj: Mapei

Sadra do kúpeľne nepatrí

Aj keď sa sadra ešte stále často používa v kúpeľniach pri inštalácii elektrických káblov, tento materiál do priestorov so zvýšenou vlhkosťou a vodou rozhodne nepatrí. Majstri oceňujú jej veľmi jednoduché spracovanie, rýchlosť vytvrdnutia a okamžitú možnosť fixácie.

Avšak po jej zatvrdnutí pri náhodnej reakcii s vodou, ku ktorej môže časom dôjsť, napríklad z dôvodu prasknutého vodovodného potrubia, nefunkčnej izolácie atď., dochádza k jej rozpadnutiu a strate funkčnosti.

Preto sa na práce v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou odporúča použitie rýchlotvrdnúcich cementových mált. Pri aplikácii vytvoria trvalý spoj, v ktorom neprichádza k žiadnemu poškodeniu ani pri náhodnom kontakte s vodou. Tieto všestranné výrobky možno využiť aj pri iných stavebných činnostiach v kúpeľni, ako napríklad pri osadení dverných zárubní, sanitárnych predmetov, radiátorov alebo pri utesnení drobných priesakov vody.

Rýchle vyrovnanie stien

Pod obklad v kúpeľni je nevyhnuté vyrovnať steny do požadovanej roviny. Rovná, mechanicky pevná vyrovnávacia vrstva s potrebnou prídržnosťou k podkladu napomáha zaistiť dostatočne nosnú vrstvu aj pre ťažšie obkladové prvky.
Na tento účel možno použiť širokú škálu materiálov, pričom sa preferujú najmä vápennocementové alebo cementové malty.

Vápennocementové malty sa vďaka obsahu vápna o niečo jednoduchšie aplikujú, cementové malty sa zas vyznačujú vyššími mechanickými parametrami. Vzhľadom na trvalú vlhkosť v kúpeľni sa pre tieto priestory odporúčajú skôr výrobky na báze cementu.

Významnou výhodou cementových výrobkov oproti vápennocementovým je rýchlejší čas vytvrdnutia. To znamená rýchlejší postup stavebných prác a skrátenie času potrebného na rekonštrukciu.

Zalievanie systémov podlahového vykurovania

Pri realizácii vodorovných konštrukcií je cieľom zhotoviť podklad, ktorý bude spĺňať požiadavky na rovinnosť, pevnosť, odolnosť proti oteru, dobrú tepelnú vodivosť a pod. V závislosti od uvažovanej hrúbky a spôsobu vyhotovenia sa opäť ponúka celý rad materiálov od cementových mált, poterov až po samonivelizačné stierky.

Spracovateľnosť epoxidových škárovacích mált sa vďaka inovovanej receptúre a používaniu odporučeného profesionálneho náradia veľmi zjednodušila.
1 Spracovateľnosť epoxidových škárovacích mált sa vďaka inovovanej receptúre a používaniu odporučeného profesionálneho náradia veľmi zjednodušila. | Zdroj: Mapei
2
2 | Zdroj: Mapei
3
3 | Zdroj: Mapei

Podlaha so zabudovaným systémom vykurovania, či už na báze ohrevu vody, alebo elektrického ohrevu káblov a rohoží, zabezpečí v kúpeľni dokonalý tepelný komfort. Preto patrí inštalácia systémov podlahového vykurovania v kúpeľniach k čoraz častejším stavebným úpravám nielen pri rekonštruk­ciách, ale aj v novostavbách.

Predovšetkým pri rekonštrukčných prácach je hrúbka na realizovanie novej podlahy často limitovaná a veľmi ťažko zmeniteľná pre už existujúce výšky. Realizácia vykurovaných podláh umiestnených na systémovej doske je v takýchto priestoroch veľmi náročná, pretože vyžadujú minimálnu hrúbku poteru 70 mm.

Ideálnym riešením v tomto prípade je použitie samonivelizačných mált s vysokým súčiniteľom tepelnej vodivosti s možnosťou aplikácie od minimálnych hrúbok len v milimetroch až po hrúbku niekoľkých centimetrov. Na rozdiel od tradičných cementových mált alebo poterov je práca so samonivelizačnými maltami výrazne rýchlejšia a jednoduchšia, nevyžaduje už žiadne dodatočné vyrovnanie povrchu.

Návrh hydroizolácie do kúpeľne

Tlak na rýchlosť výstavby, aj pri rekonštrukciách, má za následok preferovanie suchej výstavby s použitím sadrokartónových dosiek alebo dosiek OSB, dreva, anhydridov, sadrových omietok a pod. Ide však o citlivé materiály, ktorým dlhodobý kontakt s vlhkosťou neprospieva.

V niektorých prípadoch môže dokonca spôsobiť poškodenie týchto podkladových konštrukcií, a tým celého aplikovaného systému. Zabezpečiť dostatočnú ochranu pred degrada­čnými účinkami vody je však rovnako dôležité aj pri tradičných cementových materiáloch.

Na ochranu podkladovej konštrukcie, a tým zvýšenie jej trvanlivosti a životnosti, slúži správne navrhnutý a zrealizovaný hydroizolačný systém. Len použitie samotnej hydroizolácie nezabezpečí izolačnú funkciu danej konštrukcie. V celej ploche sa nachádza mnoho ďalších detailov, ktoré sú zvyčajne kľúčové na zabezpečenie ochrany proti vode.

Typickými miestami prienikov vody v kúpeľni sú prestupy v stenách, podlahách a všetky pružné škáry vyhotovené v rámci konštrukcie. Z tohto dôvodu je nevyhnutné vždy kombinovať vhodnú hydroizoláciu s doplnkovým výrobkom, ako sú napr. pogumované pásky, rohové pogumované profily, tesniace manžety, hotové odtokové vpusty s už navarenou manžetou atď.

Tieto doplnkové výrobky v spojení s vhodne navrhnutou hydroizoláciou sú schopné zabezpečiť potrebné zaizolovanie a ochranu konštrukcie. Na izolovanie kúpeľne sa odporúčajú výrobky na cementovej báze (jednozložkové alebo dvojzložkové) alebo na báze syntetickej živice vo vodnej disperzii.

Druhé menované sú v súčasnosti najčastejšie preferované. Obľubu si získali mimoriadne jednoduchým spracovaním – dodávajú sa vo forme pasty, ktorá je pripravená na okamžité použitie.

Ako na zapustený odtok v sprchovacom kúte

Neodmysliteľnou súčasťou nadčasovej kúpeľne je moderný sprchovací kút so sklenenými dvierkami a bez vaničky. Zhotoviť takýto sprchovací kút nie je v súčasnosti žiadny problém. Najzásadnejšie je zabezpečiť spoľahlivý odtok vody. Na odvod vody zo sprchovacieho kúta možno použiť odtokové vpusty, ktoré sú dostupne v rôznych priemeroch.

Ľahko sa prispôsobia inštalácii odtokového potrubia, umožňujú odvod vody v laterálnom alebo vertikálnom smere. V systéme odvedenia vody je často manžeta priamo navarená na vpust, vďaka čomu je zaizolovanie priestoru okolo odtoku bezproblémové a trvalo funkčné.

Vhodnú hydroizoláciu je nevyhnutné vždy kombinovať s doplnkovým výrobkom, ako sú napr. pogumované pásky, rohové pogumovanéprofily, tesniace manžety a pod.
1 Vhodnú hydroizoláciu je nevyhnutné vždy kombinovať s doplnkovým výrobkom, ako sú napr. pogumované pásky, rohové pogumované profily, tesniace manžety a pod. | Zdroj: Mapei
2
2 | Zdroj: Mapei
03Mapei Mapegum WPS N06
03 | Zdroj: Mapei

Univerzálne lepidlo na inštaláciu obkladov a dlažby neexistuje

Najväčší dojem z celkovej rekonštrukcie kúpeľne spraví pravdepodobne jej finálny vzhľad, v ktorom zohrávajú zásadnú úlohu použitý obklad a dlažba. Možnosti výberu obkladových prvkov sú z hľadiska dizajnu, formátu alebo použitého materiálu pri výrobe priam nekonečné a zákazník má často problém vybrať si z takej širokej ponuky.

Pre dokonalý vzhľad kúpeľne je kľúčový správny výber materiálu na jeho inštaláciu. Lepenie obkladu a dlažby má svoje pravidlá a výber lepidla treba starostlivo zvážiť v závislosti od materiálu, z ktorého je obklad vyrobený (keramika, prírodný kameň, mozaika, konglomerát atď.), formátu, druhu podkladu a požiadavky na rýchlosť inštalácie.

Veľmi zjednodušene možno povedať, že pri väčšom formáte obkladových prvkov, ako aj pri lepení prírodného kameňa, sa bude vždy vyžadovať použitie kvalitnejších lepidiel s vyššími parametrami.

Pozor treba dať aj na správny spôsob lepenia obkladov a dlažby v kúpeľni, kde sa predpokladá prítomnosť vody a vlhkosti. Z dôvodu zaistenia úplného podlepenia a spojenia dlažby s podkladom sa vyžaduje obojstranné lepenie – nanesenie lepidla na podklad a zároveň na zadnú stranu obkladového prvku.

Pri lepení sa odporúča použitie profesionálneho náradia, napr. zubových stierok so šikmým zubom, ktoré uľahčujú rozmiestnenie lepidla v celej ploche pod dlažbou alebo „leveling“ systémov na zaistenie dokonalej rovnosti inštalovanej dlažby.

Škárovanie obkladov a dlažby so zachovaním stálofarebnosti

O voľbe vhodnej škárovacej malty by nemal rozhodovať len jej farebný odtieň. Kvalitné vyplnenie škár medzi nalepenými obkladovými prvkami má nielen dekoratívny, ale aj funkčný význam.  Škáry znečistené nepríjemnými čiernymi plesňami alebo vyblednutý farebný odtieň škáry po pár dňoch – aj to sú príklady z praxe, ktoré pokazia dojem aj z tej najmodernejšej a najprepracovanejšej kúpeľne.

Pri predstave finančných prostriedkoch vynaložených na rekonštrukciu sa nedokonalé škáry javia ako ozajstná nočná mora. Aby sa predišlo týmto problémom, pozornosť treba venovať výberu vhodnej škárovacej malty. Dôraz treba klásť najmä na vlastnosti, akými sú napríklad znížená nasiakavosť, odolnosť proti plesniam, odolnosť proti zachytávaniu nečistôt a stálofarebnosť.

Na výplň pevných škár sa v priestoroch s vlhkou prevádzkou odporúča používať malty na báze reaktívnych živíc – epoxidové alebo malty s obsahom špeciálnych hydraulických spojív – cementové. Každá z nich má svoje prednosti, ale obidva typy s istotou spĺňajú spomínané vlastnosti.

Pri kúpe škárovacej malty je potrebné venovať pozornosť značkám alebo symbolom uvedeným na obale. Pri cementových škárovacích maltách sa odporúčajú výrobky s označením W, t. j. so zníženou nasiakavosťou. Epoxidová škárovacia malta je úplne nenasiakavá.

Hlavnou výhodou cementových škárovacích mált je ich jednoduchšie spracovanie. Bez problémov ho zvládne každý obkladač. Výhodou je tiež krátky čas pred finálnym dočistením obkladových prvkov a urýchlenie času uvedenia priestoru do plnej prevádzky.

Na trhu sú dostupné cementové škárovacie malty od rôznych výrobcov, náskok majú však tie, ktoré sú obohatené o inovatívne technológie BioBlock a DropEffect. Technológia BioBlock spočíva v rovnomernom rozptýlení špeciálnych molekúl organického pôvodu v mikroštruktúre škárovacej malty, čím sa zabraňuje tvorbe mikroorganizmov, ktoré vytvárajú plesne. Technológia DropEffect výrazne znižuje pohlcovanie povrchovej vody.

Kvalitu a vlastnosti epoxidových škárovacích mált ocení aj ten najnáročnejší investor. Preto sa čoraz viac používajú aj v moderných kúpeľniach. Povrch škáry je po vytvrdnutí hladký a nenasiakavý, vďaka čomu spĺňa prísne požiadavky na vodoodolnosť, hygienu a stálofarebnosť.

Epoxidová škára je stálofarebná a má výrazne menší sklon k znečisteniu a vzniku plesní. Biela zostane biela. A to sú najpresvedčivejšie argumenty pri rozhodovaní, aký druh škárovacej malty vybrať do kúpeľne.

Nie je silikón ako silikón

Práce na novej kúpeľni uzatvára použitie silikónových tesniacich tmelov. Pri jeho výbere venujte pozornosť vlastnostiam, ako je odolnosť proti vzniku plesní a rias. Silikónový tmel tvorí pri finálnych úpravách obkladov a dlažby osvedčenú dvojicu s epoxidovou i cementovou škárovacou maltou.

Neobsahuje rozpúšťadlá a po vytvrdnutí zaisťuje dokonalú prídržnosť k stenám škáry bez zmraštenia a vzniku trhlín. Praktickým tipom pri nanášaní tmelu v kúpeľni alebo prostredí so zvýšenou vlhkosťou je prvotná aplikácia penetračného náteru na steny škáry na zaistenie zvýšenej prídržnosti.

Detail medzi sklom a obkladom

Súčasťou pružného tmelenia v kúpeľni, najmä v sprchovacích kútoch so sklenenými dvierkami zvykne byť použitie transparentných tesniacich tmelov pre výplň škáry, napríklad medzi sklom a obkladovým prvkom alebo medzi dvomi sklenenými tabuľami. Čistotu vyhotovenia tohto detailu umožní použitie skutočne číreho, priesvitného tmelu na báze silanových polymérov.

Ako na nátery v kúpeľni

Bežnou praxou v kúpeľniach je aj to, že časti stien, strop a miesta, ktoré nie sú v kontakte s vodou, sa zvyknú ošetriť náterovou farbou. Pri výbere farby do kúpeľne si treba všímať nasledujúce vlastnosti: odolnosť proti vode a vlhkosti, minimálna nasiakavosť a zvýšená odolnosť proti tvorbe plesní a rias.

Z tohto pohľadu sa ako vhodné javí riešenie v podobe silikónových náterových farieb. Stále najpoužívanejším a rovnako spoľahlivým riešením sú aj akrylové nátery. Obrovská ponuka týchto výrobkov na trhu sa významne líši nielen farebnosťou, ale najmä kvalitou, vyberajte preto obozretne.

Kryciu schopnosť farebného náteru je vidno hneď pri nanášaní. Už prvá vrstva náteru by mala dostatočne dobre prekryť pôvodnú farbu alebo zelenú farbu vodoolného sadrokartónu. Na dosiahnutie žiadaného výsledku je tak potrebných menej vrstiev a výhodou je aj jednotný vzhľad bez viditeľných prechodov valčeka.

Čím kvalitnejšie produkty, tým lepšia ochrana pred zašpinením. Ďalšia vlastnosť, odolnosť proti opotrebovaniu povrchu farebného náteru za vlhka, umožní častejšiu umývateľnosť náteru.

LVT obklad

Použitie LVT (luxury vinyl tiles – luxusné vinylové dielce) krytiny predstavuje pri rekonštrukcii modernú alternatívu, ktorá ponúka hneď niekoľko výhod pri porovnaní s obkladom a dlažbou. Moderné výrobné procesy umožňujú dnes vyrábať LVT v rôznych formátoch a dizajne, ktorý dôveryhodne imituje obkladové prvky z keramiky alebo prírodného kameňa.

Samozrejmosťou sú aj LVT dodávané v imitácii drevených parkiet, prípadne textilných krytín. Podlaha vyhotovená z LVT je navyše veľmi príjemná pre bosú nohu, má vysokú tepelnú vodivosť a v kombinácii s podlahovým systémom vykurovania poskytuje tepelný komfort od nôh.

Vďaka dostupnému systémovému riešeniu možno lepiť LVT krytiny priamo na existujúci keramický podklad. Tým sa nielenže minimalizuje stavebný odpad, ale skracuje sa aj čas trvania rekonštrukcie. Avšak to je možné len za splnenia zásadného predpokladu, že existujúce podkladové vrstvy v kúpeľni (dlažba, obklad, hydroizolácia, poter a pod.) sú plne funkčné.

TEXT + FOTO: Mapei

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2023