Bratislava

MIB pripravuje územný plán Bratislavy. V horizonte piatich rokov plánuje prvý míľnik – návrh dokumentu

Územný plán je pre rozvoj mesta Bratislava veľmi dôležitý, pretože usmerňuje jeho rozvoj na desaťročia vopred. S jeho súčasným stavom, s tempom prijímania zmien a doplnkov nie sú niektoré developerské spoločnosti spokojné a dokumentu vyčítajú malú flexibilitu.

Platné zákony ukladajú povinnosť schváliť nový územný plán do marca 2032 a bratislavský hlavný architekt Juraj Šujan na jar avizoval, že v roku 2024 sa začne príprava nového územného plánu.

Ostatný územný plán Bratislavy schválilo mestské zastupiteľstvo a vyhlásilo záväznú časť uznesením v roku 2007. Územný plán má za sebou viacero balíkov zmien a doplnkov. K významným patrí pilotný balík zmien –zmeny a doplnky č. 8, ktoré umožnili výstavbu aj nájomného bývania v mestských častiach Petržalka, Dúbravka, Rača a Ružinov. Mestskí poslanci ho schválili 29. júna 2023.

Na zmenu územného plánu čaká aj Palma

Krok, ktorý dokumentuje význam územného plánovania a spolupráce mesta s developermi, urobilo mestské zastupiteľstvo 27. júna tohto roka, keď vzalo na vedomie informáciu o spracovaní urbanistickej štúdie zóny s areálom Palmy s rozlohou 6,8 ha. Otvorili sa tak dvere rokovaniam o zmenách a doplnkoch územného plánu v lokalite bývalej fabriky pri Račianskej ulici v mestskej časti Nové Mesto, z ktorej sa stane polyfunkčná štvrť. V zóne od developera Corwin je navrhnutých 1 197 bytových jednotiek pre 2 132 obyvateľov, bloková zástavba a v priľahlej časti Račianskej ulice bude kvalitný mestský bulvár.

Aktuálne magistrát obstaráva zmeny a doplnky č. 9 v lokalite DE/2 – Devínska cesta a zmeny a doplnky č. 10., ktoré aktualizujú územnoplánovaciu dokumentáciu v území celomestského centra na pravom brehu Dunaja v mestskej časti Petržalka.

V Košiciach plán pripomienkuje verejnosť, v Bratislave zbierajú a vyhodnocujú podklady

Časopis ASB sa spýtal spracovateľa nového územného plánu, ktorým je Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), v akom stave sú prípravné práce, či je známe zadanie, harmonogram prác a ako sa môže do príprav zapojiť verejnosť. Vo východoslovenských Košiciach, v druhom najväčšom slovenskom meste, predstavili v máji tohto roka po takmer 10 rokoch prác nový územný plán. Verejnosť sa môže k nemu vyjadriť do konca septembra.

Nový metropolitný územný plán, ktorý má skrátený pracovný názov Bratislava 2050, je prípravnej fáze. MIB zbiera a vypracúva potrebné územnoplánovacie podklady, vyhodnocuje a odhaduje možný vývoj mesta v horizonte 20 až 30 rokov. Patrí k tomu už verejnosti známa Demografická prognóza a do konca roka plánuje MIB predstaviť Prognózu životného prostredia.  Harmonogram prác je predbežne stanovený, MIB komunikuje pravidelne s obstarávateľom, útvarom hlavného architekta. Demografická prognóza prináša aj scenáre rozvoja mesta.

Vedúca oddelenia komunikácie MIB-u Kristína Trnovská povedala, že dôkladná analytická príprava pravdepodobne urýchli návrhovú fázu. Jej vyústením bude prvý míľnik – návrh nového metropolitného územného plánu.

„Predpokladáme, že táto etapa bude ukončená v horizonte piatich rokov. Je to však hrubý odhad, pretože do takejto komplexnej úlohy vstupuje množstvo externých faktorov,“ spresnila s tým, že spolupracujú s útvarmi hlavných architektov krajských miest. Skúsenosti si vymieňajú aj s pražským Inštitútom plánovania a rozvoja, kde sú v pokročilejšej fáze prípravy územného plánu Prahy.

MIB počíta so zapojením verejnosti do prípravy nového územného plánu pri prerokovaní zadania, ktoré je  záväzným podkladom pre vypracovanie návrhu územného plánu, a pri prerokovaní návrhu územného plánu. Súčasťou druhého kroku bude komunikačná kampaň  a široká verejná participácia. Dovtedy sa uskutoční odborná participácia.