Mladí stavbári v stredoškolskej súťaži dokázali, že sa praktické vzdelávanie dá realizovať aj online
Spoločnosť Xella, výrobca stavebného materiálu Ytong, už 14 rokov organizuje súťaž pre študentov stredných priemyselných a odborných škôl. V súlade s učivom 3. a 4. ročníka majú budúci stavbári spracovať svoj vlastný projekt rodinného alebo bytového domu zo systému Ytong. Tento rok študenti pracovali v trochu sťažených podmienkach - školy boli niekoľko mesiacov uzatvorené. Študenti využívali on-line podporu školy, a tiež samotného vyhlasovateľa súťaže, ktorý poskytoval náučne materiály aj konzultácie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Tohtoročný školský rok študentov aj pedagógov postavil do neštandardnej situácie – na projektoch nemohli pracovať a diskutovať nad nimi na hodinách, ale dostávali spätnú väzbu aj materiály k štúdiu diaľkovo. Xella už pred časom vytvorila pre školy sériu didaktických videí, ktoré približujú stavebnú prax, a práve tie pomohli učiteľom s výučbou.
„Videá boli pre nás veľkou pomocou, či už ako nové učivo, alebo na opakovanie tematických celkov. Zároveň sme využili aj doplňujúce otázky k týmto videám ako spätnú väzbu na pochopenie preberaného učiva. Videá veľmi dobre hodnotili aj študenti, je to pre nich príjemné spestrenie,“ uviedla k materiálom Ing. Iveta Cibuľová z bratislavskej stavebnej priemyslovky.
Rad ďalších pripravených podkladov pre projektovanie sa študenti naučili používať pri spracovávaní súťažných návrhov. „Pri súťažných návrhoch sme využívali predovšetkým materiály na webovej stránke spoločnosti Xella. Oceňujeme možnosť on-line konzultácií, napríklad niektorí naši žiaci využili ústretovosť a ochotu technického poradcu Xella Slovensko pána Ing. Balážiho. Na vypracovávanie a konzultácie súťažných prác sme využívali prostredie Microsoft Teams 365. Tu sme mohli individuálne riešiť rôzne návrhy cez zdieľaný obraz a vyjadrovať sa priamo k riešeným problémom. Boli to pracovné stretnutia, ktoré boli podnetné pre obidve strany. Z našich konzultácií a rozhovorov vyplynulo, že žiakov práca bavila. Postupne sa zorientovali v katalógoch a materiáloch tak, že návrhy prirovnávali ku hre s Legom. A potom aj práca s Ytong produktmi bola hrou pre veľkých. Obrovský bonus bolo ohodnotenie odbornou komisiou, kde ocenenie vynahradilo všetku námahu a čas, ktorí do práce vložili,“ uvádza k príprave súťažných projektov a spoluprácu so zadávateľom Ing. Iveta Cibuľová.
Diaľkovú podporu výrobcu pri spracovaní návrhov ocenili aj samotní študenti: „Súťaže som sa zúčastnil už minulý rok, a tak som chcel ukázať svoj pokrok. Pri vypracovávaní súťažného návrhu som využil možnosť infolinky firmy Ytong, ale aj samotné stránky Xella Slovensko. Tam som hľadal nielen technické parametre ponúkaných produktov, ale aj možnosť vidieť detaily konštrukcií. Veľkú pomoc poskytli aj materiály z konference Ytong Dialóg, kde som mal možnosť oboznámiť sa s najnovšími produktami a stavebnými postupmi. Pri tvorbe mojej práce som sa snažil dbať hlavne na využívanie tepla a energií v objekte,“ hovorí k práci na projekte Richard Matkobiš z prešovskej stavebnej priemyslovky, ktorý sa umiestnil v regionálnom kole a súťaže sa zúčastňuje opakovane.
Podobné skúsenosti z tohtoročnej práce na súťažných návrhoch má tiež Matúš Meňhert z bratislavskej stavebnej priemyslovky: „V materiáloch od Xelly som podrobnejšie študoval konštrukčné detaily, naučil som sa stavebné procesy a zakresľovanie kladačského plánu pre strop Ytong Ekonom a stropné panely.“
Projekty spracované do celoštátneho kola hodnotila odborná porota zložená z technických poradcov zadávateľa, ktorí pomáhajú zákazníkom z radov individuálnych stavebníkov aj projektantom. Zameriavali sa na uskutočniteľnosť a technickú správnosť návrhu, s prihliadnutím na možnosti študenta strednej školy. Vyhral návrh rodinného domu Igora Kapustu zo SPŠS a geodetickej v Bratislave.
„Na prvé miesto som nominoval študenta Igora Kapustu, nakoľko sa mi páči jeho technické riešenie, využitie pilierových tvárnic, prekladov, U profilov a hlavne sa nebál ísť do projektu s Ytong Komfort strechou. Celkom zaujímavý detail mu vznikol pri zabudovaných odkvapových žľaboch. Taktiež sa mi páči vypracovanie kladačského plánu, detailov pri železobetónovom venci, kde nezabudol na teplotechniku a technicky dobre vyriešil železobetónové vence, ako aj napojenie žalúziového kastlíka,“ uviedol k výsledkom člen poroty Ing. Baláži, odborný poradca Xella.
ZDROJ: PR článok spoločnosti Xella