Najrýchlejšie zdraženie bývania za rok. Osempercentný nárast v treťom štvrťroku
Nehnuteľnosti určené na bývanie na Slovensku v treťom štvrťroku zdraželi medziročne o osem percent, najviac za posledný rok. Informoval o tom dnes štatistický úrad.
K zvyšovaniu cien bytov či domov podľa dostupných informácií prispievajú nízke úrokové sadzby a taktiež trvajúci dopyt. K zdraženiu bývania prispeli staršie nehnuteľnosti, ktorých ceny stúpli dvojciferným tempom.
Ceny nových nehnuteľností boli vyššie v medziročnom porovnaní o viac ako päť percent a oproti druhému štvrťroku o 8,1 percenta, čo bol najvyšší medzikvartálny prírastok od začiatku sledovania vývoja cien nehnuteľností v roku 2011.
Bývanie na Slovensku zdražuje dlhodobo, oproti roku 2010 ceny stúpli takmer o dve tretiny. V poslednom období k tomu podľa odborníkov prispievajú aj lacné hypotekárne úvery. Slovensko sa ako člen eurozóny riadi menovou politikou Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá drží úrokové sadzby na nízkej úrovni.
Od tohtoročného druhého štvrťroka slovenskí štatistici pri sledovaní cien bývania využívajú údaje o transakciách s nehnuteľnosťami z katastra nehnuteľností. Ceny bytov a domov sleduje aj slovenská centrálna banka (NBS), ktorá ale vychádza z ponukových cien.
NBS v najnovšej správe o finančnej stabilite upozornila, že dopyt po nehnuteľnostiach v krajine je silný aj vďaka úsporám, ktoré vytvorili domácnosti v čase celoštátnych uzáver v súvislosti s koronavírusovou nákazou. Počas nich ľudia nemohli míňať peniaze v rôznych prevádzkach, ktoré z nariadenia úradov prerušili činnosť.
Silný rast úverov podľa NBS zrýchľuje tempo zadlžovania domácností a každý druhý hypotekárny úver v krajine budú dlžníci splácať ešte po odchode do starobného dôchodku. NBS už skôr sprísnila pravidlá pre poskytovanie pôžičiek obyvateľom, tieto limity sú podľa nej zatiaľ nastavené dostatočne.
Česká národná banka (ČNB), ktorá kvôli vyššej inflácii už opakovane pristúpila k zvýšeniu svojej hlavnej úrokovej sadzby, minulý týždeň rozhodla o sprísnení limitov na poskytovanie hypoték s platnosťou od apríla budúceho roka.
Opatrenia zohľadňujú plošné uvoľňovanie úverových štandardov bankami a zvyšujúce sa nadhodnotenie cien bytov v Česku. Tie boli podľa odhadu ČNB v druhom štvrťroku nadhodnotené takmer o 25 percent, pri takzvaných investičných bytoch dokonca o viac ako 30 percent. Ceny bývania sa tento rok zvýšili vo všetkých európskych krajinách. Nárast v Česku ale patril k najvyšším v ročnom aj trojročnom horizonte.