Najvýhodnejšia energia je zo zeme a slnka (profil spoločnosti HERACLE, s. r. o.)
Galéria(6)

Najvýhodnejšia energia je zo zeme a slnka (profil spoločnosti HERACLE, s. r. o.)

Začiatky spoločnosti HERACLE, s. r. o., siahajú do roku 1993, keď ešte pôsobila na slovenskom trhu pod názvom UNIVERSA Bratislava, s. r. o. Po piatich rokoch firma prijala svoj dnešný obchodný názov, s ktorým úspešne podniká v oblasti vykurovania, zdravotnotechnických inštalácií a stropného chladenia. „Vykurovací systém má byť jednoduchý, prehľadný a spoľahlivý,“ hovorí Ing. Pavel Zálešák, konateľ spoločnosti HERACLE, s. r. o. „Snažíme sa ísť touto cestou, pretože najjednoduchšia cesta býva často aj najkvalitnejšia. A to je náš cieľ.“

Začnime 90. rokmi, keď UNIVERSA veľmi agilne vstúpila s novými technológiami na slovenský trh. Ako ste získali tento technologický náskok?

Na začiatku 90. rokov sme sa dosť úzko špecializovali iba na realizáciu podlahového, stenového a radiátorového vykurovania s už spomínaným systémom. Pri stropnom chladení sme skutočne mali oproti iným realizačným firmám technologický náskok. Know-how sme získali od rakúskej spoločnosti UNIVERSA, ako aj jej pobočky na Slovensku z Vyšného Kubína. Vtedajší majiteľ našej firmy (UNIVERSA Bratislava, s. r. o.) Ing. Vendelín Hozzánk sa zaujímal o nové progresívne systémy a takýmto bol aj systém stropného chladenia UNITOP. Určite bol prvý, kto priniesol tento produkt – systém na slovenský trh. Na opakovaných pracovných cestách do Rakúska sa zaujímal, ako funguje systém stropného chladenia, aké má výhody, ale aj nevýhody oproti klasickej klimatizácii.

Aké boli výhody?

Ukázalo sa, že napríklad aplikácia stropného chladenia oveľa priaznivejšie vplýva na zdravie ľudí, čím sa zmenšuje chorobnosť na pracoviskách. Prenos energie medzi človekom a stropným chladením sa v prevažnej miere uskutočňuje radiáciou. Keďže pohyb vzduchu je veľmi malý, nevznikajú žiadne pocity prievanu. Takéto podmienky sú predpokladom pre pohodu každého z nás. Preto sme aj my začali používať a presadzovať systém stropného chladenia.

Mohli by ste tento systém priblížiť?

Ako som už spomínal, na začiatku sme používali systém UNIVERSA-UNITOP s kapilárnymi sieťami z PPR (polypropylén tretej generácie), ktorý nemal zabudovanú kyslíkovú bariéru. Preto sme museli používať veľmi drahé antikorové armatúry, expanzné nádoby určené na pitnú vodu a pod. Siete sa veľmi prácne prichytávali priamo na strop, v lepšom prípade na sadrokartón a potom sa omietli. Dnes už používame stropné chladenie zhotovené z polyetylénových, prípadne polybutylénových rúrok, ktoré majú zakomponovanú kyslíkovú bariéru. Je to veľmi podobné podlahovému vykurovaniu, samozrejme, náročnejšie na vlastnú montáž pod stropom. Realizovali sme objekty, v ktorých sa systém stropného chladenia v zimnom období používa aj na vykurovanie.

Kedy ste začínali so systémom podlahového vykurovania UNIVERSA? Čo bolo jeho základom?

Viem, dlhé obdobie sme boli zaškatuľkovaní ako firma, ktorá používa výhradne vykurovací systém UNIVERSA. Dnes to už neplatí, aj keď som stále zástancom tohto systému. Vo veľkej miere používame systémy od firiem HERZ, REHAU, v menšej miere od GABOTHERMu, ale samozrejme aj akýkoľvek iný kvalitný systém podľa požiadavky investora. Vrátim sa k vašej otázke. Základom systému UNIVERSA je rúrka NIOXY 17 × 2,5 mm. Je to 4-vrstvová rúrka s jadrom z polybutylénu, má stopercentnú kyslíkovú bariéru z hliníkovej fólie, polyesterový spevňovací výplet a vonkajšiu polyetylénovú ochranu. Veľmi dobre sa s ňou pracuje, je vysoko ohybná a ľahko sa aplikuje na upínacie lišty. Jednoducho, aj po štrnástich rokoch patrí k rýchlym a kvalitným systémom.

Prešla UNIVERSA vývojovou zmenou?

Prešla istým vývojom, ale v niektorých prípadoch nebola inovácia jednoznačne pozitívna. Narážam na segmentové rozdeľovače, na zváracie T-kusy určené na pripájanie vykurovacích telies. Pôvodná rúrka je však taká kvalitná, že ani nebol dôvod na akúkoľvek zmenu.

Je ešte tento systém konkurencieschopný aj v súčasnosti?

Kedysi mala firma UNIVERSA podchytený celý slovenský trh – pravda, vtedy tu medzi sebou súperili len dve-tri významnejšie dodávateľské firmy. Dnes je už situácia odlišná. Na trhu je množstvo dodávateľov s kvalitnými produktmi, priaznivejšou cenou, lepším marketingom. Dlho sme sa bránili ústupu od UNIVERSY, no vývoj na trhu nás donútil hľadať aj iné produkty.

Aké boli výsledky vášho hľadania?

Podobne ako iné realizačné firmy sme v polovici 90. rokov hľadali cesty zníženia investičných nákladov. Aby sme boli so systémom konkurencieschopní, nahradili sme oceľové stúpacie rozvody z kotolne do rozdeľovačov podlahového vykurovania potrubnými rozvodmi z PPR, ktoré nemajú v sebe zakomponovanú kyslíkovú bariéru. Našťastie, veľmi skoro sme zistili, aké negatíva so sebou prináša takáto náhrada. V rámci uzatvoreného vykurovacieho systému to nebolo šťastné riešenie, pretože chýbajúca kyslíková bariéra má vplyv na životnosť kotla, vykurovacích telies a pod.

Ako si overujete správnosť svojich krokov a minimalizujete podobné riziká?

Som váhavý typ a pokiaľ som na daný systém zvyknutý, pričom ten je navyše dobrý a dlhodobo odskúšaný, snažím sa pri ňom zostať. Dlho som sa napríklad bránil medi, pretože sa mi zdala byť veľmi drahá, nepriestrelná v cenových ponukách. Dnes už viem, že patrí medzi tie najlepšie materiály, s akými som sa stretol – pravda, pokiaľ sa použije kvalitná meď a ostatné komponenty. V HERACLE sme dali zaškoliť montérov na zváranie medi tvrdou spájkou a odvtedy prevažne stúpacie rozvody, pripájanie vykurovacích telies, ako aj rozvody v kotolniach rodinných domov, menších administratívnych objektov, bytových domov realizujeme v medi.

Dôležitou súčasťou vášho podnikania sú určite dodávateľsko-odberateľské vzťahy. Sú vaši dodávatelia dostatočne flexibilní na potreby trhu?

Zakladáme si na dlhodobo vybudovaných vzťahoch medzi jednotlivými veľkoobchodmi. Našťastie, príliš sa nás nedotýka nedostatok stavebných materiálov na trhu, a to ani v prípade medenej podlahovej rúrky. Pokiaľ by sme však išli do väčších objemov a tiež pri väčších potrubných dimenziách do špeciálnych typov z bronzu, určite by sme si museli počkať aj mesiac na tento materiál.

Počul som však, že stavebný boom vám tento rok spôsobil veľký nedostatok rozdeľovačov pre podlahové vykurovanie. Robí vám teda konjunktúra na Slovensku aj starosti?

Áno, ale zatiaľ nie sú neprekonateľné. S dodávkou rozdeľovačov a niektorých typov radiátorových armatúr sme mali aj my problémy. Momentálne máme menšie problémy napríklad s dodávkou kotlov a tepelných čerpadiel, ale tie sa dajú vždy riešiť. Je to iba o komunikácii s dodávateľom uvedených zariadení a investorom, prípadne vyšším dodávateľom stavby. Treba si uvedomiť, že v objednávkach sme vždy viazaní na dodávku, čím vytvárame ohnivko v reťazci ďalších stavebných profesií.

Ako reagujete na tieto výkyvy trhu?

Vykurovanie malo ešte pred 10 rokmi charakter sezónnych prác. Od januára do marca – apríla bolo realizácií menej. Bolo cítiť určitý stavebný útlm. Potom sa to rozbehlo a do Vianoc sme sa nezastavili. Dnes to už vôbec neplatí. Nezastavíme sa po celý rok. Na výkyvy trhu sa ťažko reaguje. Pred rokom boli problémy s meďou a s výrobkami z medi. Aj keď sa predzásobíme určitou tovarovou skupinou, to ešte neznamená, že máme vyhrané. Máme blokované finančné prostriedky v materiáloch, ktoré ležia na sklade, miesto toho, aby boli čo najskôr zabudované.

Ako vidíte budúcnosť vašej profesie?

V profesiách z oblasti vykurovania, zdravotnej techniky, ako aj stropného chladenia nevidím do budúcnosti zásadný problém. Ťažkosti skôr budú s kvalitnými odborníkmi, pričom už aj my máme problém zohnať do firmy kvalifikovaných ľudí. Učilištia na Slovensku totiž takmer vôbec nevychovávajú stredné kádre. Je tiež pravda, že chlapci o toto remeslo nejavia záujem a majú iné predstavy o svojej práci a vôbec svojej budúcnosti. Pritom je to remeslo, ktoré má nepopierateľne vysokú spoločenskú hodnotu.

Ako to riešite?

V prvom rade spolieham na stabilný káder. Samozrejme, spolupracujeme aj s externistami, ale dôležité je robiť s takými ľuďmi, ktorí majú dlhodobo pozitívny vzťah k firme. Aj preto tu máme väčšinou ľudí, ktorí sú tu od založenia firmy. Musia mať pocit, že za svoju lojálnosť a prácu dostanú aj primeranú odmenu, ktorá sa im nebude krátiť na úkor iných vzťahov.

Bude sa HERACLE, s. r. o., v budúcnosti rozširovať?

Zatiaľ to nepredpokladám, myslím, že šestnásti kmeňoví zamestnanci spolu s externistami zvládajú naše objemy práce. Niektorí mi dokonca hovoria, aby som počet ľudí znížil, ale ja tvrdím, že najvyššia garancia je vo vlastných ľuďoch, ktorí sa stotožnili s filozofiou firmy.

Máte okruh stálych zákazníkov?

Máme, hoci na upresnenie by som uviedol, že oni vyhľadávajú nás. Mali sme zákazníkov, pre ktorých sme spočiatku začali robiť, no potom sme sa im zdali príliš drahí. Neskôr sa k nám vrátili a potvrdilo sa, že obchodný vzťah nie je vždy o cene. Za ňou totiž vždy existuje nejaká nadhodnota spočívajúca v kvalite odvedenej práce, v poskytnutých garanciách na materiál a montáž, ale aj istota existencie firmy, ktorá vie svojim zákazníkom poskytnúť aj pozáručný servis. Okrem toho máme, samozrejme, aj ISO 9001.

Medzi vaše najväčšie referencie z ostatného obdobia patrí Erdödyho palác v Bratislave. Ktoré ďalšie stavby by ste ešte uviedli?

Medzi ďalšie referenčné stavby patrí napríklad Nová riadiaca veža – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, ktorá sa stala Stavbou roka 1998, ďalej Nová odbavovacia hala na letisku v Bratislave, Požiarna a záchranná služba na letisku v Bratislave, expozitúry bánk – VÚB, IRB, Tatra­banka, Slovenská sporiteľňa, Slovenská poisťov­ňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa – Bratislava, Daňový úrad v Topoľčanoch, čerpacie stanice pohonných látok SHELL, ŐMW, OKTAN, Slovnaft, bytové domy na Žilinskej ulici v Bratislave, bytový dom na Rustaveliho – Cígeľskej ulici v Bratislave, administratívne budovy a veľký počet nadštandardných rodinných domov.

Vráťme sa ešte k hlavnému predmetu vašej činnosti – teda k vykurovaniu. Aký široký je váš záber?

Aj keď sme na začiatku realizovali kompletné vykurovacie systémy, boli sme vedení ako špecialisti na podlahové vykurovanie, ktoré sme často realizovali formou subdodávky pre iné kúrenárske firmy. Dnes to už neplatí, pretože vykurovacie systémy realizujeme komplexne. Samozrejme, podlahové vykurovanie zostáva, ďalej je to radiátorové vykurovanie s pripojením radiátorových armatúr zo steny, či stenové vykurovanie. V kotolniach prevládajú kondenzačné kotly, často doplnené solárnymi panelmi a bivalentným zásobníkom na ohrev teplej vody.

A oblasť obnoviteľných zdrojov energie?

Najväčšie skúsenosti máme s tepelnými čerpadlami a solárnymi systémami, a to nielen na ohrev teplej vody, prípadne bazénov, ale aj s podporou vykurovacieho systému. Realizovali sme aj kotolne na splyňovanie, čiže na drevnú hmotu. V solárnych systémoch a tepelných čerpadlách vidím obrovský potenciál, pretože s klesaním investičných nákladov a nástupom nových dodávateľských firiem sa otvárajú možnosti aj pre ďalšiu skupinu investorov.

Ako vnímate biopalivá, ktorých energetická, ba ani ekologická výhodnosť už nie je taká jednoznačná?

Určité možnosti by som tam videl, ale z môjho pohľadu je najvýhodnejšia cesta získavania energie prostredníctvom tepelných čerpadiel zo zeme a solárnych systémov zo slnka, ktoré sú vlastne nevyčerpateľným zdrojom energie.

Akým spôsobom reagujete na aktuálnu výzvu globálneho otepľovania, ktoré sa pomaly prenáša aj do našich klimatických podmienok?

Domnievam sa, že v našich zemepisných šírkach nikdy nebudú také teploty, aby sme vnútorné prostredie iba chladili. Som pevne presvedčený, že tu sa vždy bude vykurovať. Dôležité však je, aby si každý zrealizoval svoj objekt z hľadiska prevádzkových nákladov čo najhospodárnejšie a, samozrejme, ekologicky s minimalizáciou negatívnych vplyvov na našu atmosféru.

Spolupracujete aj s architektmi?

Samozrejme. Často s nimi konzultujeme, ale závisí to od konkrétneho prípadu. Zároveň systematicky spolupracujeme so skupinou projektantov, ktorí sa s nami radia pri predkladaní zámerov investorovi.

Uvažujete rozšíriť svoju ponuku aj o oblasť facility managementu?

Snažíme sa sledovať komplexné požiadavky investora a architekta a vhodnou formou reagovať na ich podnety. V minulosti sme prerábali takmer každý projekt, ktorý sme dostali. Teraz si už projektanti zvykli, že treba spolupracovať aj s kotlárskymi firmami. To znamená, že už nemusíme prerábať toľko dokumentácií, aj keď sa stále nájdu nie celkom vhodne vyriešené projekty zložené z viacerých systémov.

V jednoduchosti je výhoda?

Určite. Ako budúci užívateľ by som privítal, keby všetko pochádzalo od jedného dodávateľa. Už aj z pohľadu servisu. Tiež sme kedysi robili veľmi zložité systémy a boli sme nadšení, čo sme dokázali. To však nie je náš cieľ. Vykurovací systém má byť jednoduchý, prehľadný a spoľahlivý.

Energetická certifikácia budov na Slovensku znamená okrem iného aj mohutnú vlnu zatepľovania bytových domov. Otvárajú sa tým dvere aj pre vás?

Nie je to naša „parketa“, pretože máme veľa iných zákaziek – napríklad od investorov, ktorí stavajú rodinné domy či luxusnejšie administratívne budovy. Na takých budovách sa vieme „vyhrať“ a dokázať, čo vieme. Samozrejme, robíme prácu, ktorá aj čosi stojí, ale vždy sa snažíme veci dotiahnuť k maximálnej spokojnosti budúceho užívateľa.

V budúcnosti vašej spoločnosti teda neočakávate radikálne skoky?

Predpokladám, že realizácií a zaujímavých zákaziek bude stále dosť. Určite vznikne problém s odbornými kapacitami, ktoré sú už teraz skoro vyčerpané. Vlastne toto je už otázka smerovaná na niekoho iného. Je to problém stredných škôl, odborných učilíšť? Možno aj nás, ale my môžeme byť iba nápomocní pri výchove nových odborníkov. Žiadna firma, ktorá to s vlastnou budúcnosťou myslí vážne, sa tomu určite nebude brániť.

PhDr. Ľudovít Petránsky
Foto: HERACLE, s. r. o.