Naši klienti musia za svoje peniaze dostať to, čo očakávajú (profil spoločnosti HERZ, spol. s r. o.)
Taká je ústredná filozofia firmy HERZ, spol. s r. o., ktorá na našom trhu pôsobí ako dcérska spoločnosť rakúskej firmy HERZ Armaturen Ges. m. b. H. Dlhodobo sa špecializuje na oblasť systémovej a regulačnej techniky, ku ktorej v ostatných rokoch pridala aj riešenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Minulosť, súčasnosť aj budúcnosť firmy nám v rozhovore približuje jej konateľ Ing. Vendelín Hozzánk.
Prečo práve srdce symbolizuje firmu, ktorá sa pohybuje výsostne v technickej oblasti?História tohto názvu siaha do 19. storočia, keď sa vo Viedni formovala naša firma, ktorá tam má sídlo svojej centrály doteraz. Firma s pôvodným názvom Gebauer & Lehrner sídlila na ulici Herzgasse, pomenovanej po miestnom lekárovi, filantropovi a dobrodincovi, a podľa nej neskôr zmenila svoj názov.
História firmy teda presahuje jedno storočie..
Áno, firma vznikla v roku 1896, takže existuje už 113 rokov.
Akými cestami sa dostal HERZ na Slovensko a ako tu teraz pôsobí?
Naša firma je stopercentnou dcérskou spoločnosťou rakúskej firmy HERZ Armaturen Ges. m. b. H., ktorá touto formou pôsobí vo väčšine európskych krajín. Aj keď je to pri takomto koncerne netradičné, máme veľa voľnosti a o väčšine vecí tu na Slovensku rozhodujeme sami. Je napríklad úplne na nás, akú taktiku zvolíme pri presadzovaní jednotlivých produktov na slovenskom trhu. Takéto nedirektívne riadenie možno súvisí aj s tým, že firma HERZ je stále v rukách súkromného majiteľa, čo je už v súčasnej Európe v tejto profesijnej oblasti zriedkavé. Z toho vyplýva aj orientácia na dlhodobé stratégie, nie na krátkodobé výhľady a zisky.
Odráža sa vo filozofii firmy postavenie Rakúska ako krajiny, ktorá sa silno orientuje na ekológiu a využívanie obnoviteľných zdrojov energie?
Tento trend sa vo filozofii firmy jednoznačne odráža. Výroba sa už dlhodobo realizuje so silným aspektom ochrany životného prostredia a vidno to aj na vývoji našich produktov. Priamo v Rakúsku sú tri výrobné závody, jeden je v Poľsku, dva v Slovinsku a jeden v Rumunsku. Hlavný vývoj produktov prebieha vo Viedni, niektoré výrobné závody však majú aj svoje vývojové oddelenia. Dá sa povedať, že ide o kooperáciu v rámci Európy, kde pôsobí v súčasnosti asi pätnásť dcérskych spoločností a celosvetovo je na úrovni partnerov spoločnosti HERZ asi päťdesiat firiem.
Čo ovplyvňovalo vývoj portfólia firmy na Slovensku?
Zjednodušene možno povedať, že naše portfólio kopírovalo vývoj potrieb slovenského trhu. Od roku 1994, keď po rozdelení Československa začala na Slovensku pôsobiť samostatná dcérska spoločnosť HERZ, tu nastalo obdobie hydraulických vyregulovaní a inštalácií termostatických ventilov; bolo treba spraviť prvé kroky na sanáciu jestvujúcich objektov, predovšetkým bytových domov. To trvalo približne do rokov 2001 až 2002, keď sa už väčšina bytov na Slovensku vyregulovala. V tejto prvej fáze bolo možno pomocou relatívne malých nákladov dosiahnuť veľké úspory a rýchlu návratnosť – investícia sa zvyčajne vrátila do troch rokov. V súčasne prebiehajúcej fáze zatepľovaní a ďalších úprav je to už trocha zložitejšie… Popritom počas prudkého rastu výstavby, ktorý nastal na Slovensku niekedy po roku 1998, sa paralelne posúvali a ďalej vyvíjali aj naše riešenia v oblasti regulácií – od jednoduchých riešení pre bytové domy a individuálnu bytovú výstavbu až po špeciálne aplikačné riešenia a vývoj nových produktov.
Ako dlho trvalo vytvorenie ďalšej vetvy, ktorá predstavuje posun od klasického zamerania firmy k produktom využívajúcim obnoviteľné zdroje energie?
Obnoviteľným zdrojom energie sme sa začali venovať asi ako prví na Slovensku niekedy v čase pred 7 rokmi, a pri tom sme nadviazali na filozofiu nášho majiteľa a možnosť kreovať tunajšie investície podľa našich predstáv. Konkrétne sme pracovali na vzniku tímu, ktorý je v súčasnosti veľmi silný, a tejto oblasti sa trvalo venuje. Súčasne však stále rastie aj oddelenie našej klasickej systémovej a regulačnej techniky, ťažisko firmy sa teda nepresúva a výhľadovo môžu obe vetvy byť rovnocenné približne o nejakých 5 až 10 rokov. Pri obnoviteľných zdrojoch energie zaznamenávame dynamický nárast, pri systémovej a regulačnej technike dlhodobo kopírujeme potreby trhu.
Ako firma reaguje na súčasnú hospodárskej krízu? Existuje podľa vás možnosť, že v tejto situácii zaznamená pozitívny posun?
Pre nás všetkých, ktorí sme do tohto biznisu prišli po roku 1989, priniesla kríza veľkú neistotu. Po počiatočných stavoch eufórie a obdobiach veľkého rastu prišli obavy, čo z tých dvadsiatich rokov budovania ostane… Ukázalo sa však, že veľkosť firmy pomáha jej stabilizácii. Pri poklese stavebníctva o 15 až 20 % sa nám v rámci obchodu darí udržiavať obrat na úrovni minulého roka. Pomáha tomu určite aj štruktúra firmy – na Slovensku máme tridsať ľudí, ktorí pre nás predstavujú silné zázemie. V bratislavskej centrále je asi 13 až 14 osôb, ostatní zamestnanci technicko-obchodnej podpory sa starajú o jednotlivé regióny a komodity. V súčasnosti máme dva samostatné obchodné tímy – jeden sa špecializuje výlučne na obnoviteľné zdroje energie, druhý sa venuje našim klasickým produktom, čiže termostatom, ventilom, regulačnej technike, plošným sálavým systémom a podobne.
V rámci regulačnej techniky sa orientujete nielen na produkty pre systémy vykurovania, ale aj chladenia či zásobovania pitnou vodou.
Pre nás je to doplnková záležitosť, ale treba povedať, že tejto oblasti sa okrem nás zatiaľ na Slovensku nikto príliš nevenuje. Zistili sme, že armatúry, ktoré sa bežne používajú na vykurovacie systémy, sa tu celkom pokojne používajú aj na systémy zásobovania pitnou vodou, čo pravdepodobne nebude celkom v poriadku… Povedomie sa však aj v tejto oblasti pomaly zlepšuje – najmä s príchodom mnohých firiem z Rakúska, ktoré vyžadujú štandardné produkty certifikované na styk s pitnou vodou. V tejto oblasti sme teda našli na trhu medzery, ktoré môžeme využiť.
Kto sa radí medzi zákazníkov firmy HERZ na Slovensku?
Do určitej miery to závisí od druhu komodity – pri systémovej a regulačnej technike sú to predovšetkým odborné veľkoobchody, niekedy to môžu byť aj veľké realizačné spoločnosti. Sme však v kontakte aj s developermi, ktorí majú záujem poznať najnovšie trendy a nevynechávame ani projektantov, ktorých školíme a poskytujeme im odbornú pomoc, či montérov. V tomto zmysle sú to všetko naši zákazníci, samotný predaj produktov však prebieha štandardnými postupmi. Niekedy sa pri sofistikovanejších zákazkách stáva aj to, že zaujímavejšie než produkty sú ponúkané riešenia, ktoré garantujú istotu. V súčasnosti vieme zákazníkovi ponúknuť komplexný systém od zdroja tepla, cez rozvody, vyregulovanie až po koncové prvky vykurovania, chladenia a zdravotechniky.
Čo všetko patrí do vami ponúkaných služieb?
Nie sme projektová spoločnosť, v tomto smere poskytujeme len odborné poradenstvo. Čo sa týka servisu, ponúkame ho v oblasti systémov využitia obnoviteľných zdrojov energie. Keďže pri ich nástupe išlo o nové technológie, na trhu neexistovali kompetentné servisné firmy, museli sme to začať robiť my. Postupne však už nachádzame lokálne firmy, ktoré nám môžu v postavení partnerov v tomto odvetví pomôcť. Prvky systémovej a regulačnej techniky si vyžadujú len minimálnu údržbu, ktorú po zaškolení zvládajú aj realizačné firmy.
Ak hovoríme o systémoch využívania obnoviteľných zdrojov energie, ktoré majú u vás zastúpenie?
Sú to kotly na biomasu, solárne systémy a najnovšie už aj tepelné čerpadlá, ktoré sme do nášho portfólia pribrali asi pred dvoma rokmi. V oblasti solárnych systémov sa špecializujeme na profesionálne systémy s maximálnou výkonnosťou. Máme za sebou niekoľko pilotných projektov s využitím solárnej energie na predohrev teplej vody v bytových domoch, ktoré majú na strechách inštalovanýchod 20 do 50 solárnych kolektorov. V týchto prípadoch ide o nemalé investície, takže sa tam aj oprávnene očakávajú výsledky a my si myslíme, že naši klienti musia za svoje peniaze dostať to, čo očakávajú. Na preukázanie splnenia deklarovaných parametrov preto všetko overujeme meraniami, čo nám umožňuje preukázať sa dosiahnutými výsledkami aj pri ponuke ďalších realizácií.
O ktoré riešenia je podľa vás na Slovensku v tejto oblasti najväčší záujem?
Bez ohľadu na to, o čo je najväčší záujem, treba povedať to, že využívanie obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku sa s okolitými krajinami veľmi ťažko porovnáva. Pripúšťam však, že pomaly badať pozitívny trend, ktorému pomohli pravdepodobne aj prvé opatrenia zo strany vlády SR. Ak ľudia pocítia reálnu podporu, bude ich to snáď aj ďalej motivovať. V súčasnosti už máme prvých zákazníkov zo sektora bytových domov s pripravenými projektmi na využitie obnoviteľného zdroja energie, ktorí počítajú s pridelením štátnej dotácie. Práve bytové domy sú z tohto hľadiska veľmi perspektívne, zatiaľ sa prvé inštalácie technológií s využitím obnoviteľných zdrojov energie realizovali najmä v rodinných domoch.
Pomaly sa hýbe aj trh s tepelnými čerpadlami, ktorý sa zatiaľ nijako nepodporuje a zase naopak – v poslednom období stagnovali projekty na využitie biomasy, keďže sa nedarilo adekvátne využívať fondy EÚ. Musím však povedať, že využitie fondov v tejto oblasti vnímam pomerne rozporuplne, keďže niekedy sa podporia ekonomicky nevýhodné projekty (možno však aspoň podporujúce myšlienku) a naopak, projekty, ktoré by s ekonomikou nemali problém, vyčkávajú predsa len na pomoc fondov. Reálne sa však v tejto oblasti ani po dvoch rokoch práve prebiehajúceho programového obdobia 2007 až 2013 vlastne nič nezrealizovalo.
Aké sú vaše reakcie na nový zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie?
Radi by sme neskončili pri klasickom poňatí využívania obnoviteľných zdrojov energie. Teraz napríklad pripravujeme, projekt, v rámci ktorého sa bude z biomasy vyrábať elektrina. A práve pri ňom počítame s využitím garantovanej výkupnej ceny na 15 rokov podľa tohto zákona. Určite takto rozmýšľajú viacerí, zákon o podpore využívanie obnoviteľných zdrojov energie sa dlho očakával.
Sú vaši zákazníci informovaní o možnostiach v tejto oblasti?
Pri bytových domoch sa spravil obrovský krok vpred po tom, čo vzniklo Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov v Košiciach. Vo všeobecnosti to však funguje ako aj v iných sférach – kto má záujem a je aktívny, je aj informovaný a pripravený.
Podarilo sa vám s vašimi produktmi zrealizovať nejakú zaujímavú investíciu?
Zaujímavou bola inštalácia solárnych kolektorov na bytovom dome v Šali, časti Veča, ktorá sa podarila jednoznačne vďaka mimoriadne aktívnemu prístupu zo strany predsedu spoločenstva vlastníkov bytov. Čo sa týka biomasy, v roku 2004 sme stáli pri jednom z prvých veľkých projektov. Išlo o budovanie kotolní na biomasu vo viacerých obciach na Slovensku v spolupráci so združením právnických osôb Biomasa. V tomto prípade sa využili peniaze z fondov EÚ, a tak sa za malé náklady podarilo starostom vyriešiť systémy vykurovania, ktoré sú efektívne a na úrovni komfortu porovnateľného s plynovým vykurovaním. V tomto prípade peniaze z EÚ splnili účel pilotného projektu, ktorý pomohol prekliesniť cestu ďalším – a aj nám pribudli dobré referencie. Veľkú zásluhu na tomto priekopníckom projekte mal RNDr. Ladislav Židek, generálny riaditeľ tohto združenia, a spolufinancujúca Dexia banka Slovensko, a. s.
No a na úseku našich štandardných produktov – termostatických ventilov a regulačných armatúr môžem povedať číslo – na Slovensku sme nimi vyregulovali viac než 100 000 bytov. Teraz sa podieľame na realizácii Eurovey či River Parku v Bratislave alebo rekonštrukcii Bratislavského hradu.
Čo očakávate od najbližších rokov?
Podľa mňa bude budúci rok horší ako tento, keďže sa nestavia. Potom však očakávam postupný nárast – aj keď si myslím, že úroveň minulého roka dosiahneme tak za tri až päť rokov. Nejaké zásadné výkyvy neočakávam, v každom prípade sa bude treba prispôsobovať trhu. Čo sa týka našich konkrétnych plánov a produktov, ako som už spomenul, v rámci obnoviteľných zdrojov energie a komunálneho odpadu sa chceme pustiť do náročnejších systémov a riešení. V rámci biomasy vidím perspektívu v riešeniach pre priemyselný sektor a v náraste kombinovanej výroby elektriny a tepla. Solárne systémy by sa mali rozšíriť tak, že ich budeme vidieť na každom dome… No a oblasť systémovej a regulačnej techniky sa stále vyvíja bez ohľadu na to, či je kríza alebo nie.
Pripravila: Silvia Friedlová
Foto: Dano Veselský, HERZ
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.