nech v tom mame jasno
Galéria(2)

Nech v tom máme jasno

Držíte v rukách posledné tohtoročné „áesbéčko“ a my sme hrdí, že jeho dvadsiaty ročník uzatvárame veľkým výpravným číslom. Takto pred rokom sme predstavili nový layout časopisu. Nový zlom nám pomáha zdôrazniť vizuálnu stránku projektov a realizácií, takže sme neváhali a pripravili sme rozsiahlu prílohu o tohtoročnom udeľovaní cien Stavba roka.

nech v tom mame jasno 7405 big image
Prehliadku realizovaných objektov sme doplnili rozhovormi a sami sme boli prekvapení úprimnými a ostrejšími vyjadreniami predsedu poroty Štefana Šlachtu. Ďalej nám Alojz Kopáčik, dekan Stavebnej fakulty STU v Bratislave, prezradil, ako študenti hodnotia jednotlivé predmety a či sa dočkajú odozvy na svoje pripomienky, a architekt Vladimír Vršanský popisuje praktické skúsenosti arbitra medzi investorom a pamiatkarmi.

Cena Dušana Jurkoviča je dôležitý signál, aby architekti nabrali odvahu a nebáli sa interpretovať tradičné tvary a siluety moderným jazykom, tak ako sa to podarilo v projekte rodinnej usadlosti na Orave.

Všetko hodnotné zo svojho predošlého života si v sebe nesú aj viaceré realizácie z tohto čísla. Minulosť a ohliadnutie späť nám pomáha utriediť si priority a spoznať dôležité hodnoty. Úprimne si želám, nech v tom máme na Slovensku jasno.

Prečítajte si, ako vznikol nápad a následne aj ideová štúdia Nová Einsteinova. Architekti Tomáš Šebo a Igor Lichý sa nechali inšpirovať štvrťou Hafen City v Hamburgu a vytvorili prekrytie hlavného komunikačného ťahu na Einsteinovej ulici. Dúfame, že aj tento nápad ostatných zaujme a raz budeme môcť písať o tomto projekte ako o realizovanej záležitosti. Sériu realizovaných stavieb začíname kaplnkou v Edinburgu.

Je to malý sakrálny objekt v záhrade mestského domu, ale už má za sebou žatvu ocenení vrátane tých najvyšších na Britských ostrovoch. Vždy sa potešíme, ak nejaký brownfield chytí vďaka dobrému nápadu druhý dych. Pozrite sa, ako to dopadlo s opavským pivovarom. Nákupy tam nie sú len o pive.

Rekonštrukciami pokračujeme v Levoči, kde meštiansky dom mal šťastie na osvieteného investora. Originálne zreštaurované barokové maľby nemá na fasáde hocikto.

Z iného súdka je revitalizácia bunkra v prístave vo francúzskom Nantes.

Tam sa teraz zabývala kultúra a originálne priestory jej veľmi svedčia. V biznis príbehu sa dozviete, prečo má spoločnosť J.A.P. v zásobe dvere aj nápady a ako sa na súčasnom úspechu firmy podieľa lenivosť.

Príjemné čítanie!

Časopis si môžete kúpiť v JAGASTORE.sk

–>