Štefan Holý v parlamente

Nekonečnému povoľovaniu stavieb by malo odzvoniť, avizuje vicepremiér Štefan Holý

Z lehôt sa stali trhacie kalendáre, podľa podpredsedu vlády ich nikto nedodržiava.

Schválená nová stavebná legislatíva má skoncovať s dlhými konaniami a byrokratickými predpismi v tejto oblasti aj s „nekonečným príbehom“ pri vybavovaní stavebného povolenia na väčšie projekty. Podľa podpredsedu vlády Štefana Holého (nom. Sme rodina) to umožní výrazná optimalizácia súčasných procesov z 83 na 13.

„To je takmer sedemnásobný pokles procesov a byrokracie, tak povediac pečiatok, ktoré investor potrebuje na to, aby sa vôbec dopracoval k stavebnému konaniu. Máme v zákonoch lehoty, ale z nich sú trhacie kalendáre, nikto to nedodržiava,“ povedal v pondelok vicepremiér k prijatiu nových zákonov o územnom plánovaní a výstavbe na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva. Zákony už podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Nové stavebné predpisy podľa podpredsedu vlády prinášajú tzv. fikcie a pokiaľ úradníci nerozhodnú v lehote, zákon počíta s riešením situácie pozitívne či negatívne. Tvrdí, že podmienky pri investičnom zámere by mali byť určené vopred a nie sa meniť pri plánovaní či výstavbe.

„Jednoznačnosť a transparentnosť celého procesu bola jednou z kľúčových vecí, na ktoré sme sa zamerali. Integrované procesy sú možné aj vďaka pomerne pokročilej digitalizácii. Očakávania verejnosti, že aj stavebné predpisy sa posunú do 21. storočia, sú absolútne na mieste a nové stavebné predpisy sa snažia vyhovieť tejto spoločenskej objednávke,“ uviedol Holý.

Skrátenie času na vybavenie stavebného povolenia a odstránenie byrokratických prekážok aj priestoru na obštrukcie v konaniach podľa vicepremiéra výrazne urýchlia povoľovacie procesy pri všetkých typoch stavieb.

„Investor a tiež stavebná spoločnosť dokáže robiť presnejšie kalkulácie jednak investovaného kapitálu, či výnosu. Pokiaľ si viete presne vyrátať, kedy bude stavebné povolenie vydané, tak sa nevydávate do šedej zóny, ktorá nikdy neviete, kedy sa skončí,“ podotkol vicepremiér.

Kompetencie v nových stavebných predpisoch sú podľa neho nastavené tak, aby zodpovedali logike a boli jednoznačné, aby štátna a verejná správa robili to, na čo sú určené.

„Aby sa v stavebníctve nerobila komunálna politika cez blokovanie stavieb, lebo to spôsobuje neželané efekty. Aj z tohto dôvodu vzniká Úrad pre územné plánovanie a výstavbu ako ústredný orgán štátnej správy. Okrem toho vzniká špecializovaný stavebný úrad pre tzv. EIA stavby na ministerstve životného prostredia,“ priblížil Holý.

Je to možné pre integráciu procesov posudzovania vplyvov na životné prostredie so stavebnými procesmi, prílohou EIA bude už aj stavebné povolenie.

SITA