Nominácie na ocenenie CE ZA AR 2021: Zelená architektúra dostáva zelenú
Do najnovšieho ročníka architektonickej súťaže CE ZA AR sa prihlásilo 81 diel. Na shortlist sa dostalo 30 z nich a porota napokon vybrala 21 nominácií. Heslom je tento rok zelená architektúra.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Občianske a priemyselné budovy
Administratívna budova Veterná (Nitra)
Ateliér: GRUP architects s.r.o.
Architekti: František Duba, Balázs Füzék, Eduard Jančík
Rok realizácie: 2020
Porota ocenila urbanisticky dobre umiestnený objekt v tesnej blízkosti historického centra. Elegantné proporcie domu vytvárajú mestský šperk uprostred zástavby. Pozemok investora je voľne priechodný, vďaka čomu sa zapája do života mesta. Podčiarkuje to aj galéria umenia v parteri objektu. Priestorovo veľkorysé až rozšafné riešenie zvýrazňuje vysoká úroveň materiálového a remeselného prevedenia.
Likerka (Trenčianske Teplice)
Ateliér: Juraj Hubinský atelier, Kuklica Smerek architekti
Architekti: Juraj Hubinský, Peter Kuklica, Martin Smerek
Rok realizácie: 2019
Likerka je zdarnou premenou v srdci kúpeľného mesta. Nová náplň vdýchla život nielen domu ale i jeho okoliu. Okrem atraktívnej prevádzky tak ,,Likerka” dáva mestu aj cenný verejný priestor a vo svojej komplexnosti sa stáva novým atraktorom. Konverzia, ktorá môže byť precedensom pre podobné miesta, ktoré vytrvalo čakajú na svoju príležitosť.
Pradiareň 1900 (Bratislava)
Rok realizácie: 2020
Porota ocenila solídnu obnovou, ktorá ponúka vysoký štandard administratívnych priestorov. Autori sa v návrhu dobre vysporiadali so súčasnými nárokmi na vnútorné prostredie budovy, ukryli technológie a zachovali množstvo remeselných detailov, ktoré utvárajú atmosféru stavby. Veľkorysý verejný priestor a otvorenie budovy v parteri prepája objekt s mestom. Neostáva iné, než si želať, aby investor našiel rovnako kultivovaných nájomníkov, ktorí budú uctievať otvorené halové priestory pôvodných cvernových závodov a industriálneho ducha stavby.
Súkromná základná škola Guliver (Banská Štiavnica)
Architekti: Richard Murgaš, Martin Lepej, Lukáš Cesnak
Rok realizácie: 2021
Pozn. Dielo je nominované v dvoch kategóriách
Objekt svojou architektonickou a dizajnérskou kvalitou, ako sa aj samotným prevedením ďaleko presahuje štandardy v oblasti školských stavieb, nielen na Slovensku. Potreby detí určujú architektonickú skladbu a účel jednotlivých priestorov. Vzdelávanie a výchova sa má realizovať v mimoriadne kvalitnom architektonickom prostredí, ktoré deti stimuluje nielen k lepším študijným výsledkom, ale aj k citlivosti pre umenie a medziľudské vzťahy. Škola v Banskej Štiavnici je nečakanou deklaráciou nevyhnutnosti klásť najvyšší dôraz na kvalitu priestorov pre vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť. Porota sa preto zaoberala aj pomerne naliehavou otázkou, koho úlohou je stavať kvalitné školské zariadenia. Má povinnosti štátu suplovať súkromný investor?
Polyfunkčný dom „The Corner“ (Bratislava)
Rok realizácie: 2019
Mestský dom v jedinečnom susedstve, ktorého kvality sú jasným hýbateľom pri formovaní autentickej architektonickej výpovede. Palác na rohu tu vo svojej poctivosti snúbi elementárne atribúty architektúry a stáva sa tak relevantnou súčasťou budúcej histórie tohto miesta aj mesta