Nové číslo časopisu ASB 11-12 o Stavbe roka aj záchrane pamiatok
Pri rozhovore o rekonštrukcii žilinskej synagógy si Marek Adamov, ktorý je hlavným ťahúňom a dušou celého projektu, povzdychol, že ľudia v Žiline považujú za pamiatku romantický Rosenfeldov palác oproti synagóge. Ten obdivujú. Synagógu z roku 1931, postavenú v modernom duchu nemeckým architektom Petrom Behrensom, mnohí obyvatelia mesta a predstavitelia miestnych firiem dlho nepovažovali za pamiatku hodnú úsilia, ochrany a záchrany či podpory týchto aktivít vôbec. Je to jeden z mnohých dôkazov o tom, že pamäť ľudí žijúcich na Slovensku je veľmi selektívna, pamätáme si len to, čo sa nám páči a čo vyvoláva príjemné asociácie.
Dokladuje to aj Cena verejnosti v súťaži Stavba roka 2014. Vyhrala rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky – hradu Vígľaš, ktorý vďaka veľkorysej finančnej investícii v podobe 14,5 miliónovej injekcie povstal z ruín a zmenil sa na luxusný kongresový hotel. Samozrejme, nič proti Vígľašu, len v kontexte miznúcich industriálnych stavieb (nielen) v Bratislave je namieste otázka, kedy začneme všeobecne považovať staré industriálne stavby za hodné ochrany.
To, že architekti či pamiatkari volajú na poplach, je známe. Žiaľ, ešte stále sú vnímaní ako čudácki aktivisti, ktorí živou reťazou obopínajú staré komíny, len aby ich niekto nezbúral. Zo zmapovaných zmiznutých industriálnych stavieb je jasné, že nie všetky boli kontaminované chemickými látkami či staticky absolútne nevyhovujúce, často išlo o devastáciu nevyjasnenými požiarmi či nedbanlivosťou a ponechaním stavby osudu, teda počasiu či bezdomovcom.
V aktuálnom ASB prinášame hneď niekoľko článkov o tom, ako pristupovať (z pohľadu developera, aktivistu či architekta) k pamiatkam, ktoré na prvý pohľad ako objekty hodné záchrany nevyzerajú.
Po pozitívne príklady netreba chodiť ďaleko. Rozsiahly prehľad realizácií zo súťaže Stavba roka 2014 je toho dôkazom. Hlavnú cenu udelila porota galérii a medzi nominované stavby sa dostali hneď dve rekonštrukcie – starej elektrárne a vojenského komplexu – obe dnes slúžia na kultúrne a vzdelávacie účely.
Prehľad jesenných ocenení dopĺňajú výročné ceny Spolku architektov Slovenska spolu s Cenou profesora Lacka. Treba uznať, že študenti sa tentoraz naozaj vytiahli a ich práce sú skvelé.
Napokon, vlastne hneď na začiatku čísla nájdete pohľad na najnovšie nákupné centrum Bory mall. Je na čo pozerať!
Príjemné čítanie!