Juraj Suchánek na konferencii Development summit 2024

Nový stavebný zákon neprekročil o veľa tieň zákona z roku 1976

Návrh nového stavebného zákona predstavuje zlepšenie v porovnaní s dnes platným zákonom. Po tom, ako ho vláda schválila 6. novembra a návrh posunuli do parlamentu, môžeme takmer isto očakávať jeho účinnosť od apríla 2025.

Autor je výkonný riaditeľ bratislavského Inštitútu urbánneho rozvoja 

Musíme ale konštatovať, že podobná situácia so stavebným zákonom tu už bola pri zákone č. 201/2022, ktorý mal nadobudnúť účinnosť v apríli 2024, a ktorý po odsunutí jeho účinnosti nahradí nový stavebný zákon.

Nová právna úprava prinesie určité zlepšenia, ale tieň zákona z roku 1976 o veľa neprekročí. Pre stavebníkov je zlepšením posun hraníc medzi stavbami, ktoré sa nepovoľujú vôbec, tými ktoré sa ohlasujú a tými, ktoré sa povoľujú.

Rovnako je pozitívom aj redukcia počtu konaní, hoci, žiaľ, nedošlo k integrácii s procesmi posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Skutočne významný krok vpred by priniesol návrat stavebných úradov z obcí pod štátnu správu, tak ako tomu malo byť v zákone č. 201/2022 a digitalizácia.

Aj keď novinka prináša vyššie požiadavky na odbornosť stavebných úradov, rozhodnutia budú stále podpisovať starostovia. V praxi tak bude naďalej existovať veľký priestor, v ktorom môže komunálna politika zasahovať do odborných konaní.

Nový zákon rovnako neprevzal viaceré postupy, ktoré boli súčasťou zákona č. 201/2022 a ktoré mali efektívne riešiť prípadné zlyhania či obštrukcie stavebných úradov na prvom stupni. Rovnako z digitalizácie ostala len elektronizácia a aj to len čiastočná.

Oproti pôvodne očakávanému systému v ktorom budú vedené jednotlivé konania sa elektronizácia „scvrkla“ na digitálne úložisko. Aj keď už žiadateľ bude môcť nahrať dokumentáciu on-line, všetky ostatné vyjadrenia a celé konania budú vedené obdobne ako dnes v papierovej podobe.

Otázkou je, aká bude konečná podoba zákona, pretože sa už hovorí o pozmeňovacích návrhoch, ktorými sa zákon doladí v druhom čítaní v parlamente. Rovnako je do 1. apríla 2025 potrebné prijať tzv. zberný zákon a príslušné vyhlášky.