O čo ide Kollárovi
Tak a je to tu. To, čo sme tušili pred voľbami, je dnes jasné. Kollár chce rezorty, kde je najviac peňazí. Dopravu, to preto rozprávky o nájomných bytoch, obranu a podpredsedu vlády pre investície.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
O čo ide podnikateľovi, najnovšie aj filantropovi a priateľovi ľudí, Borisovi Kollárovi v politike?
O peniaze, samozrejme. Vždy mu išlo o peniaze.
Boris je naše zrkadlo. Ak mu uverilo viac ľudí ako Sulíkovi, je to pre mňa neklamný znak, že ako voliči sme ešte stále iba „tínedžeri“. Kollár, samozrejme, nie je riešenie. Politika je jeho najnovšia firma. Vzhľadom na to, že jeho iné početné firmy nie sú na tom dobre, je to pochopiteľné. Na Slovensku sa hovorí, že investícia do politiky sa musí vrátiť sedemnásobne… alebo aj sedemdesiatsedemnásobne. Pre mňa je, priznám sa, veľkým prekvapením, že vydržal štyri roky. To je ale jediné prekvapenie, ktorého je Kollár schopný. Všetko, čo bude nasledovať, je možno vypočítať už dnes.
Fanfarón, seladón s menom slávnych predkov môže byť a som presvedčený, že aj bude, útesom, na ktorom sa budú rozbíjať sny o lepšom Slovensku. Až sa nakoniec celkom rozbijú.
Skúsenosť hovorí, že vždy, keď je niečo jednoduché a jasné, ide o hlúposť.
Samozrejme, každému, kto sa aspoň trocha vyzná, je jasné, že postaviť 25 000 nájomných dotovaných bytov ročne v štáte, ako je Slovensko, je číry nezmysel. Nielenže nemáme dostatok kapacít – a to ani projektantských, ani stavebných a ani tých, ktoré produkujú stavebné hmoty –, ale štát nemá ani dostatok pozemkov, ani žiadne voľné peniaze.
Mimochodom, tento štát nepostavil za 30 rokov ani jednu nemocnicu. To naozaj máme teraz uveriť, že zrazu dokáže postaviť 25 000 bytov ročne?
Kollár ale tieto argumenty očividne neberie do úvahy. Naďalej „točí“ svoje. On a celé jeho okolie. Najmä jeho dvaja poradcovia v tomto ťažení (Holý a Borguľa) tvrdia, že všetko je mimoriadne jednoduché a jasné. Lenže skúsenosť hovorí, že vždy, keď je niečo jednoduché a jasné, ide o hlúposť.
Štát podľa nich získa aj stavebný materiál lacnejšie. Hlúposť. Nezíska.
Majú údajne aj akýsi nový modulový systém, ktorý všetko dramaticky zlacní. Nezmysel. Modul je okrajový spôsob, náročný na prepravu, v rurálnej krajine, ako je Slovensko, masívne nepoužiteľný. Chlapci sú v stavebníctve evidentne zelenáči. Predpokladám ale, že to, že so stavebníctvom majú „experti“ zo SME RODINA len minimálne skúsenosti, nie je pre nich očividne prekážka. Teda prekážka pri tom, aby sa dostali k rozdeľovaniu štátnych zákaziek. Pretože to je nepochybne cieľom tejto bombastickej kampane.
Kollár a jeho „SME RODINA“ určite nie je zmenou systému, ale jeho najcynickejšou verziou. Jeho Ja sa začína nápadne podobať tomu Dankovmu. Oproti Dankovi má ale jednu obrovskú výhodu. Boris nemá žiadne predsudky. To dokázal už mnohokrát. A jeho skupina obskúrnych postavičiek určite nemá žiadne ideologické zábrany.
A teraz trocha vážnejšie. Áno, bývanie je drahé ako nikdy predtým.
Čo je príčinou tohto javu?
Politik povie: „Nenažranosť developera.“
Developer povie: „Korupcia politikov a úradníkov, zaťaženie bytu daňami a mimoriadne obtiažny povoľovací proces.“
Ekonóm povie: „Nedostatok žiadaného tovaru.“
Prečo je byt nedostatkový? Odpoveď je jednoduchá: Pretože je veľký dopyt. A ten je preto, že jeho financovanie je dostupné. Prečo napriek tomu nie je bytov dostatok? No pretože je mimoriadne obtiažne získať vhodný pozemok a povolenie stavať. Neviem, ako chce tento „drobný“ nedostatok Kollár prekonať. Na nasledujúcom grafe môžem dokumentovať, aký mimoriadne obtiažny proces získavania stavebného povolenia vplýval na obraty stavebných firiem v minulých rokoch na Slovensku. Ako vidieť vo V4 sme aj tomto ukazovateli najhorší. Slovensko napriek tomu, „že sa krajine darilo,“ vo výstavbe v posledných rokoch stagnuje.
Byty sú možno téma, ale jej uchopenie v predvolebnej kampani bolo podľa mňa tragické.
Kollárovi evidentne pri nej nešlo o výstavbu bytov, ale o ohúrenie. My, ktorí sa v stavebníctve a investičnom procese pohybujeme, vieme, že oveľa viac ako dotované nájomné bývanie je potrebné skrátiť a zjednodušiť proces získavania stavebných povolení. Zlepšiť územné plánovanie. Odstrániť politikum pri vydávaní povolení. Zúžiť priestor na vypaľovanie. O tomto Kollár, samozrejme, nehovorí nič. Hoci keby bol chytrý, mohol si vybrať práve túto tému a na vytúžené ministerstvo by sa dopracoval podstatne jednoduchšie. Spravil chybu. Trúbil príliš nahlas.
Nechajte človeka, ktorý rozmýšľa srdcom, robiť veci, ktoré sa robia srdcom, a tých, ktorí rozmýšľajú hlavou, nechajte riadiť štát.
Nechápem ani to, prečo Kollár, ktorý vie tak dobre opisovať, neopísal aj to, ako sa v Rakúsku financuje výstavba. Prečo nespomenie, ako sa napríklad financuje bývanie v Nemecku, kde sa podpora sústreďuje na daňové zvýhodnenie rodiny. Podpora rodiny od SME RODINA by tak mohla byť štandardná a všeobecná, a oveľa vierohodnejšia ako totálny nezmysel, akým je výstavba 25 000 bytov ročne.
Dobre. Na konci dňa, samozrejme, je vždy niečo za niečo. Kollár zas nemá až tak veľa hlasov, aby sa mohol hodiť o zem. A jemu hrozí, že úspech sa už nebude opakovať. Ak chce rezorty s peniazmi, musí ich vymeniť. Otázka: Za čo ? Za výmenu toxických postavičiek a za ústavné zmeny – natíska sa odpoveď. Ja si niektoré celkom dobre dokážem predstaviť. Aj také, pri ktorých by Kollárova družina na ministerstvách mala zviazané ruky. A strach kradnúť. Lebo túžba po zmene je väčšia ako potreba „nájomných bytov,“ o ktorých ešte ani nevieme, či o ne bude záujem.
Záverom politologická úvaha o Kollárovi od nepolitológa (Kollára).
Nechajte človeka, ktorý rozmýšľa srdcom, robiť veci, ktoré sa robia srdcom, a tých, ktorí rozmýšľajú hlavou, nechajte riadiť štát. Boris je pripravený spraviť všetko preto, aby vec, ktorú chlapi nosia v saku tesne nad srdcom, bola naplnená. Jeho túžba je taká evidentná, že sa nedá nevidieť, a taká nutkavá, že sa jej nedá odolať. Taký typ nemôže byť dobrým partnerom do záprahu, ktorý dnes Slovensko potrebuje. On a jeho poslanci nie sú zárukou hlasovania v mene zmeny. Myslím si, že v tomto je hľadanie prienikov s Borisom zbytočná strata času. Samozrejme, treba ho absolvovať. Aj s tým, že nedohoda môže poslúžiť na jeho vytlačenie do postavenia mimo hry a to je viac, ako keby od začiatku bolo jasné, že Boris je v opozícii.
Pavol Kollár je neúnavný biznismen, má široké portfólio pôsobnosti v rôznych oblastiach stavebníctva, od predaja stavebných materiálov až po architektúru a developerské aktivity.