Byty, ilustračná

Podľa NBS sú ceny nehnuteľností v bode obratu, rast úrokov zhoršuje dostupnosť bývania

Rast cien nehnuteľností sa v 3. štvrťroku 2022 výrazne spomalil. Najhoršia dostupnosť bývania je v krajoch vyznačujúcich sa turistickou aktivitou – Žilinskom a Prešovskom.

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v uvedenom štvrťroku vzrástli o 1,6 % (medziročne 21,9 %) a dosiahnutý rast je približne na úrovni historického priemeru. „Na rozdiel od spotrebiteľských cien sa zdá, že pri cenách nehnuteľností sa nachádzame už na bode obratu,“ uviedla Národná banka Slovenska (NBS) v správe o ekonomickom a menovom vývoji – Zima 2022 z 19. decembra.

Hoci rast úrokových sadzieb ďalej zhoršuje dostupnosť bývania, napriek ceny nehnuteľností vzrástli len mierne a  mzdový vývoj bol priaznivý. Ak by mala byť na Slovensku zachovaná rovnaká úroveň dostupnosti bývania ako v predchádzajúcom štvrťroku, ceny by museli klesnúť o  vyše 4  %.

Nájomné rástlo dvojnásobným tempom

Najhoršia dostupnosť bývania je podľa NBS v krajoch s výraznou turistickou aktivitou – Žilinskom a Prešovskom. Na Liptove a v Tatrách, kde sa koncentruje najväčší dopyt z celého Slovenska, sú vysoké ceny nehnuteľností, čo skresľuje dostupnosť bývania aj na úrovni celého kraja.

Kompozitný index na hodnotenie vývoja cien bývania naznačuje, že v nasledujúcom období môžeme očakávať pokles cien bývania. Úroveň indexu v poslednom štvrťroku zvyšoval najmä vývoj disponibilného príjmu. Smerom nadol pôsobil pomer ceny k nájomnému, ktoré je hlavnou alternatívou k bývaniu vo vlastnom. Nájomné v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástlo takmer dvojnásobným tempom ako ceny nehnuteľností.

Rozostavaných je takmer 82-tisíc bytov

Údaje o výstavbe bytových budov môžu v strednodobom horizonte predstavovať dodatočný impulz smerom k redukcii rastu cien nehnuteľností. Stavebná produkcia bytových budov vzrástla v  3. štvrťroku medziročne o 18 %. Poklesol však počet začatých bytov, ako aj vydaných stavebných povolení, čo môže byť dôsledkom ochladzovania realitného trhu aj neistoty ďalšieho vývoja.

Naopak, výrazne vzrástol počet dokončených bytov. Rozostavaných je naďalej takmer 82-tisíc bytov. Ochladzovanie na realitnom trhu potvrdzuje vývoj úverov na bývanie . Úrokové sadzby na čisto nové úvery sa v  októbri dostali na úroveň 3,2 %. Domácnosti, ktoré mali záujem o kúpu nehnuteľnosti, sa pri očakávanom raste sadzieb snažili transakciu zrealizovať v prvej polovici roka. Výsledkom je znížený dopyt, ktorý bude na konci roku 2022 pravdepodobne viesť k miernemu medzištvťročnému poklesu cien nehnuteľností.

Zhrnutie správy NBS – zima 2022

  • Vládne opatrenia v oblasti cien energií budú v roku 2023 účinne brániť prepadu životnej úrovne obyvateľstva
  • Vládne zásahy však majú cenu v podobe ťarchy na verejné financie a zvýšenej neistoty týkajúcej sa vývoja v  ďalších rokoch.
  • Verejný dlh by sa mal v nasledujúcich rokoch aj bez ďalších opatrení držať blízko hranice 60 % HDP
  • V budúcom roku očakávame zvýšené čerpanie eurofondov.
  • Lepší ako očakávaný vývoj globálnej ekonomiky v tomto roku vystrieda spomalenie na  prelome rokov.
  • Výhľad ekonomického vývoja zostáva obklopený naďalej vysokou neistotou nad rámec vládnych politík. Dosah vojny na Ukrajine predstavuje najväčšie riziko pre ekonomiku. S tým je spojená otázka, ako si Európa poradí  s energetickou krízou.

ZDROJ: NBS