Drevodom

Drevodom na komplikovanom pozemku, prístavba základnej školy aj apartmány v kláštore. Poznáme laureátov CE ZA AR 2024

Slovenská komora architektov už po 23-krát ocenila výnimočné architektonické diela členiek a členov Slovenskej komory architektov. Spomedzi 24 nominácií vybrala aj tento rok to najlepšie v 6 typologicky rozdielnych kategóriách. Komplikované zadania vyústili do kvalitnej architektúry.

Vo štvrtok 3. októbra boli v Starej tržnici v Bratislave slávnostne vyhlásení laureáti Ceny za architektúru CE ZA AR 2024. Aj tento rok sa podarilo zostaviť porotu z renomovaných slovenských aj zahraničných odborníkov a odborníčok. Za povšimnutie stojí, že porotcom a porotkyniam je blízky stredoeurópsky región, ale aj aktívne pôsobenie v iných krajinách a v tomto kontexte mali možnosť hodnotiť prihlásené diela.

V rámci tohto ročníka ceny za architektúru sme mali možnosť spoznať naozaj výborné realizácie, a to vo všetkých kategóriách vrátane občianskych budov aj architektúry krajinnej. Stretli sme sa aj s množstvom skvelých príkladov udržateľnej architektúry, a to predovšetkým v oblasti rekonštrukcií. Vďaka patrí nielen ich autorom, ale aj zadávateľom, často verejným, z čoho mám úprimnú radosť,“ priblížila dojmy z práce poroty Petra Kunarová, predsedníčka poroty.

Ako doplnila: „V poslednej dobe by nás ľahko mohol prepadnúť trochu ťaživý pocit, že architektúra nemá zmysel. Som presvedčená, že architektúra je disciplínou kultúrotvornou, ktorá nielen odráža, ale zároveň aj formuje spoločenské dianie. A preto jednoznačne a bez pochýb má architektúra zmysel.”

Laureáti CE ZA AR 2024: 

Kategória Rodinné domy – Drevodom Devín

Rodinný dom na Devíne je dobre zvládnutou prácou skúsených architektov – na komplikovanom pozemku, z hľadiska terénu aj regulatívu, dokázali autori zrealizovať pomerne objemný dom, ktorý však nebudí nutne okázalý dojem a zo svojho okolia čerpá samé výhody. V interiéri domu nechýbajú autorské, remeselne dobre spracované detaily.

Drevodom Devín
Rodinný dom na Devíne | Zdroj: Maroš Fečík

Drevodom Devín
Bratislava – Devín (2023)
Ateliér: plusminusarchitects
Architektúra: Maroš Fečík, Filip Kandravý, Katarína Rojková

Kategória Bytové domy – Podun

So sympatickou ľahkosťou sa autori v návrhu vyrovnali s pomerne stiesnenými okrajovými podmienkami územia – bytový dom jednoznačne porotu presvedčil tak svojou figúrou, ktorá na tieto podmienky dôsledne, ale sviežo reaguje; ako aj rozvrhnutím jednotlivých bytov a vonkajších priestorov, ktoré ponúkajú svojim obyvateľom komunitné využitie.

Podun
Bytový dom Podun | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Podun
Bratislava (2024)
Ateliér: kuklicasmerek+
Architektúra: Peter Kuklica, Martin Smerek
Iné: Michal Bajan (stavebné riešenie), Peter Šlachta (koncepčný vklad investora), Klaudia Ganderák Matiaško (spoluautor interiérov)

Kategória Občianske a priemyselné budovy – Prístavba a nadstavba základnej školy v Devínskej Novej Vsi

V prípade prístavby a nadstavby základnej školy v Devínskej Novej Vsi porota vyzdvihla udržateľný dizajn a premyslenú integráciu s existujúcou budovou. Architekti vyriešili nedostatok kapacity rozšírením pôvodnej budovy o jedno poschodie a nový pavilón, ktorým sa uzavrel a vylepšil priestor vo vnútrobloku. Výber nových materiálov umožňuje jasne rozpoznať pôvodnú stavbu.

Škola Devínska Nová Ves
Základná škola v Devínskej Novej Vsi | Zdroj: Matej Hakár

Prístavba a nadstavba základnej školy v Devínskej Novej Vsi
Bratislava (2023)
Ateliér: AtomStudio
Architektúra: Martin Hudec, Katarína Bergerová
Iné: Daniel Kubiš (spolupráca pri realizácii)

Kategória Interiér – Bazén byt

Interiér bytu „Bazén“ okrem samotného vydarene realizovaného konceptu nového využitia bazénu a výborného remeselného prevedenia presvedčil porotu aj istou samozrejmosťou, s ktorou je pomerne malý obytný priestor možné využívať. Ponorenie sa do pohodlia gauča v zníženom priestore pôvodného bazénu tomu jednoznačne napomáha.

Bazén byt
Interiér bytu „Bazén“ | Zdroj: Matej Hakár

Bazén byt
Bratislava (2023)
Ateliér: GRAU
Architektúra: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda

Kategória Exteriér – Urban Residence – Obytný dvor

Koncept zvlnenej krajiny medzi dvomi obytnými domami vznikol z nutnosti skĺbiť podzemné parkovanie s regulatívom minimálnej hrúbky zeminy nad ním. Hoci by sa pri pohľade „zhora“ mohol javiť koncept ako príliš jednoduchý či príliš silný, v skutočnosti z pohľadu užívateľa funguje výborne a stáva sa dobrým príkladom, ako do husto zastavaného mesta vniesť vytúžený tieň stromov, vlhkú mikroklímu, možnosť odpočinku, ale aj detských hier.

Urban Residence
Urban Residence – Obytný dvor | Zdroj: Martina Mlčúchová

Urban Residence – Obytný dvor
Bratislava (2021)
Ateliér: Compass Architekti, Ateliér DIVO
Architektúra: Juraj Benetin, Matej Grébert, Peter Janeček, Juraj Česelský, Samuel Korbeľa, Daniel Paulík
Krajinná architektúra: Ján Augustín, Iveta Augustínová

Kategória Fenomény architektúry – Apartmány v Rožňavskom kláštore

Rožňavská rekonštrukcia františkánskeho kláštora z 18. storočia na kultúrne centrum je ukážkou sily lokálnej participácie a kolektívneho úsilia. Citlivá renovácia priestorov kláštora prináša nové apartmány a spája historickú obnovu s rozvojom komunity. Zachováva dedičstvo miesta a vytvára moderné, minimalistické priestory. Pri citlivej prestavbe boli použité miestne materiály ako drevo či omietka a zároveň sa podarilo dosiahnuť rovnováhu medzi tradíciou a funkčnosťou.

Rožnavský kláštor
Apartmány v Rožňavskom kláštore | Zdroj: Matej Hakár

Apartmány v Rožňavskom kláštore
Rožňava (2022)
Ateliér: Sadovsky & Architects
Architektúra: Oliver Sadovsky, Martin Červienka

Špeciálne ocenenia

Cena verejnosti

Cenu verejnosti, o ktorej sa rozhodli v online hlasovaní, získal Drevodom Devín od ateliéru plusminusarchitects. Tento projekt uspel aj v kategórii rodinných domov.

Patrón architektúry

Cenu Patrón architektúry 2024 získalo združenie Čierne diery za neúnavnú snahu vynášať cenné objekty architektonického dedičstva z pomyselných „čiernych dier“ znovu na svetlo. Občianske združenie Čierne diery od roku 2014 objavuje zabudnuté architektonické pamiatky a umelecké diela v rôznych kútoch Slovenska, najmä však v historických industriálnych lokalitách.

Zaoberá sa predovšetkým ich mapovaním, popularizáciou a prezentovaním širšiemu publiku. Hoci ambíciou združenia nie je pamiatky priamo zachraňovať, Čierne diery sa viackrát postavili na obranu aktuálne ohrozených stavieb, či už podávaním podnetov, iniciovaním širšej spoločenskej diskusie alebo zapojením sa do procesu ich udržateľnej obnovy. Dnes už legendárnymi sú ich risografiky a knižné publikácie venované ikonickým stavbám.