Priestranné bývanie pre mladú rodinu vzniklo zo starého duplexu
Objekt, ktorý zub času pripravil o väčšinu jeho originálnych atribútov, sa podarilo prerobiť na nádherné bývanie pre mladú rodinu. Dom s garážou sa zmenil na nepoznanie. Dvom dospelým a dvom deťom poskytuje priestor na naplnený rodinný život a komfort spojený s nadčasovým dizajnom.
Na úvod si priblížme, čo je to vlastne duplex. V našich zemepisných šírkach ho poznáme ako dvojdom, resp. niekedy pomenovaný aj dvojgeneračný dom. V skratke je to obydlie, ktoré tvoria dve samostatné obytné jednotky, ktoré majú spravidla dva samostatné vchody, no spoločný pozemok a spoločné prvky stavby (napríklad stredová priečka – spoločná stena pri duplexe typu „side-by-side“ alebo horizontálny predel pri type „over-and-under“). V širšom svetovom ponímaní sa ako duplex označujú aj luxusné mezonety na Manhattane, ktorých poschodia sú spojené vnútorným schodiskom a tvoria tak jeden rozmerný obývateľný komplex.
Pred architektmi a dizajnérmi zo štúdia La SHED Architecture stála neľahká úloha. Fasáda v časovom horizonte uplynulých desaťročí prešla mnohými premenami, ktoré znemožnili reštaurovanie originálnej vizáže stavby. Preto sa projektanti rozhodli pre vytvorenie novej, modernej fasády, ktorá sa poľahky integrovala do okolitej zástavby. Cieľom bolo zladiť a prepojiť to, čo zostalo, s novotvarmi. Materiál, ktorý zvolili na fasádu, bol vybraný zámerne tak, aby korešpondoval s okolím – komplementárne tónované hlinené tehly. Prestavba umožnila umiestniť okná výraznejšie vertikálne, vďaka čomu sa dotvoril vizuál, ktorý hladko zapadol do miestnej zástavby.
Zadná časť, ktorú tvorí priestranná garáž a nadstavba, bola pretransformovaná s cieľom vytvoriť vnútornú terasu na poschodí. Vytvorením terasy sa hutne zastavaný priestor opticky prevzdušnil a zároveň nabral moderný ráz. Výhodou takéhoto riešenia bolo aj otvorenie priestoru pre širší prienik slnečných lúčov na pôvodnú prízemnú terasu.
Vlnitý plech z pozinkovanej ocele vytvoril zaujímavý kontrast k naturálnemu drevenému obloženiu garáže a prízemných častí vo vnútrobloku. Tri obkladové materiály (tradičné tehly, industriálny plech a svetlé drevo) spolu vytvárajú príjemný kontrast a zároveň opticky predeľujú pôvodný jednoliaty hutný nevýrazný komplex. Celistvý čierny plot udržiava súkromie v rámci pozemku a chráni terasu.
Pri vstupe do hlavného vchodu nájdeme kompaktný blok poskytujúci priestor na každodenné činnosti – úložné priestory, kúpeľňa a pod.). Funkciou bloku je oddeliť vnútorné obývacie priestory od vstupného vestibulu. Pri ďalšom postupne nás prekvapí minimalistická a účelová kuchyňa, ktorá je voľne prepojená s jedálenskou časťou a obývačkou.
Z kuchyne je príjemný výhľad na pozemok. Dva kuchynské ostrovy sú orientované do obývačky a funkčne umožňujú presvetlenie priestoru. To je prítomné v hojnej miere aj vďaka umiestneniu kompaktnej kuchynskej linky len na jednu stenu. Industriálny tón interiéru dodávajú kovové stropné lampy. Na poschodí nachádzame posuvné dvere, ktoré oddeľujú horné poschodie.
Obývačka s dvojnásobnou výškou je nádherne presvetlená a vzdušná. Stenu, ktorá ukrýva schodisko, tvorí elegantná lamelová drevená knižnica, prinášajúca do priestoru atmosféru domova a vhodne kontrastujúca s červeným prevedením schodiska. Poličky tvoria tenké biele oceľové dosky, ktoré ladia s celkovým návrhom.
V hornej časti schodiska sa nachádza veľká chodba, ktorá umožňuje prístup k pracovniam, spálni a kúpeľni. Táto cirkulácia, riadená množstvom posuvných dverí, vytvára po celý deň živý kolobeh v priestore.
Hlavná kúpeľňa obsahuje svetlík a vďaka tomu je tak zaplavená prirodzeným svetlom, ktoré sa odráža od bielej keramickej steny. Priestor oživuje voľne stojaca vaňa a veľké zrkadlo.
Čierna podlaha s hexagonálnym vzorom spolu s masívnymi horizontálnymi povrchmi plní funkciu prirodzeného kontrastu k všadeprítomnej belosti kúpeľne.
Text: Anna Martausová
Foto: Maxime Brouillet
zdroj: v2com-newswire.com