Profil spoločnosti Schiedel Slovensko, spol. s r. o.
Aj malé dieťa vie, že komín patrí do domácnosti – keď nakreslí dom, určite nezabudne na komín. O tom, ako sa darí spoločnosti, ktorej nosným produktom sú komínové systémy, sa zhovárame s Ing. Marošom Plškom, technickým riaditeľom firmy Schiedel Slovensko, spol. s r. o.
Mala na vašu spoločnosť nejaký vplyv plynová kríza, ktorá zasiahla (nielen) Slovensko v januári tohto roka a priniesla potrebu dlhodobých a koncepčných riešení v oblasti energetickej nezávislosti a efektívnosti?
Plynová kríza z konca minulého a začiatku tohto roka trhu s komínmi pomohla. Ľudia sa konečne presvedčili, že závislosť od jedného zdroja energie je hlúposť. Postupne si potom uvedomili, že ani kúpa elektrických ohrievačov nie je riešením – ak si ich všetci zapoja, elektrifikačná sústava skolabuje… V situácii, v ktorej ani plyn, ani elektrina nie sú riešením. na rad prichádza tuhé palivo so štandardným klasickým spotrebičom v jednej miestnosti. Zabezpečí najnevyhnutnejšie potreby, ako sú teplo alebo ohrev potravy. Ľudia teda prišli na to, že závislosť sa nevypláca, a že bez komínového telesa, príp. iba s jedným takýmto telesom, môžu mať problém. Je predsa prirodzené, že chcú mať teplo v obývačke, spálni aj v ďalších miestnostiach.
Odporúčate, aby domácnosti mali viac komínových telies, na aké palivo by sa však mali orientovať? Vaše komínové telesá sú určené aj pre univerzálne riešenia…
Jednoznačnou výhodou komínových systémov Schiedel je to, že sa pri nich môže použiť akýkoľvek typ paliva. Ak sa splní legislatívna požiadavka, podľa ktorej sa teleso pred zmenou paliva musí skontrolovať a vyčistiť revíznym technikom, tak na komín, ako je Schiedel, možno pripojiť spotrebič na tuhé palivo (drevoštiepky, pelety, kusové drevo, príp. aj uhlie) alebo bez akýchkoľvek problémov aj na plyn – a teraz nehovorím len o plynových spotrebičoch s teplotou spalín okolo 80 až 120 °C, ale aj o kondenzačných spotrebičoch.
Vo vzťahu k palivu a konštrukčnému riešeniu kotla má Schiedel zaujímavý systém Absolut, na ktorý možno pripojiť spotrebič s uzavretou spaľovacou komorou, čo znamená, že vzduch na spaľovanie sa privádza telesom komína a spaliny sa odvádzajú vnútornou šamotovou vložkou. Ak sa použije systém Absolut 14/20 (priemer 14 cm na plyn a 20 cm na tuhé palivá), možno na priemer 14 (cm) pripojiť akýkoľvek spotrebič z hľadiska konštrukčného riešenia a použitého paliva. Samozrejme, tomu musí zodpovedať aj výkon, na bežný rodinný dom však priemer 14 (cm) absolútne postačuje. Priemer 20 (cm) je potom vhodný na spotrebič, ako je krbové teleso alebo kachľová pec, pričom sa nevyžaduje žiadne ďalšie vložkovanie. Stačí, ak kominár systém skontroluje a vyčistí.
Dodatočné vložkovanie – najmä plastovými rúrami – obľubujú inštalatérske firmy a vyžadujú ho aj niektorí dodávatelia kotlov, v tomto prípade je však úplne zbytočné. Zákazník sa často ocitne v situácii, že aj keď si v dobrej viere kúpi odskúšaný a preverený produkt, ktorý spĺňa všetky požiadavky, tretia strana mu vnúti jeho dodatočné vložkovanie pod podmienkou, že inak stratí záruku na kotol. To je veľké zavádzanie zákazníka…
Ak už hovoríme o zákazníkovi, aké služby mu spoločnosť Schiedel ponúka?
Začnem možno trochu okľukou – hovorí sa, že Schiedel je drahý… Máme kvalitných ľudí v každom regióne, keďže zákazníci sú na celom Slovensku a mesačne sú ich stovky. Ponúkame pre nich servis od absolútneho začiatku návrhu až po konečnú realizáciu. Na tom absolútnom začiatku dostávajú od nás projektanti podklady, detaily v programe CAD a všetky ďalšie potrebné informácie a ak treba, naši ľudia za nimi prídu. Ak projektant prejaví záujem, spracujeme mu výpočet komínového prieduchu na základe uvažovaného spotrebiča alebo spotrebičov a navrhneme mu optimálny komínový systém. Staráme sa aj o osvetu zákazníkov ich informovaním v odborných publikáciách a časopisoch, a teda skutočne sa snažíme byť im nápomocní od úplného začiatku.
Ďalej projektant na základe našich podkladov a požiadaviek zákazníka pripraví projekt, podľa ktorého ide zákazník stavať. Vyžiada si preto cenovú ponuku, ktorú mu môže poskytnúť priamo naša spoločnosť alebo stavebná firma (spracujeme ju však tiež my). Náš človek si pritom vždy overí, či sa od začiatku návrhu nezmenili nejaké skutočnosti alebo požiadavky zákazníka (zmena typu kotla, jeho výkonu a pod.) a v prípade potreby navrhne na daný stav nové optimálne riešenie a cenovú ponuku. Ak sa následne klient rozhodne pre naše komínové teleso Schiedel a objedná si ho v stavebninách, naša spoločnosť pripraví konkrétne komínové teleso na palety a odvezie ho do stavebnín alebo priamo na stavbu.
Ďalším „servisným bodom“ je rozhodnutie klienta, či si komínové teleso postaví sám, alebo si ho nechá postaviť. V cene komínového telesa poskytujeme montáž, čo znamená, že ak si objedná naše komínové teleso, postaviť mu ho príde overená certifikovaná firma, za ktorú preberá zodpovednosť spoločnosť Schiedel. Nič sa pri tom navyše neplatí a zákazník má istotu, že dostane zakúpený produkt, lebo v praxi niekedy ani to nie je bežné… Druhá možnosť výstavby komínového telesa nastane vtedy, ak sa ho klient rozhodne stavať sám.
Ponúkame mu na to veľký montážny návod vo formáte A1, ktorý si dokáže v pokoji naštudovať za 15 minút, a nemal by mať s ďalším postupom problém. Ak sa však na to predsa len necíti, osloví technika alebo odborného poradcu spoločnosti Schiedel, ktorý mu (príp. stavebnej firme) pomôže s výstavbou prvých troch metrov a skontroluje, či sa postupuje správne. Až 90 % chýb sa totiž robí práve na prvých troch metroch komína. Zároveň mu nás človek vysvetlí ďalší postup.
Práve tento osobný prístup s ochotou prísť poradiť v ktorejkoľvek fáze riešenia výstavby komína je, podľa môjho názoru, našou silnou stránkou, ktorá nám pomáha odlišovať sa od ostatných.
Skúsme sa teda pozrieť bližšie na spoločnosť Schiedel na Slovensku, jej históriu, ľudí či vzťah k materskej firme, tunajšiemu konkurenčnému prostrediu…
Nosným produktom spoločnosti Schiedel na Slovensku sú keramické komínové systémy, v ktorých tu máme v podstate výsadné postavenie. Spoločnosť Schiedel má viac ako 60-ročné skúsenosti s komínmi. Máme vlastný systém a vlastné produkty z vlastnej výroby na základe vlastného vývoja. Pôsobíme vo viac ako dvoch desiatkach krajín.
História spoločnosti Schiedel siaha do roku 1946, keď firmu založil pán Fridrich Schiedel. Z hlavného pôsobiska v Rakúsku či Nemecku sa potom spoločnosť rozvíjala a expandovala, pričom veľmi silný rast zaznamenala práve v 90. rokoch, k čomu prispelo aj otvorenie nových trhov po páde komunizmu. V roku 1993 vznikla – vtedy ešte československá dcérska spoločnosť – Schiedel, ktorá sa po rozdelení republiky na Slovensku osamostatnila. V roku 1998 sme sa stali súčasťou skupiny Lafarge so sídlom v Paríži, pred dvoma rokmi časť odkúpila finančná skupina PAI.
V súčasnosti pôsobí spoločnosť Schiedel v strednej a východnej Európe vrátane Ruska, na britských ostrovoch a ako joint venture v Amerike. Vývoj systémov bol a stále je sústredený do dvoch krajín, ktorými sú Rakúsko a Nemecko, tam sa robia aj interné skúšky. Betónové tvárnice sa vyrábajú len pre potreby spoločnosti Schiedel – a priamo pre potreby Slovenska – v Českej republike, konkrétne v Olomouci a v Nehvizdoch pri Prahe. Výroba vložiek prebieha vo vlastných závodoch v nemeckom Wiesau, resp. v pre nás bližšej českej Zlivi. Tepelnú izoláciu odoberáme od externého dodávateľa.
Slovenskú centrálu máme v Zamarovciach pri Trenčíne, ďalší ľudia nás zastupujú v jednotlivých regiónoch alebo krajoch, kde sú k dispozícii našim obchodným partnerom – zákazníkom V siedmich krajoch či regiónoch máme po jednom odbornom poradcovi, v bratislavskom kraji máme 4 pracovníkov. Ďalej si územie Slovenska rozdeľuje niekoľko technikov. Celkový počet ľudí v centrále aj v regiónoch sa pohybuje približne v rozmedzí od 33 do 39. Aj keď sa to možno nezdá, je to pomerne veľa ľudí, náš štýl práce s osobným kontaktom si to však vyžaduje. Našimi „ďalšími pracovníkmi“ sú stavebniny, naši obchodní partneri na celom území Slovenska.
Vedeli by ste zhodnotiť úspešnosť vašich produktov podľa jednotlivých regiónov Slovenska?
Najúspešnejšie sú pre nás tie regióny, kde zákazníci vedia oceniť kvalitu. Budete sa čudovať, ale sú to práve tie regióny, o ktorých sa zvykne hovoriť, že sú chudobné. Ľudia v týchto oblastiach napríklad veľmi dobre vedia, čo to znamená, ak im vyhoria sadze a aké to môže mať následky. Vedia, že keď budú investovať do kvalitného komína, nebudú sa oň musieť (samozrejme, mimo povinnej údržby) starať a nebudú sa musieť báť, aké hrozby im v prípade vyhorenia sadzí v budúcnosti prinesie. To isté platí aj pre východné Slovensko, kde sa veľa kúri tuhými palivami.
Ako by mal podľa vás v súčasnosti vyzerať kvalitný komín? Aké vlastnosti by mal mať?
Ak by som opätovne staval alebo sa na to pozeral očami zákazníka, zaoberal by som sa otázkou, čo človek pri stavbe domu potrebuje. Určite nechce mať nijaké starosti s komínom… Takže potrebuje komín, na ktorý môže pripojiť plynový či peletkový kotol bez toho, aby musel niečo špeciálne riešiť. Malo by mu stačiť zavolať kominára na štandardné vyčistenie a nový, resp. iný kotol pripojiť.
Veľmi dôležitou vecou je však istotne voľba spotrebiča. Projektant by mal v prvom rade navrhnúť komín, ktorý zodpovedá konkrétnemu typu kotla – samozrejme, že by mal vlastnosti toho kotla dobre poznať. Potom však príde na rad kúpa komínového telesa, kde môže nastať problém v jeho pripravenosti. Ako som už povedal, univerzálny komínový systém musí mať možnosť pripojiť rozličný druh paliva a rozličný druh spotrebiča. Takže z produktov spoločnosti Schiedel by som zvolil Schiedel Absolut, čo som urobil aj na vlastnom dome – garantuje možnosť voľby spotrebiča.
Čo sa týka ekonomiky vykurovania, sústava palivo – spotrebič – dymovod – komín by mala bezproblémovo fungovať.
Môžete nám predstaviť aj ostatné produkty spoločnosti Schiedel?
Naša spoločnosť uviedla na trh vetrací systém Schiedel Aera Comfort, ktorý rieši pomerne závažný problém súčasného štýlu výstavby. Pri snahe stavať domy s čo najnižšou spotrebou energie sa stavby dokonale utesňujú a izolujú. Dôsledkom toho je však nedostatok čerstvého vzduchu v našich obydliach a častý výskyt plesní. Tento vetrací systém umožňuje nielen vyvetrať vnútorné priestory, ale súčasne do nich privádzať čerstvý vzduch, čím sa zabezpečuje hygienické bývanie – a to všetko bez akéhokoľvek zdroja energie. Systém pritom vlhkostnými snímačmi reaguje na prítomnosť ľudí kdekoľvek v dome – do týchto priestorov potom privádza čerstvý vzduch a znečistený z nich odvádza preč. To zodpovedá prirodzenému biorytmu človeka, ktorý sa v rozličných denných a nočných hodinách nachádza v iných miestnostiach.
Schiedel Aera Comfort predstavuje systém riadeného vetrania, nejde tu o rekuperáciu, ktorá môže byť tiež vhodným riešením, ale s otáznou návratnosťou investícií. Systém je na trhu od začiatku minulého roka a keďže jeho umiestnenie sa realizuje vo fáze hrubej stavby, štádium užívania nastáva s určitým časovým posunom. Napriek tomu už máme zákazníkov, ktorí si užívajú výhody tohto produktu a svoje odporúčania posúvajú ďalej.
Okrem tohto produktu ponúkame ešte krbové telesá a vložky, ktoré sa dostali do portfólia spoločnosti Schiedel po tom, ako hľadala na medzinárodnom poli nové možnosti uplatnenia a rozvoja. V Taliansku prevzala spoločnosť, ktorá sa zaoberala výrobou antikorových komínových systémov a krbových vložiek, krbových telies a obstavieb. Tak získala zavedenú produkciu a know-how v oblasti krbových telies a obstavieb, zozbierané za niekoľko desaťročí pôsobenia pôvodnej spoločnosti.
V súčasnosti sa značka KingFire ponúka aj na Slovensku, pričom výkony krbových vložiek sú v rozmedzí od 5 do 24 kW, takže každý si vyberie podľa svojich potrieb. Okrem toho sa tieto produkty výrazne odlišujú od ostatných na trhu – najviac predávané sú napríklad vložky s veľmi veľkým ohniskom s dĺžkou 80 až 85 cm, ktoré neobmedzujú výber paliva z hľadiska jeho rozmerov. Súčasťou týchto vložiek sú aj ventilátory, ktoré majú elektronickú reguláciu otáčok, a tým aj výkonu teplovzdušného vykurovania.
Snažíme sa vyhovieť aj požiadavkám dizajnu a krbové obstavby ponúkame v niekoľkých variantoch.
Samozrejme, okrem už spomínaných nosných keramických komínových systémov ponúka Schiedel aj antikorové systémy, jednoplášťové (na dymovody, pripojenie spotrebičov alebo vložkovanie komínov) či dvojvrstvové systémy – naša ponuka v oblasti komínových telies je komplexná. Zásadne však nepracujeme s hliníkom. Z finančného hľadiska môže byť pre zákazníka zaujímavý, nevyhovuje však z hľadiska životnosti.
Architektonicky pozoruhodný je systém Kerastar, ktorý má vnútornú keramickú vložku (absolútne odolnú proti prieniku vlhkosti a s výnimočnou tepelnou odolnosťou) pokrytú 6-centimetrovou izoláciou, za ktorou nasleduje antikorový plášť. Komín v tomto prípade nemusí byť obostavaný a môže byť vystavený priamemu dotyku, takže je vhodnou a zaujímavou súčasťou interiéru. Čoraz častejšie si ľudia začínajú opätovne uvedomovať, že komín do domácnosti patrí. Zoberme si len jednoduchý príklad – každé dieťa v materskej škole nakreslí dom, ktorý má komín…
Viete spomenúť aspoň niektoré domy, na ktorých sa objavili komíny spoločnosti Schiedel? A ktoré ich budú nasledovať, aj keď sa stavebníctvu teraz až tak veľmi nedarí?
Zaujímavá bola napríklad dodávka komínov na Zbojnícku chatu vo Vysokých Tatrách pomocou helikoptéry. Ťažko ďalej menovať, je toho veľmi veľa a pre nás je to v podstate bežná práca. Povedal by som to inak: tento náš produkt dokáže ľuďom nesmierne pomôcť – zabezpečuje mu dve základné životné potreby, ktorými sú od nepamäti teplo a jedlo; priamou cestou teplo a sprostredkovane – cez ohrev – jedlo. Ak si tento produkt teda niekto zabudne dať k domu, neskôr bude vzniknutú situáciu veľmi ťažko meniť.
Čo nás čaká ďalej – neviem povedať… Pripúšťam síce, že situácia je vážna, ľudia však musia niekde bývať. Možno práve teraz je tá najvhodnejšia chvíľa začať stavať. Na trhu sú voľné kapacity, nie je problém zohnať majstra za (konečne) primeranú cenu, je dostatok stavebného materiálu. Čím viac budú ľudia takéto rozhodnutie odďaľovať, tým viac peňazí bude stavba od nich v budúcnosti vyžadovať. Kríza nie je koniec sveta.
A čo sa týka budúcnosti našej spoločnosti, náš podiel na trhu stále nie je podľa našich predstáv – tam niekde sú preto naše plány a výzvy.
Pripravila: Silvia Friedlová
Foto: Schiedel
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.