profil spolocnosti tebau spol. s r. o.
Galéria(6)

Profil spoločnosti TEBAU, spol. s r. o.

„Zvyšujúcimi sa požiadavkami stavebníkov a investorov na kvalitu výsledného diela sme boli všetci prinútení naučiť sa precíznosti. V minulosti to tak, bohužiaľ, nebolo. Príchodom nových technológií na trh sa však situácia celkom zmenila,“ porovnáva súčasnú a minulú situáciu vo výstavbe Ing. Karol Rýznar, konateľ spoločnosti TEBAU, spol. s r. o. Patrí k ľuďom, ktorí priniesli na náš trh začiatkom 90-tych rokoch systémové debnenie. Prednostne sa spoločnosť zameriava na debniace systémy a súvisiace komponenty, ale ani lešenárske systémy pre nich neznamenajú problém.

01 profil big image
05 profil big image
04 profil big image
03profil big image
profil spolocnosti tebau spol s r o 6060 big image
Na slovenský stavebný trh ste vstúpili v roku 1993 s cieľom prinášať nové stavebné technológie. Ako sa vám tento cieľ podarilo a darí napĺňať?
Keď sme začiatkom 90-tych rokov spoločne s manželkou zakladali firmu, bolo naším zámerom priniesť na Slovensko nové debniace systémy a komponenty určené na výstavbu monolitických stavieb. S novými debniacimi technológiami som mal možnosť pracovať v Nemecku. Zatiaľ čo sa systémové debnenie v Nemecku používalo už bežne, v slovenskom stavebníctve išlo o novinku, ktorá sa takmer vôbec nepoužívala. Môžem preto tvrdiť, že v mnohých veciach sme boli priekopníkmi. Nikto v tom čase netušil, do akých rozmerov narastieme. Zo skromných podmienok sme sa prepracovali až k súčasnému areálu a z troch zamestnancov sa stalo tridsaťpäť.

V ohnisku nášho záujmu je vždy zákazník. Aby sme všetkým našim zákazníkom vedeli poskytnúť na celom území Slovenska rovnako kvalitný servis, na ktorý boli zvyknutí z bratislavskej centrály, expandovali sme aj do ďalších regiónov. Prevádzky sme zriadili v Sučanoch a v Košiciach.

Uvedenie systémového debnenia na trh znamenalo v porovnaní s dreveným debnením veľký posun dopredu, a to predovšetkým z hľadiska efektivity práce, presnosti a kvality povrchu betónu. Dá sa tvrdiť, že bez príchodu tejto technológie by niektoré stavby nikdy nevznikli?

Použitie systémového debnenia prináša so sebou zvýšenie efektivity práce v priemere asi o 25 %. Systémov je však nespočetné množstvo a v prípade niektorých je toto percento ešte vyššie. Zrýchlenie výstavby je naozaj nepopierateľné. Keď sme začínali, cena práce nebola až taká vysoká, a preto stavebník nemal potrebu investovať do kvalitného debnenia. S nárastom ceny práce systémy umožňujúce zrýchlenie práce, a teda skrátenie času výstavby, začali nadobúdať na význame. V súčasnosti, keď platí dvojnásobne viac ako v minulosti, že čas sú peniaze, sú takéto systémy už nutnosťou. Netvrdil by som však, že by bez ich uplatnenia niektoré stavby ani nemohli vzniknúť. Vznikli by, ale stupeň náročnosti ich realizácie by bol omnoho vyšší.

Drevené debnenie sa však zo stavebnej praxe nevytratilo úplne. Dôkazom toho je vo vašej ponuke aj drevené nosníkové debnenie, vhodné na realizáciu podhľadov…

Drevené nosníkové debnenie predstavuje tradičné nosníkové debnenie. Jeho veľkou výhodou je pomerne nízka cena, vďaka ktorej sa aj napriek tomu, že sa na trhu nachádzajú systémy, ktoré umožňujú rýchlejšie a jednoduchšie zhotovenie vodorovnej konštrukcie, používa v najväčšom rozsahu. V percentuálnom vyjadrení to predstavuje 80 až 90 %. Dreveným nosníkovým debnením možno vytvárať ľubovoľné pôdorysy, od tých jednoduchších až po tie najzložitejšie. Je totiž najviac tvárne.

Jednou z veľkých výhod systémového debnenia je jeho univerzálnosť…
Dalo by sa povedať, že systémové debnenie nachádza uplatnenie pri realizácii takmer každej konštrukcie. Či už ide o základy, zvislé a vodorovné konštrukcie, stĺpy rodinných domov, bytových domov, administratívnych budov alebo budov občianskej vybavenosti.

Čo sa týka vodorovných konštrukcií máme okrem tradičného nosníkového debnenia v ponuke systém Topec, ktorý tvorí hliníkový rám s preglejkou. Ide o druhý najprogresívnejší systém na realizáciu stropných konštrukcií. Ďalším systémom je systém Topmax. Ide o oceľové rámové debniace stoly s celoplastovými doskami, ktoré majú oveľa dlhšiu životnosť ako drevené. Tento systém sa špeciálne vyvinul na dosiahnutie efektívneho debnenia rozsiahlych stropných povrchov s pravidelným pôdorysom a opakovanými tvarmi. Vďaka malému počtu komponentov je jeho predbežné zostavenie jednoduché a rýchle. Systém možno použiť na realizáciu výškových stavieb s taktom jedno podlažie za týždeň. Použitie tradičného nosníkového debnenia by si v tomto prípade vyžiadalo zvýšené nároky na prácu a čas.

Na zhotovenie základových konštrukcií je určený systém Takko, ktorý pozostáva z jednoduchých dielcov s výškou 1,2 m. Okrem betonáže základových konštrukcií sa hodí aj na betonáž múrikov.

V prípade zvislých konštrukcií malých rodinných domov a bytových domov nachádza uplatnenie systém Rasto. Dielce majú rozmer až 2,7 m. Na betonáž zvislých konštrukcií náročnejších stavieb nielen občianskej výstavby, ale aj priemyselnej, je určený systém Manto.

Ani oblúkové stavby nepredstavujú v súčasnosti problém. Steny síl, nádrží a vodojemov možno betónovať vďaka oblúkovému debneniu Ronda.

Debnenie a betón tvoria neoddeliteľný pár. Čo je dôležité pre ich „vzájomnú symbiózu“?

Dôležité je, aby debnenie bolo dostatočne tuhé, pevné, s kvalitným povrchom. Iba tak možno dosiahnuť požadovanú výslednú kvalitu povrchu betónovej konštrukcie. Debnenie musí byť správne ošetrené, nesmie byť poškodené. Pred naliatím betónu do debnenia treba povrch debnenia, ktorý bude v styku s betónom, natrieť debniacim olejom. Po zmontovaní debnenia možno pristúpiť k vkladaniu statikom navrhnutých armatúr. Aby sa dosiahlo požadované krytie armatúr, je nutné používať dištančné prvky. Ich použitie sa začiatkom 90-tych rokov veľmi podceňovalo. Dosiahnuť však požadovanú kvalitu a precízny výsledok je bez nich takmer nemožné. Významnú úlohu zohráva aj vibračná technika na zhutnenie betónu a, samozrejme, dodržanie všetkých parametrov navrhnutých v projekte, ako aj technologických postupov, či už ide o debnenie, alebo samotný betón.

Ako prví ste priniesli na slovenský trh papierové debnenie, vhodné na zhotovenie kruhových stĺpov v pohľadovej kvalite. Ako výrobca dosiahol jeho 100-percentnú odolnosť proti vode?

Na zhotovenie betónových stĺpov s kruhovým pôdorysom sa v minulosti vo väčšine prípadov používala vodárenská alebo kanalizačná rúra na báze plastu, ktorá sa zrezala na požadovanú dĺžku. Z finančného hľadiska išlo o veľmi nevýhodné riešenie. Zmenu priniesol až príchod papierového debnenia na stavebný trh. Papierové debnenie je ľahké, jednoduché z hľadiska montáže a manipulácie. Stĺpy možno betónovať zároveň s betonážou stropnej dosky. Po vytvrdnutí betónu slúži debnenie ako ochranná vrstva proti mechanickému poškodeniu stĺpov. Možno ju ponechať až do ukončenia ostatných stavebných prác v priestore, v ktorom sa stĺpy nachádzajú, respektíve do ukončenia stavebných prác ako takých. Po odstránení debnenia ostáva na povrchu buď viditeľná špirála, alebo, ak sa použije debnenie s hladkou fóliou vo vnútri, je povrch stĺpa úplne hladký.

Spočiatku sa papierovým debnením dali realizovať betónové stĺpy len s kruhovým pôdorysom. V súčasnosti možno vďaka polystyrénovým vložkám realizovať aj napríklad obdĺžnikové, štvorcové, šesťuholníkové, osemuholníkové prierezy alebo odlievať ornamentálne tvary. Dá sa povedať, že by bolo možné zrealizovať akýkoľvek architektonický prvok.

Odolnosť papierového debnenia proti vode sa dosahuje zabudovaním kartónu podobnému tetrapaku do debnenia počas jeho výroby. Stĺpy vďaka tomu možno skladovať dokonca počas jedného týždňa aj v exteriéri.

Pohľadový betón, ktorý má v architektúre a dizajne svoje nezastupiteľné miesto, získava špecifický vzhľad vďaka štrukturovým matriciam. Tie sa však vo vašej ponuke nenachádzajú, prečo?

Štruktúrované matrice predstavujú v našich podmienkach veľmi drahú technológiu. To je dôvod, prečo tento debniaci komponent, ktorý síce vieme zabezpečiť, neprezentujeme až v takej miere. Len na predstavu, návratnosť finančných nákladov by bola až pri realizácii múra s dĺžkou 300 m, pri 30 opakovaniach. Ak ide o menšie plochy, je pre stavebníka výhodnejšie želaný povrch betónu vytvoriť napríklad pomocou drevených dosiek vytvarovaných do basreliéfu. Ide o veľmi trendovú záležitosť, ktorá má, samozrejme, budúcnosť. Všetko je len otázka peňazí.

Okrem zahraničných technológií, predovšetkým od nemeckých výrobcov, je súčasťou vášho sortimentu aj slovenský výrobok – vylamovací stavebný dielec. Pochádza z vašej dielne – čo si možno pod týmto názvom predstaviť?
Áno, ide o výrobok z našej dielne. Vylamovací stavebný dielec sa vyrába z kartónu. Slúži na riešenie napojenia dvoch betónových stien – dvoch zvislých stien alebo napojenie zvislej steny a podesty. Tento prvok zjednodušuje proces výstavby tým, že nie je nutné prerušovať betonáž, stena sa nemusí betónovať na dvakrát. Pred betonážou sa v mieste budúcej podesty zabuduje do debnenia vylamovací dielec, stena sa zabetónuje. Súčasťou dielca je výstuž, ktorá sa po odstránení debnenia vyhne, tým vznikne miesto na napojenie výstuže budúcej konštrukcie podesty. Na trhu sa nachádzajú už aj kovové vylamovacie dielce, ale kartónové sú výhodnejšie z hľadiska ceny.

V ponuke máme aj iné slovenské výrobky, napríklad rozličné tesnenia do pracovných škár.

Zameriavate sa aj na riešenie špecifických detailov, a to z hľadiska tepelnotechnického a hygienického. Je chápanie betónových konštrukcií v širších súvislostiach dôležité?
Stavebník by mal mať pred tým, ako zadá spracovanie projektu architektovi alebo projektantovi, presnú predstavu o tom, čo od budúcej stavby očakáva. Pričom by mal, samozrejme, klásť dôraz na tepelnotechnické parametre, pretože najlacnejšia energia je taká, ktorú netreba vyrobiť. Tepelnotechnické parametre budovy vo veľkej miere ovplyvňujú tepelné mosty. Ich prerušenie je preto veľmi dôležité. V našom portfóliu sa nachádza tepelnoizolačný prvok Isopro, určený na prerušenie tepelného mosta v mieste napojenia balkóna (vkladá sa na rozhraní internej a externej časti konštrukcie). Na uzatvorenie medzery v tepelnej izolácii medzi vonkajšou izoláciou a suterénom nad izoláciou slúži nosný tepelný prvok Isomur plus. Použitím týchto prvkov dochádza k výraznému zlepšeniu tepelnotechnických a hygienických vlastností príslušného detailu stavby.

Použitie izolačných prvkov na prerušenie tepelných mostov sa nevylučuje s dodatočným zateplením. Nebolo by správne spoliehať sa len na výhody jedného prvku. Do vhodnej tepelnej ochrany budovy sa určite oplatí investovať.

Častým problémom betónových konštrukcií vystužených oceľovou výstužou je jej korózia. Alternatívu ponúkajú tyče vyrobené zo sklenených vlákien. V čom je tento výrobok unikátny?
Tyče sa vyrábajú zo sklených vláken so zosilneným kruhovým profilom. Pozostávajú z prameňov sklených vláken, ktoré sa pod tlakom impregnujú tepelne vytvrdenou syntetickou živicou. Tak vzniká betonárska výstuž na báze sklenených vlákien. Má rovnaké pevnostné parametre ako oceľová, s tou výhodou, že nepodlieha korózii. Uplatnenie nachádza v konštrukciách, ktoré sú vystavené vyššej, respektíve permanentnej vlhkosti alebo agresívnemu prostrediu. Práca s týmto typom výstuže je rovnaká ako s oceľovou výstužou. Podľa statického projektu vieme dodať presne navrhnuté množstvo a dimenzie.

Pokiaľ ide o vystužovanie konštrukcií, máte v ponuke produkt, ktorý je držiteľom svetového rekordu zapísaného v Guinnessovej knihe rekordov – kladací výkon 4,5 t stavbárskej ocele na jedného človeka za hodinu. Je to systém na vystužovanie betónových stropov. Čo všetko tento systém umožňuje?
Trendom súčasnej výstavby je pripraviť maximum konštrukčných prvkov mimo staveniska, preto sa vo vyššej miere využívajú napríklad prefabrikované prvky. Použitie predpripravených prvkov výstavbu jednoznačne urýchľuje. Vyššie nároky sa však kladú na logistiku na stavenisku. Aj napriek všetkým dostupným technológiám mám pocit, že výstavba mnohokrát prebieha veľmi chaoticky. Chýba časový harmonogram, stavebné prvky a systémy sa zháňajú na poslednú chvíľu. To má, samozrejme, za následok úplne opačný efekt. Výsledná cena stavby sa nakoniec nezníži, ale zvýši. Systém na vystužovanie stropov je dôkazom toho, že správnym manažmentom možno usporiť čas aj peniaze a v neposlednom rade aj psychické zdravie všetkých účastníkov výstavby. Použitím tohto systému možno skrátiť čas kladenia až o 90 % a množstvo použitej betonárskej ocele o 40 %. Prvky sa skladajú z oceľových prútov s kruhovým prierezom uložených len v jednej osi. Sú zviazané pomocou priečne prebiehajúcich nosných popruhov zviazaných do jednej montážnej jednotky.

Súčasná architektúra kladie vysoké nároky nielen na technológiu debnenia, ale aj lešenie. Na čo treba pri výbere lešenia okrem zaťažovacej triedy klásť dôraz?
V ponuke máme niekoľko typov lešení. Najpoužívanejším je fasádové lešenie, ktoré nachádza uplatnenie predovšetkým pri zatepľovaní budov. Ide o rámovú konštrukciu so šírkou 70 cm. Pred výberom lešenia je nutné zohľadniť, či spĺňa bezpečnostné predpisy, či je certifikované v súlade s technickými a normatívnymi požiadavkami a aké doplnkové služby dodávateľ ponúka. Medzi týmito službami by určite nemali chýbať: návrh lešenia, montáž, vypracovanie bezpečnostných protokolov, ponuka doplnkového sortimentu, napríklad ochranných sietí proti prachu, demontáž lešenia a jeho dovoz a odvoz zo staveniska.

Ako vidíte súčasnú situáciu na trhu? Je to skôr možnosť áno, pôjde to alebo nie, nepôjde to?
Sú aj ťažšie aj ľahšie obdobia. Do roku 2008 firma v podstate kontinuálne rástla. Po príchode krízy prišlo vytriezvenie a v roku 2009 až 2010 sme zaznamenali ťažšie obdobie. Od roku 2011 pociťujeme, že sa situácia začína znovu zlepšovať. Ťažko však povedať, čo nám budúcnosť prinesie. V hre je veľa faktorov, od ktorých závisí rast alebo pokles. Verím, že na slovenskom trhu máme dobré postavenie a že sa nám ho podarí udržať. Aké široké je portfólio našich systémov a komponentov, také široké je aj naše portfólio klientov. Nesnažíme sa zameriavať iba na niektoré skupiny. Pre nás sú rovnako dôležití malí klienti ako tí veľkí. Našou parketou, kde sa cítime dobre, sú zákazky s plochou 1 000 až 2 000 štvorcových metrov, aj keď sme sa zúčastňovali aj na veľkých stavbách, akou bola napríklad administratívna budova Bratislava Business Center – BBC V.

Rozhovor pripravila: Andrea Dingová
FOTO: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.