Profil spoločnosti THERMOINVEST Slovakia, s. r. o.
Obytné domy panelákového typu menia čoraz výraznejšie svoj vzhľad v rôznych mestách Slovenska. Estetická príťažlivosť sa snúbi s funkčnosťou a požiadavkou, ktorá je v tomto prípade zrejmá: úspora energie. Je potešujúcim zistením, že aj na našom trhu existuje stále viac firiem, ktoré sa nezaoberajú len čiastkovou rekonštrukciou, ale realizujú komplexnú obnovu bytových domov. K ním patrí aj spoločnosť THERMOINVEST Slovakia, s. r. o., so sídlom v Považskej Bystrici, ktorá vo svojom portfóliu ponúka aj produkty slúžiace pri obnove týchto domov. Ide napríklad o zatepľovacie systémy, plastové okná, klampiarske práce, prenájom lešenia a mnohé iné. O aktuálnych otázkach sme sa porozprávali s konateľmi spoločnosti – Miroslavom Stoličným a Ivanom Rumanom.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vaša špecializácia je nám jasná, preto by som sa na úvod chcel opýtať na dátum vzniku vašej spoločnosti a jej ďalšiu profiláciu.
M. Stoličný: Firma vznikla pred štyrmi rokmi a svoju hlavnú stratégiu nemení. Tak ako sa na Slovensku rozširuje potreba komplexnej obnovy bytových domov, rozširuje sa aj pôsobnosť našej firmy. Je dobré, že ľudia sa stále častejšie presviedčajú o efektívnosti zateplenia bytových domov a zisťujú, že sa im peniaze z tejto investície postupne vracajú.
I. Ruman: Treba tiež spomenúť, že THERMOINVEST Slovakia, s. r. o., ako právny subjekt je pokračovateľom činnosti fyzických osôb, ktoré predtým vykonávali všetky stavebné práce, ktoré dnes naša spoločnosť vykonáva pri obnove bytových domov, t. j. zateplenie fasád, hydroizolácia a termoizolácia striech, výmena plastových okien vrátane všetkých súvisiacich stavebných činností.
Koľko má spoločnosť zamestnancov a v akom regióne pôsobíte?
M. Stoličný: Zamestnávame 70 až 80 pracovníkov, medzi ktorými sú okrem kmeňových zamestnancov aj živnostníci s dlhodobou pôsobnosťou u nás. Tí sú pravidelne školení v oblasti BOZP a ochrany pred požiarmi. Naši pracovníci sú kvalifikovaní odborníci, čo je zárukou dobre vykonanej práce, ktorú potvrdzujeme i vlastníctvom odborných certifikátov. Sme si vedomí toho, že ak sa chce stať naša spoločnosť organizáciou, ktorú zákazníci budú vyhľadávať, musíme disponovať kvalifikovanými zamestnancami.
I. Ruman: Z logistického hľadiska je ideálny región Považskej Bystrice, ale pôsobíme aj v ďalších mestách – v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom, Nitre či Bánovciach nad Bebravou. Našou filozofiou je, aby sa firma rozširovala postupnými krokmi. Vedeli sme, že naše pôsobenie v ďalších regiónoch Slovenska si môžeme dovoliť až vtedy, keď budeme na to dostatočne kapacitne a technologicky pripravení. To sa nám podarilo, a preto už v tomto roku plánujeme obnovu bytových domov v bratislavskom, trnavskom a banskobystrickom regióne.
Dôraz na komplexnú obnovu je asi náročný, ale v ucelenosti dodávky môže byť aj vaša výhoda…
I. Ruman: Určite áno, pretože ak hovoríme o obnove bytového domu, máme na mysli modernizáciu všetkých stavebných a konštrukčných prvkov budovy, ktorú riešime vo vlastnej réžii s našimi zamestnancami. Takto môžeme úplne sledovať súdržnosť a kvalitu prác. Nekomplexnosť obnovy všetkých stavebných a konštrukčných prvkov na budove je však neduhom na celom slovenskom trhu. Všetko závisí od vlastníkov bytov, ktorí nie sú schopní vždy odsúhlasiť komplexnú obnovu. Je to z dôvodu finančnej náročnosti a tiež, že väčšina vlastníkov nemá potrebné finančné prostriedky.
Potom sa stáva, že jednotlivé realizačné firmy vykonávajú obnovu len niektorých stavebných častí budovy a tieto práce prebiehajú nepremyslene. Neuvažuje sa už o tom, ako sa budú riešiť ďalšie detaily, ak v budúcnosti dôjde k pokračovaniu prác na budove. Ako príklad môžeme uviesť osadenie plastových okien v stavebnom otvore, balkóny atď. Závažným problémom pri realizácii prác je aj neúčasť stavebného dozoru na stavbe. Investor, teda samotní vlastníci, by si mali uvedomiť, že stavebný dozor chráni ich záujmy a zodpovedá za dodržiavanie postupu prác podľa projektu.
Aký je v tomto procese prístup stavebných úradov?
M. Stoličný: Žiaľ, veľmi často nedbajú na komplexný prístup. Pri zatepľovaní bytového domu sa napríklad schváli vynechanie zateplenia lodžií alebo ich nejednotné farebné ladenie. Úrady dokonca povolia aj to, aby si niektorí vlastníci osadili rôzne farebné riešenia okien, čo v konečnom dôsledku narušuje estetický vzhľad budovy. Estetický zreteľ je samozrejmou súčasťou obnovy a dôležitým faktorom pre okolie a psychiku ľudí. Darmo sa budeme snažiť o ušetrenie energií a životného prostredia, keď sa človek bude v dome cítiť zle. V týchto veciach by preto mali zasiahnuť stavebné úrady (podobne ako v západnej časti Európy) a nariadiť vlastníkom bytov tieto individuálne výmysly na ich náklady dať odstrániť.
Asi nie je jednoduché presvedčiť všetkých vlastníkov bytov. Aké argumenty používate, aby ste zjednotili ich predstavy?
M. Stoličný: Tieto argumenty sú, samozrejme, všeobecne známe a už sa tu aj spomenuli. V tomto smere však ešte chýba verejná osveta zo strany štátu, odbornej verejnosti, no aj samotných realizačných firiem. Vlastníci bytov si musia postupne uvedomiť, že len komplexné riešenie obnovy má pre samotnú budovu význam a vložené investície majú rýchlejšiu návratnosť.
I. Ruman: Treba povedať, že oproti predchádzajúcemu obdobiu si ľudia začínajú viac uvedomovať, že panelový dom nebude stáť večne a pokiaľ chcú predĺžiť jeho životnosť, musia ísť do jeho obnovy. Treba tiež pripomenúť, že pri financovaní obnovy je nápomocný i štát, či už je to ŠFRB, podpora z MVRR SR na systémové poruchy alebo rozličné výhodné bankové úvery. V tejto oblasti je nápomocná i naša spoločnosť, ktorá v spolupráci s investorom skompletizuje všetky potrebné podklady. Aj naša spoločnosť je schopná dielo za určitých vopred dohodnutých podmienok financovať.
Aké konkrétne riešenie ponúkate pri obnove bytového domu?
M. Stoličný: Obnovou obytnej budovy sa má zabezpečiť splnenie základných požiadaviek na stavby. Bytové domy realizované panelovými technológiami v súčasnosti nevyhovujú požiadavkám na tepelnú ochranu a energetickú náročnosť. Zateplením budovy sa odstránia hygienické nedostatky, eliminuje sa zatekanie, čím sa zamedzí korózii výstuže v stykoch panelov a zníži sa teplotné namáhanie nosných konštrukcií. Samozrejme, pred samotným zahájením obnovy musí byť vypracovaná projektová dokumentácia a následne sa pristúpi k výberu zhotoviteľa. Jeho správny výber je prvým predpokladom úspešnosti diela.
Čo patrí medzi najväčšie problémy pri obnove?
I. Ruman: Problémov na samotnej budove býva veľa. Sú to problémy, ktoré sa dejú ešte pred samotnou obnovou. Ak by som mohol spomenúť, jedným z najväčších problémov je výmena okien. Ako je známe, slovenský trh je preplnený firmami, ktoré ponúkajú výmenu okien. Vďaka ich malej znalosti v tejto problematike sa potom stáva, že okno je nesprávne osadené v stavebnom otvore, čo následne spôsobuje problém pri zateplení fasády. Musím však podotknúť na obhajobu niektorých ,,okenárov“, že sa tak deje aj preto, lebo zákazník chce nakúpiť čo najlacnejšie a vtedy sa stávajú tieto chyby. Je preto pre nás aj pre investora výhodnejšie, ak samotnú výmenu okien zverí komplexne našej spoločnosti.
Opäť by som zdôraznil spoluprácu s projektantom, ktorý by mal už pri navrhovaní vybrať najvhodnejšie materiály a v priebehu realizácie trvať na tom, aby práce postupovali podľa projektu. Pri obnove je potrebné postupovať tak, aby sa zachovali architektonické a urbanistické parametre sídlisk, nad ktorými by mali bdieť mestá a obce.
M. Stoličný: Projektanti by však nemali sedieť len vo svojej kancelárii, ale mali by chodiť na školenia a zahraničné semináre. A čo je rovnako dôležité, mali by sa chodiť pozerať na stavby, lebo mnohokrát sa naučia riešiť detaily od samotnej realizačnej firmy na stavbe. Iné je niečo nakresliť a iné je aplikovať to v praxi. Obnova bytových domov je u nás pomerne mladé odvetvie, v ktorom sa musíme vzdelávať my, ale aj projektanti.
Ste ochotní pokračovať aj v práci inej, možno aj menej kvalitnej firmy?
M. Stoličný: Ako sme už spomenuli, obnova panelových domov sa robí postupne a občas sa nám stane, že nastúpime vo fáze, keď sú už vymenené okná. Mali sme však aj stavbu, ktorá už sčasti bola neodborne zateplená, museli sme teda zatepľovací systém odstrániť a nanovo pokračovať. Tak to občas dopadne, keď ľudia prihliadajú na nižšiu cenu.
Budovu však možno zatepliť aj zvnútra: Využívate tento spôsob?
I. Ruman: Zateplenie fasády sa realizuje, ak je to možné, vždy z vonkajšej strany. Zachováva sa tým možnosť užívania objektu aj počas zatepľovacích prác. Pri zateplení zvnútra sa vyskytujú mnohé nevýhody, ako je zmenšenie vnútorného priestoru, dochádza ku kondenzácii na vnútornej strane obvodového muriva pod izoláciou a následne k tvorbe plesní. Zároveň zateplením zvnútra sa neodstráni ochrana stien proti poveternostným vplyvom a nedôjde ani k lepšiemu estetickému vzhľadu budovy. V našich klimatických podmienkach je najvhodnejšie zateplenie z vonkajšej strany.
M. Stoličný: Svoju efektivitu má iba pri zateplení pivničných priestorov, kde sa nevykuruje. Ľudia na prízemí sa sťažujú, že majú chladnú podlahu, pretože podlaha nie je zohriata a tu je potom efektivita zateplenia zvnútra na mieste. Zo skúseností vieme, že po takomto zateplení sa ľuďom bývajúcim nad pivničnými priestormi veľmi zmení pohoda bývania.
Niektorí oponenti tvrdia, že zateplená budova horšie dýcha. Aké sú vaše argumenty?
I. Ruman: V podstate poznáme dva druhy zatepľovacích systémov: kontaktné a odvetrané. Je veľmi dôležité, aby sa pri príprave projektovej dokumentácie zohľadnila stavebná konštrukcia bytového domu. Podľa nej potom projektant navrhne optimálny spôsob zatepľovacieho systému so zreteľom na kvalitu zabudovaných výrobkov.
M. Stoličný: Často sa medzi laickou verejnosťou hovorí, že budova po zateplení ,,nedýcha“. Toto tvrdenie neplatí, pretože prísun vzduchu cez obvodové konštrukcie je minimálny a, naopak, zateplením z vonkajšej strany znížime alebo úplne odstránime vodné pary v konštrukcii. Skoro všetku výmenu vzduchu v priestore pred zateplením zabezpečujú škáry v starých oknách, ventilátory a iné technologické zariadenia. Pri komplexnej obnove dochádza aj k výmene starých okien za nové, keď nové okná dokonale tesnia, a preto nedochádza k prirodzenej výmene vzduchu, čo má za následok zvýšenie vlhkosti v interiéri. Je dôležité, aby vlastníci zmenili spôsob užívania bytu, a preto sa aj naša spoločnosť snaží byť v týchto veciach nápomocná a po každej našej realizácii odovzdávame tzv. manuál správneho užívania bytu.
Váš predmet činnosti nemá ďaleko k správcovstvu domov. Nerozšírite ho aj o túto činnosť?
M. Stoličný: Firma má svoju filozofiu a do budúcnosti aj pevné predstavy. Keď sa púšťame do nových vecí, musí to byť v stopercentnej kvalite. Musíme pripomenúť, že naša spoločnosť nemá v náplni len realizačnú činnosť, ale pre klienta uskutočňujeme aj kompletný servis, ako je projektová dokumentácia, stavebné povolenia, príprava podkladov na poskytnutie dotácie na odstránenie systémových porúch ako aj kompletné služby pri získavaní financií na obnovu. Sú to dosť náročne operácie, s ktorými správcovia nemajú veľké skúsenosti, a preto radi využívajú našu pomoc. Čo sa týka samotného správcovstva domov, tak zatiaľ o tejto činnosti neuvažujeme, aj keď v budúcnosti to nemôžeme vylúčiť.
Aj na Slovensku sa stále viac prejavujú vplyvy hospodárskej krízy. Ako to môže ovplyvniť vašu firmu?
I. Ruman: Samozrejme, aj nás sa tento globálny jav dotýka a trápi nás, ale podľa našich informácií táto oblasť stavebníctva by nemala byť až tak zasiahnutá ako veľké developerské projekty. Navyše, je to aj v záujme Európskej únie, aby došlo k obnove bytového fondu z dôvodu šetrenia energiou a ochrany životného prostredia. Musíme si aj uvedomiť, že ľudia si výhodne odkúpili svoje byty za niekoľko desiatok tisíc korún. Dá sa povedať, že ušetrili peniaze, ktoré teraz môžu použiť na obnovu a údržbu bytového fondu. Teraz je to už totiž nevyhnutné a zodpovednosť za stav nehnuteľnosti nesú ich majitelia.
M. Stoličný: Treba si uvedomiť, že v dome žije priemerne 40 rodín. Výdavok na obnovu domu pre jednu rodinu je približne 150 tisíc korún. V porovnaní s rodinným domom vyjde jednu rodinu oprava strechy len na 200 tisíc korún. V prípade paneláku to teda nie je až taká veľká investičná záťaž na jednu rodinu. Ľudia si musia uvedomiť, že dôležité je aj postupné zvyšovanie tvorby fondu opráv a údržby.
Aké kontúry bude mať vaša činnosť v najbližšej budúcnosti?
I. Ruman: Ak chceme, aby naša firma prosperovala dlhodobo, musíme sa snažiť o seriózny prístup, ktorého základom musia byť kvalitne a odborne pripravení pracovníci. Je v našom záujme, aby za nami vždy zostával dobrý výsledok. Potom sa môžeme zaradiť medzi najlepšie slovenské firmy vo svojom odbore.
M. Stoličný: Súčasťou skvalitňovania našej práce je aj úspešné absolvovanie certifikátov ISO, ako aj neustále rozširovanie nášho servisu, čo je zárukou pre dobre odvedenú prácu. S našimi klientmi sa snažíme o flexibilnú komunikáciu, nakoľko spokojnosť ľudí je pre nás najdôležitejšia a je vysvedčením našej práce.
Ľudo Petránsky
Foto: THERMOINVEST Slovakia, s. r. o.
Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov.