Projekt Team P-T: V architektúre neexistujú veľké alebo malé úlohy
Tower 115, Millennium Tower III, spolupráca na Panorama City s bratislavskými dvojičkami, ktoré majú byť najvyššie budovy na Slovensku a Lakeside Park – to je len niekoľko príkladov z dielne architektonického ateliéru Projekt Team P-T, ktorý tieto aktuálne projekty posúvajú medzi najvyťaženejšie bratislavské ateliéry. Jeho záber je však oveľa širší a neobchádza ani priemyselné a obchodné objekty, či rekonštrukcie historických objektov. „Je pre nás výzvou pracovať súčasne na viacerých projektoch,“ hovorí konateľ ateliéru Ing. arch. Juraj Hermann, ktorý rád vo svojej tvorbe hľadá racionálnosť konceptu a sleduje funkciu stavby. Zároveň však pripomína, že dobrá architektúra by mala obsahovať osobitého ducha miesta, pre ktoré je koncipovaná.
Ateliér na rázcestí
Ako konateľ je Juraj Hermann zodpovedný za každý projekt ateliéru, súčasne však pripúšťa, že nie pri každom je jeho vklad najväčší. Pravda, pri tých najdôležitejších je vždy na začiatku návrhu, keď s kolegami rieši ideovú koncepciu. Ako líder ateliéru potom rozhoduje, ktorý návrh bude do záverečného konceptu zapracovaný. Zároveň patrí k architektom, ktorým záleží na sledovaní projektu až po finálne dokončenie stavby do posledného detailu. „Nie všetko môžem sám ustriehnuť, ale opäť sa spolieham na svojich kolegov, ktorí dennodenne sledujú proces stavby,“ hovorí Hermann. „Prípadné problémy následne konzultujeme a spoločne riešime.“
Na začiatku bola Viedeň
V polovici 90. rokov ukončil architekt Hermann spoluprácu s Loft Consult G.m.b.H. Wien a orientoval sa na projekty pre zahraničných a slovenských investorov na Slovensku. Po úvodných domácich projektoch s kolegom Patrikom Pavláskom (zástupca J. Hermanna v ateliéri) týkajúcich sa sociálneho bývania v Rači, či rekonštrukcie budovy pre súkromnú firmu Merius na Šoltésovej ulici v Bratislave, prišla od ateliéru Dušana Fischera ponuka spolupracovať na bratislavskom Polus City Center. Odvtedy sa datuje aj práca na sieti obchodných komplexov Carrefour, ktorá je však vzhľadom na avízovaný odchod francúzskej spoločnosti zo Slovenska ukončená. Polus však zároveň otvoril Projekt Teamu P-T ďalšie realizačné možnosti a doslova ich katapultoval medzi ateliéry projektujúce najsledovanejšie stavby v hlavnom meste.
Katapult do výšky 115 metrov a potom ešte vyššie
Všetko nasvedčuje, že Projekt Team pôjde ešte vyššie. Stotridsať metrov a 39 nadzemných podlaží bude mať dvojica veží, ktorá za necelé tri roky pribudne na voľnom pozemku medzi ulicami Pribinova, Čulenova a Landererova. Budú súčasťou projektu Panorama City, ktorého developerom je opäť domáca J&T Real Estate. Dvojica vežiakov sa tak stane najvyššími budovami na Slovensku. Panorama City vyrastie práve v susedstve Tower 115, novostavby Slovenského národného divadla a nábrežnej štvrte Eurovea írskeho developera Ballymore Properties. Panorama City má byť dokončená takmer súčasne s projektom írskeho developera na jar roku 2010. Na ľavom brehu Dunaja tak pribudnú ďalšie štyri stovky bytov vysokého štandardu v oboch vežiach. Projekt Team je pri tomto projekte v pozícii domáceho spolupracujúceho ateliéru.
Výškové budovy a ich bezpečnosť
„Stala sa chyba, ale pomerne už dosť dávno,“ domnieva sa architekt Hermann. „Bratislava si neujasnila koncepciu, kde chce stavať výškové budovy. Slovenská televízia v Mlynskej doline, Stavebná fakulta na Radlinského ulici, Presscentrum na Pribinovej ulici, hotel Kyjev v strede mesta, VÚB Banka na Karadžičovej ulici, Národná banka na Mýtnej ulici – už len z výpočtu týchto stavieb vyplýva, že mesto nemá jasnú územnú predstavu, kam pustiť výškovú budovu. Štúdie vznikajú ad hoc a „logickým“ pokračovaním takéhoto prístupu je napríklad vyprojektovaná administratívna budova Auparku, či výšková budova na Šancovej, kde sa to už vyslovene nepatrí. Sú to omyly, ktoré sa budú len ťažko naprávať.“
Prirodzenou súčasťou je normálna bezpečnosť, ktorá sa vyžaduje pri výškových budovách. Aj tie v Bratislave spĺňajú všetky európske štandardy a normy, ktoré sú podľa architeka Hermanna možno aj prísnejšie. Patrí k nim bezpečná evakuácia osôb, požiarna elektrosignalizácia, požiarny rozhlas či samohasiaci Sprinklerov systém. Na vysokej úrovni je aj legislatíva týkajúca sa hygieny pracovného prostredia, ktorá okrem iného zaručuje aj dostatočné denné osvetlenie pre všetky trvalé pracovné miesta v administratívnych budovách. Dokonca sa uvažuje vo výškových stavbách aj o istom percente otvárateľných okien, ktoré však musia počítať so zvládnutím problematiky tepelnej bilancie vykurovania a chladenia výškových objektov.
Štýl architektonického štúdia
Metropolu rakúskeho Štajerska architekt rád ponúka ako príklad politickej a ekonomickej podpory dobrej architektúry. Realizácia odvážnych projektov posunula provinčné mesto do pozornosti európskej architektúry a zároveň dvíha záujem širokej verejnosti o architektúru.
O developeroch a srdcovkách
Situácia sa postupne predsa len mení a aj veľké finančné žraloky si dávajú čoraz viac poradiť od odborníkov. Juraj Hermann si myslí, že pre developera je istým pozitívom, ak sa môže úplne spoľahnúť na dobrého architekta. Samozrejme, existuje aj iná poloha investorov, ktorí okolo hlavného mesta stavajú rozsiahle obytné satelity. Tam sa príklady kvalitnej architektúry hľadajú ťažšie a väčšinou ide o páčivý, široko konzumný priemer. A to opäť súvisí s kultúrnou úrovňou obyvateľstva.
A čo bude ďalej? Projekt Team P-T čaká dokončenie už spomenutého projektu Millennium Tower III, takmer dvojročná spolupráca na veľkom projekte Panorama City. Po piatich rokoch prešľapovania by sa mal rozbehnúť projekt celej obytnej zóny na pozemku bývalej tehelne v Senci a ateliér sa teší na realizáciu obnovy a dostavby historickej budovy radnice v Modre, v ktorej rozsiahlych klenbových pivniciach bude situovaný salón malokarpatských vín. „To sú projekty, o ktorých vieme,“ hovorí Juraj Hermann. „Veríme, že prídu aj iné, nové zaujímavé ponuky, ktoré bez ohľadu na veľkosť ich investičného nákladu vždy berieme v Projekt Teame P-T ako veľké výzvy. V architektúre totiž neexistujú veľké alebo malé úlohy. Z každého projektu môže vzniknúť dobrá architektúra, alebo iba obyčajná stavba, ktorá si nezaslúži byť pomenovaná architektúrou.“
Výber z realizácií
1995
OBYTNÝ SÚBOR MACHNÁČ
Martinengova ulica, Bratislava
Spoluautori: Š. Svetko, D. Krepop
1996
BYTOVÝ DOM „A“
Pri Šajbách, Bratislava
1997
BYTOVÝ DOM „B“
Pri Šajbách, Bratislava
1999
VÝSKUMNÁ STANICA VÚVH
pri Seneckých jazerách
2000
ADAPTÁCIA OBJEKTU — MERIUS
Šoltésovej č. 12, Bratislava
HYPERMARKET CARREFOUR
Obchodné centrum Danubia, Petržalka, Bratislava
Spoluautori: CVZ Paríž — Praha
OBCHODNÉ CENTRUM POLUS CITY CENTER
Bratislava
Spoluautori: Fischers s. r. o., Adamson Associates Architects
HYPERMARKET CARREFOUR
Polus City Center, Bratislava
Spoluautori: CVZ Paríž — Praha
2001
HYPERMARKET CARREFOUR
Obchodné centrum Cassovia, Košice
Spoluautori: CVZ Paríž — Praha
REŠTAURÁCIA — LA FOURCHETTE
Polus City Center, Bratislava
HYPERMARKET CARREFOUR A OBCHODNÉ CENTRUM DUBEŇ, Žilina
2002
VSTAVBA INTERIÉRU ADMINISTRATÍVNEJ BUDOVY „Millennium Tower I“ PRE EUROTEL
Polus City Center, Bratislava
VINOTÉKA BONVIVÁN
Obchodné centrum Dubeň, Žilina
Spoluautori: CVZ Paríž — Praha
2003
BYTOVÝ DOM „C“
Pri Šajbách, Bratislava
2004
OBJEKTY LISOVNE A ZVAROVNE
montážny závod automobilov PSA Peugeot Citroen, Trnava
Vstavba interiérových priestorov spoločnosti Adidas, Salomon, SporDat na 19. NP v Millennium Tower II, Polus City Center, Bratislava
2005
OBJEKTY ADMINISTRATÍVNEJ BUDOVY A REŠTAURÁCIE, montážny závod automobilov PSA Peugeot Citroen, Trnava
ADAPTÁCIA OBJEKTU č. 6
Štefánikova ulica, Bratislava
2006
ADAPTÁCIA OBJEKTU č. 6 A
Štefánikova, Bratislava
TOWER 115 (rekonštrukcia bývalej budovy Presscentra v Bratislave)
Ľudo Petránsky
Foto: Ľubo Stacho, Projekt Team P-T