Rekonštrukcia bytového jadra systémom suchej výstavby (pracovný postup)
Pri obklade s bežnou hmotnosťou a s rozmerom do 600 × 600 mm nie je potrebné realizovať žiadne špeciálne opatrenia. Je potrebné dodržať len požiadavky pre steny s obkladom, t. j. vyhotovenie dvojitého opláštenia doskami do vlhkého prostredia, prípadne jednoduchého opláštenia so zhusteným stojkovým rastrom na 400 mm.
20 | Osadenie vane
Na pripravenú konštrukciu sa osadí vaňa a pomocou vodováhy sa vykoná jej presná rektifikácia (nastavenie do správnej výšky a do vodorovnej polohy).
21 | Opláštenie predného krytu
Po osadení vane sa predný kryt oplášti sadrokartónovými doskami rovnakým postupom ako priečky.
22 | Vystuženie rohov
Vonkajšie rohy priečok sa vystužia ochrannými rohovými lištami, ktoré sa zatmelia sadrovým škárovacím tmelom. Tmel sa vysype do čistej nádoby s vodou (5kg/4,5 l), nechá sa približne 2 min nasiaknuť a ručne alebo elektrickým miešadlom sa vymieša na pastovitú hmotu.
23 | Pretmelenie škár
Sadrovým alebo pastovým tmelom sa pretmelia škáry medzi sadrokartónovými doskami a hlavy skrutiek (na miestach, ktoré sa budú upravovať maľovkou). Tmel sa vtlačí do škár hladidlom alebo stierkou, vloží sa sklovláknitá páska a následne sa vyhladí.
24 | Prebrúsenie nerovností
Po vytvrdnutí sa odstránia vzniknuté nerovnosti, ktoré sa v prípade potreby zbrúsia a ešte raz sa pretmelia. Po zaschnutí a vybrúsení je podklad pripravený na nanesenie penetračného náteru a finálnej povrchovej úpravy.
25 | Lepenie obkladu
Po aplikácii a zaschnutí penetračného náteru možno lepiť obklad. Obklad sa lepí flexibilným lepidlom vhodným na sadrové alebo sadrokartónové povrchy.
Článok bol publikovaný v časopise Stavebné materiály 03/2020.