Ovplyvnil nespočetné množstvo významných architektov. Mnohí z nás chceli byť práve ako on. Výborný človek aj architekt. Miluje fair play, túži po normálnych vzťahoch nielen architekt verzus spoločnosť, ale najmä medziľudských, a v neposlednom rade má okrem architektúry rád aj kvalitné víno.
Rozhovor
Milan Dubec, známy nielen ako úspešný developer, ale aj podporovateľ startupov a filantrop, ponúka úprimný pohľad na podnikanie, inovácie a spoločenskú zodpovednosť. V rozhovore okrem iného odhaľuje, ako sa dá riadiť slovenská firma z Ameriky, prečo verí v osobnú komunikáciu, ako ho formovali strategické hry a akú budúcnosť vidí pre moderné mestá.
Český Metrostav bol pre neho prvou voľbou. Neskôr prešiel do Metrostavu Slovakia, dnes je predsedom predstavenstva. S Robertom Pátkom sme hovorili o náročnej situácii na stavebnom trhu, vlastnom developmente či o stavebnom zákone.
Začal od nuly vstupom do neznámych vôd biznisu. Navyše bez skúseností. Svojím nastavením sa vypracoval na jedného z najvplyvnejších hráčov nielen v developerskom segmente. Prioritou pre neho však ostávajú kvalitné vzťahy, na ktorých základe stavia dodnes.
Koľko bude stáť revitalizácia Slovenskej akadémie vied, čo prinesie (a odnesie) rekonštrukcia Námestia Republiky v Petržalke a kam kráča veľkolepý projekt Southbank?
Budovy tvoria tretinu z emisií vo svete. S energiami súvisí nielen vyhrievanie, ale aj chladenie budov, čo už riešia krajiny na juhu Európy. Slovensko to potenciálne čaká. O ceste k dekarbonizácii a k úspore energií sme sa rozprávali s Milanom Pavlem, manažérom divízie obchodných činností ENGIE Services.
Architekti Juraj Duška s bratom Richardom sú konatelia developerskej spoločnosti VI Group v mestskej časti Bratislava-Vajnory. Developer má projekty nielen v Bratislave, ale aj v regióne Vysokých Tatier. Juraja Dušku, vajnorského rodáka, sme sa spýtali na situáciu v tejto okrajovej a rázovitej časti hlavného mesta, na územný plán Bratislavy, družstevné bývanie, poplatok za rozvoj a reč bola aj o iných témach.
Spoločnosť ENGIE Services je súčasťou medzinárodnej Skupiny ENGIE a poskytuje komplexné energetické riešenia so zameraním na dekarbonizáciu. Pomáha klientom zvyšovať energetickú efektívnosť prevádzok, optimalizovať náklady a znižovať uhlíkovú stopu. S Milanom Pavlem, manažérom divízie obchodných činností ENGIE Services, sme sa rozprávali o dekarbonizačných riešeniach v energetike a ich využití napríklad aj pre developerský segment.
V čom sa podobajú bytové krízy u nás a v Holandsku? Ako k ich riešeniu môžu prispieť architekti a architektky? A ako sa podarilo v Amsterdame postaviť luxusný bytový dom z dreva? O tom sme sa rozprávali s holandskou architektkou zo štúdia Team V.
Spolupracujú s najväčšími menami svetovej architektúry, chcú priniesť život do azda najznámejšieho brownfieldu Bratislavy a stali sa najvýznamnejším developerom slovinskej Ľubľany. Spoločnosť Corwin už viac ako desaťročie tvorí oceňované realitné projekty, ktoré priniesli hlavnému mestu Slovenska prvú uhlíkovo-neutrálnu budovu či zástavbu niekoľkých obrovských pozemkov.
V Tatrách sa s menšími prestávkami pohybujú od detstva. Silvia Kračúňová, Martin Rezník a Matúš Polák zo štúdia Architekti.sk v nich vidia veľký potenciál, ale i krvácajúce rany.
Radila britskej vláde v otázkach rozvoja infraštruktúry. Spoluzaložila ateliér mestotvorby a miestotvorby, pravidelne prednáša na medzinárodných fórach a dlhé roky žila v zahraničí, kde aj študovala. Od januára tohto roka prevzala naše hlavné mesto z pozície riaditeľky Metropolitného inštitútu Bratislavy.
Juraj Šujan je hlavným architektom Bratislavy a odborníkom v oblasti stavebnej legislatívy. Rozprávali sme o praxi na magistráte po novele stavebného zákona a o návrhu stavebnej legislatívy, ktorý pripravil rezort dopravy.
Mnohé novinky spoločnosti mmcité získali najrôznejšie svetové ocenenia, od Good Design cez Red Dot Design Award až po EDIDA Czechia. Sú súčasťou mnohých verejných priestorov vo svete, ale i na Slovensku.
Téma rieky a všeobecne vody sprevádza prácu Martina Krupauera už tri dekády. Ako tridsiatnik spolupracoval so Jeanom Nouvelom na administratívnej stavbe stojacej priamo na Vltave, dnes vedie tím projektu Vltavskej filharmónie. Okrem Prahy je úzko spätý s Českými Budějovicami, pre ktoré so svojím ateliérom A8000 vypracoval štúdiu toho, ako má mesto pracovať s vodnými tokmi.