Pritzkerova cena pre čínskeho architekta
Jeho realizácie sa nachádzajú výhradne v Číne a odborníci tvrdia, že sa vyznačujú urbanistickým citom, zmyslom pre dlhú tradíciu krajiny a udržateľný rozvoj. Reč je o čínskom architektovi Wang Šu, ktorý tohto roku získal ako prvý Číňan najprestížnejšie svetové ocenenie za architektúru – Pritzkerovu cenu. Ocenenie, ktoré sa považuje za Nobelovu cenu v architektúre, sa spája s odmenou 100 000 amerických dolárov (približne 75 660 eur) a laureát si ho prevezme 25. mája v Pekingu.
Pritzkerova cena tohto roku výrazne omladla – Wang Šu má len 48 rokov a je tretím najmladším laureátom tejto ceny. Vyštudoval Nanjing Institute of Technology a neskôr sa venoval výskumu a renovácii starých budov pod hlavičkou Zhejiang Academy of Fine Arts v čínskom meste Hangzhou. Jeho prvým projektom bolo Centrum mládeže v meste Haining (dokončené v roku 1990), ktoré má 3 600 štvorcových metrov. O sedem rokov neskôr založil so svojou ženou Lu Wenyu architektonickú prax s názvom Amateur Architecture Studio. „Pre mňa je remeselník to isté ako umelec,“ hovorí k názvu štúdia Wang Šu, ktorý tým stavia všetky tvorivé procesy architektúry na rovnakú úroveň.Prvý veľký projekt pochádza z roku 2000 a je ním veľká biela sklenená budova Library of Wenzheng College v meste Suzhou. Výraznou realizáciou je príjemný, tradične pôsobiaci obytný komplex Xiangshan Campus z roku 2004.
V roku 2005 však prichádza jeho Ningbo Contemporary Art Museum a o tri roky neskôr Ningbo History Museum, ktoré predstavujú dokonalú kombináciu zvyčajných stavebných postupov s využitím tradičných čínskych materiálov a modernej architektúry.
Historické múzeum v Ningbo, 2003 – 2008, Čína
Foto: Lu Hengzhong
Oceňovaný je aj jeho pavilón Ningbo Tengtou postavený pre Expo v Šanghaji v roku 2010.
Pavilón Ningbo Tengtou Pavilion pre Expo v Šanghaji, 2010, Čína
Foto: Lu Wenyu
Zdá sa, že výber je logický. V Číne žije pätina svetového obyvateľstva, na výstavbu sa tam ročne minie najviac ocele i betónu, krajina zbiera prvenstvá vo všetkých kategóriách, na ktoré si len spomenie. Bolo len prirodzené, že v takej enormnej nadprodukcii sa našlo ocenenie aj pre architekta.
Predseda poroty Pritzkerovej ceny Lord Palumbo to zdôvodnil takto: „Otázkou je správny vzťah k minulosti, ktorý je aktuálny najmä v súčasnej urbanizácii Číny. Súčasná diskusia je o tom, či by miestna architektúra mala byť zakotvená v tradícii, alebo by mala smerovať k budúcnosti. Wang Šu túto debatu prekonáva a produkuje architektúru, ktorá je nadčasová, hlboko zakorenená v kontexte, a pritom je stále univerzálna.“
Knižnica Wenzheng College, 1999 – 2000, Suzhou, Čína
Foto: Lu Wenyu
Vertikálne apartmány v Hangzhou, 2002 – 2007, Čína
Foto: Lu Wenyu
(pet)
Článok bol uverejnený v časopise ASB.
–>–>