Slovensko BIM zaujíma. Participujeme aj na jeho zavádzaní v Európe
"Implementácia BIM na Slovensku sa stále zlepšuje. Ruku k dielu teraz pridáva aj štát," takýmto titulkom sme pomenovali článok z nedávnej Národnej BIM konferencie, kde sa po celom desaťročí aktivít BIM asociácie Slovensku už nevysvetľovalo len to, prečo sa BIM oplatí a aké sú jeho výhody.
Jednotlivé prednášky priniesli oveľa odbornejšie témy, ktoré nepochybne dokazujú posun našej krajiny v tejto oblasti. To potvrdili aj slová Pavla Kárásza z Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorý prítomných informoval o konkrétnych krokoch štátu.
„Na báze digitálneho obrazu krajiny sa majú následne realizovať aj elektronické transakcie, vydávať povolenia na výstavbu či búranie. Z BIM sa však zatiaľ nestáva povinnosť, ale skôr výhoda,“ ozrejmil Pavol Kárász.
Najnovšie správy o tom, že štát skutočne pracuje na implementácii BIM v slovenskom stavebníctve prišlo po pracovnom stretnutí na úrovni členských krajín EÚ v Španielsku (24. – 26. októbra). Slovensko v Madride zastupoval predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Martin Hypký, ktorý partnerom ozrejmil filozofiu digitalizácie procesov v našom stavebnom sektore.
„Predseda úradu Martin Hypký predstavil zahraničným partnerom filozofiu, ako chce Slovensko pristúpiť k digitalizácii procesov v stavebnom sektore. Zahraničných partnerov zaujal najmä informačným systémom, ktorý označil za základný pilier digitalizácie procesov a vydávania elektronického povoľovania (e-permit) a aj úlohou umelej inteligencie, ktorá bude súčasťou plne automatizovaného informačného systému,“ informuje na svojom webovom sídle Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR.
Pre Európsku komisiu (EK) je rýchle zavedenie a práca s BIM významné kvôli zelenej politike a digitálnej transformácii. EK má však v tomto smere len poradnú úlohu. Za jednu z najväčších výziev považuje zapracovanie projektovania v systéme BIM do verejného obstarávania, čo sa neraz skloňovalo aj na Národnej BIM konferencii v Bratislave.