kultúrny štrajk

Slovensko je v kultúrnom štrajku. Na predstaveniach môžu zaznieť sirény, v galériách obracať obrazy

Pred niekoľkými týždňami organizovala platforma Otvorená kultúra protestný pochod naprieč centrom Bratislavy a neskôr aj štafetový protest pred Ministerstvom kultúry SR. To však nestačilo. Neúnosná situácia v kultúre vyústila do kultúrneho štrajku, ktorý dnes oznámila kultúrna obec s platformou Otvorená kultúra. V štrajkovej pohotovosti bolo ráno zapojených už 1 300 ľudí z 25 miest a obcí po celom Slovensku, pričom toto číslo sa zvyšuje.

Začína sa kultúrny štrajk

„Alarmujúci stav, do ktorého sa rezort kultúry dostal pod vedením Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu, nás núti konať. Ohlasujeme, že dnešným dňom vstupujeme do štrajkovej pohotovosti, prvej fázy kultúrneho štrajku,“ uviedla Katarína Mišíková, členka výboru z platformy Otvorená kultúra dnes dopoludnia pri nábreží Dunaja.

Súčasťou štrajkového výboru je aj rektorka Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová, rektor Vysokej školy múzických umení Martin Šmatlák, bývalý riaditeľ SND Matej Drlička, herečka Jana Kovalčiková, prezidentka Slovenskej filmovej akadémie Katarína Krnáčová a mnohí ďalší.

Pri budove Propelera tento krok odôvodnili opatreniami rezortu kultúry namierenými proti kultúre a jej aktérom. „Na Ministerstve kultúry SR prišlo v ostatných dňoch o prácu vyše 30 vysoko odborne zdatných osôb a boli zrušené celé tri oddelenia,“ hovorí Mišíková. Na známej budove nábrežia je pritom vyvesený baner s nápisom „Kultúra má byť otvorená a žiadna iná,“ čím platforma reaguje na už zľudovenú vetu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá v minulosti povedala: „Kultúra má byť slovenská a žiadna iná.“

IMG 0834
Tlačová konferencia k oznámeniu štrajkovej pohotovosti | Zdroj: Andrej Sárközi

Podľa Otvorenej kultúry sa pracovné podmienky za posledných 10 mesiacov radikálne zhoršili: „Čelíme odvolávaniu, prepúšťaniu, zastrašovaniu, vyhrážkam a šikane na pracovisku. Vedenie rezortu sa vyhráža jednotlivcom, ktorí sa odmietajú podriadiť nimi preferovanej ideologickej perspektíve. Práca ľudí v spravodajstve STVR je cenzurovaná a nezvládnuté legislatívne zmeny paralyzujú fungovanie verejnoprávnych fondov.“

Tri požiadavky aj stretnutie s politikmi

Otvorená kultúra, ktorá koordinuje viac ako 300 kultúrnych organizácií a takmer dvetisíc jednotlivcov, preto uviedla nasledujúce požiadavky. „Žiadame zabezpečenie odborného a kompetentného riadenia rezortu kultúry a bezodkladné zastavenie účelových a deštruktívnych zmien v tomto rezorte,“ znie prvá požiadavka kultúrnej obce.

Nasledujú aj ďalšie dve požiadavky: „Žiadame okamžité zastavenie ideologicky motivovanej cenzúry s ekonomickými dosahmi, ktoré sú dôsledkami novelizácie zákona o AVF, zákona o FPU, zákona o múzeách a galériách a zákona o STVR. Žiadame okamžitú finančnú stabilizáciu sektora s dôrazom na zlepšenie finančného ohodnotenia pracujúcich a ich sociálneho zabezpečenia.“

„Vyzývame predsedov koaličných strán, aby prijali zástupcov výboru kultúrneho štrajku a urýchlene s nimi otvorili rokovania o splnení požiadaviek kultúrneho štrajku,“ doplnila Katarína Mišíková, ktorú na konci tlačovej konferencie doplnila zástupkyňa platformy Otvorená kultúra Veronika Nemcová.

Ostrý štrajk je stále na stole

„Cieľom je zastaviť devastačné zásahy vedenia ministerstva kultúry. Kultúrny štrajk vytvára solidarizačnú sieť naprieč celou kultúrnou sférou a bude stupňovať verejný tlak na politickú reprezentáciu, aby riešila kritickú situáciu v rezorte kultúry,“ začína svoje rozprávanie Veronika Nemcová.

Prihlásenie sa ku kultúrnemu štrajku podľa nej neznamená automaticky vstup do ostrého štrajku, pri ktorom dochádza k zastaveniu pracovnej činnosti. Zatiaľ teda ide o prvú fázu – vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Počas tohto kroku teda nedochádza k zastaveniu práce pracujúcich.

IMG 0831
Tlačová konferencia k oznámeniu štrajkovej pohotovosti – kultúrna obec | Zdroj: Andrej Sárközi

„Štrajková pohotovosť je prejavom mohutnej nespokojnosti ľudí pracujúcich v kultúre. Za účasť v štrajkovej pohotovosti nesmie byť nikto sankcionovaný ani zamestnávateľom, ani zriaďovateľom, ani inými orgánmi,“ uvádza detaily štrajku zástupkyňa platformy Otvorená kultúra.

Veronika Nemcová ďalej uvádza, že ostrý štrajk nie je vylúčený. „Zástupcovia kultúrneho štrajku budú priebežne vyhodnocovať legitímnosť dôvodov na vyhlásenie ostrého štrajku. V prípade, že sa v niektorých z dotknutých inštitúcií tieto dôvody naplnia, jej zamestnanectvo vstúpi do ostrého štrajku,“ potvrdzuje.

Sirény uprostred predstavení, vypnutie svetiel či obrátenie obrazov tvárou k stene

Organizácie, v ktorých pracujú osoby, ktoré sa zapojili do štrajkovej pohotovosti, môžu na tento krok upozorňovať. „Môžu vyvesiť plagáty s dôvodmi a požiadavkami, uskutočniť čítanie dôvodov a požiadaviek štrajku pred začiatkom umeleckých produkcií alebo organizovať odborné diskusie a podobne,“ konštatuje možnosti kultúrnej obce Veronika Nemcová.

„Produkcia môže byť narušená zvukovým signálom sirény, čítaním požiadaviek štrajku uprostred koncertov, predstavení či počas prehliadok v múzeách a galériách, vypnutím svetiel a zvuku na symbolický čas pár sekúnd. A to nielen na javiskách, ale aj v galériách či múzeách,“ uvádza ďalšie možnosti kultúrnej obce.

Súčasťou štrajku môžu byť aj ďalšie individuálne prejavy. „Performatívne gestá, rôzne typy sťahovania kultúry z obehu, zatváranie kníh, obracanie obrazov tvárou k stene, koncerty bez spevu a podobne,“ povedala Veronika Nemcová, ktorá zároveň dodala, že platforma Otvorená kultúra bude na podporu kultúrneho štrajku po celom Slovensku organizovať protestné zhromaždenia, čo by mala byť druhá fáza. Termín však zatiaľ nešpecifikovali.

Pridali sa ľudia z SND, SNG aj zamestnanci rezortu kultúry, počet rastie

Dnes ráno bolo podľa Veroniky Nemcovej zaevidovaných v štrajkovej pohotovosti takmer 1 300 ľudí z 25 miest a obcí Slovenska. „V 135 kultúrnych organizáciách štrajkuje minimálne 1 človek. V Slovenskom národnom divadle vstúpilo do štrajkovej pohotovosti najmenej 250 ľudí, v Slovenskej národnej galérii 100 ľudí a z 220 zamestnancov Ministerstva kultúry SR vstúpilo do štrajkovej pohotovosti 68 ľudí,“ znejú detaily.

IMG 0852
Na budove Propelera pribudol baner s nápisom „Kultúra má byť otvorená a žiadna iná“ | Zdroj: Andrej Sárközi

Podľa webstránky kultúrneho štrajku však tento počet v priebehu pár hodín stúpol a v čase písania článku je v štrajkovej pohotovosti už 1 553 ľudí. V 173 organizáciách štrajkuje minimálne 1 človek a počet miest a obcí sa zvýšil na 39.

Ku kultúrnemu štrajku sa pritom môžu pridať všetci ľudia pôsobiaci v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu. Zapojiť sa však môžu aj ľudia pracujúci v nezriaďovaných kultúrnych organizáciách, v súkromnom sektore, ale aj jednotlivci pôsobiaci v oblasti kultúry, umenia a kreatívneho priemyslu.

V prípade, ak sa začnú riešiť stanovené požiadavky, Otvorená kultúra ozrejmila, že platforma začne komunikovať o zmenách podoby štrajkovej pohotovosti. Na otázku, s akým obdobím trvania štrajkovej pohotovosti počítajú, platforma odpovedala, že dva týždne. Po tomto období tak budú pravdepodobne komunikované ďalšie kroky.