Spolok architektov rozdával ceny. Cenu Dušana Jurkoviča si odniesla bratislavská Kalvária, zaujali aj Zwirn a Námestie Slobody
Vo štvrtok 5. decembra prebehlo v Slovenskej národnej galérii slávnostné odovzdávanie Ceny Dušana Jurkoviča, Ceny Emila Belluša, Ceny profesora Jozefa Lacka a Ceny profesora Martina Kusého, ktoré udelil Spolok architektov Slovenska.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Cenu Dušana Jurkoviča udelil Spolok architektov Slovenska už po 60-krát. Architektonická cena s najväčšou tradíciou u nás prislúcha autorovi alebo autorskému kolektívu za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku. Pomenovaná je podľa zakladateľa slovenskej modernej architektúry Dušana Jurkoviča a odovzdáva sa od roku 1964.
Medzinárodná porota Ceny Dušana Jurkoviča 2024 rozhodovala v nasledovnom zložení: Barbora Markechová (CZ) – predsedníčka poroty, Anthony Gall (HU/AUS), Malgorzata Schmidt (PL), Peter Sticzay-Gromski (CZ), Martin Kusý st. (SK), Michal Diviš (SK), Jana Paňáková (SK) a Lívia Dulíková (SK).
Cena Dušana Jurkoviča
Laureátom jubilejného 60. ročníka Ceny Dušana Jurkoviča sa stala bratislavská Kalvária od ateliéru hantabal architekti. „Naša filozofia navrhovaného konceptu pozostáva z dvoch hlavných častí. Prvá je vytvorenie nástupu do priestoru a druhá časť tvorí umelecko-architektonické stvárnenie zastavení,“ povedali pre náš magazín architekti.
Cena Dušana Jurkoviča
Laureát: Bratislavská Kalvária
Názov ateliéru: hantabal architekti
Miesto realizácie projektu: Za Sokolovňou, Bratislava – Staré mesto
Autori: Ing. arch. Michaela Hantabalová, Ing. arch. Juraj Hantabal
Spolupráca: Ing. arch. Pavlína Blažeková, Ing. arch. Mária Hantabalová
Realizácia: 2023 – 2024
Podľa poroty bola osobná návšteva bratislavskej Kalvárie s výkladom autorov najväčším prekvapením a najsilnejším zážitkom z obhliadky stavieb. „Príbeh realizácie tohto diela totiž charakterovo veľmi zodpovedá významu slova kalvária – bol dlhý, vyčerpávajúci, plný prekážok a výziev. A z prvotného dojmu, ktorý Kalvária môže privodiť v podobe architektonického klišé – zjednodušeného obrysu domu v absolútne minimalistickom prevedení, sa po návšteve miesta a pochopení jeho cesty vykryštalizovalo inšpiratívne dielo s neuveriteľnou atmosférou a posolstvom,“ vysvetlila Barbora Markechová, predsedkyňa poroty.
Ocenila aj perfektné a čisté spracovanie bieleho betónu, ktoré sa síce javí ako samozrejmosť, ale za finálnym minimalistickým efektom stojí maximálne úsilie realizačného tímu. Ten do nepojazdného terénu Kalvárie dopravoval zmes betónu pod tlakom z okolitých komunikácií a na mieste ladil kotvenie a formy bednení či precíznosť hrán.
Na ocenenie bolo prihlásených 26 rôznorodých architektonických diel, do užšieho výberu postúpilo šesť. Porota v tomto jubilejnom ročníku udelila nominácie dvom dielam, projektom Zwirn 1 – Mestský blok Bratislava, Nivy a Prvej fáze revitalizácie Námestia slobody v Bratislave.
Cena Dušana Jurkoviča
Nominácia: Zwirn 1 – Mestský blok
Ateliér: Compass architekti
Miesto realizácie projektu: Nivy, Bratislava
Autori: Juraj Benetin, Matej Grébert, Daniel Bartoš, Peter. Dostál, Marcel Vadík, Peter Janeček
Spolupráca: Diana Šajdová, Monika Žažová
Realizácia: 2023
Zwirn 1 prepája v návrhu citlivé reagovanie na okolitú urbanistickú štruktúru, kvalitnú architektúru i interiérový dizajn. „Už zo zadania projektu bolo evidentné, že investor chce vytvoriť polyfunkčný bytový komplex, ktorý podporí existujúce funkčno-prevádzkové vzťahy v okolí, “ povedali pre ASB architekti. Porota vyzdvihla perfektne zvládnuté sadové úpravy i funkčný aktívny parter podporujúci novú komunitu. Do návrhu sú implementované atypické koncové prvky i nápadité umenie v podobe reliéfnych keramických obkladov.
„Materiálové riešenie je taktiež svieže a nápadité, náväznosti dotiahnuté do posledných detailov a dielo reaguje na princípy trvalej udržateľnosti, teda ponúka rezidentom príjemné a zdravé prostredie.Zvládnutie a skoordinovanie všetkých horeuvedených aspektov do funkčného celku je v komerčnej architektonickej sfére veľmi ťažké a nebolo by možné bez jasnej vízie a silného investora. Toto dielo výrazne posunulo úroveň kvality architektúry v komerčnom rezidenčnom developmente,“ doplnila Barbora Markechová.
Cena Dušana Jurkoviča
Nominácia: Prvá fáza revitalizácie Námestia slobody v Bratislave
Ateliér: 2021 architekti + LABAK
Miesto realizácie projektu: Bratislava
Autori: 2021 s.r.o.: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Michaela Lőrinczová, Jana Smolíková, Lenka Borecká, Dorota Volfová, Anna Kvasniaková LABAK: Michal Marcinov, Matúš Antolík, Miroslava Daňová, Andrej Morávek, Katarína Stanislavová, Monika Bočková, Dominika Štrbíková, Magdaléna Mikundová
Autori pôvodného riešenia: Karol Lacko (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány – sochár), Tibor Bártfay (pôvodný autor návrhu námestia – sochár), Virgil Droppa st. (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány – architekt), Juraj Hlavica (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány – architekt)
Spolupráca: Stanislav Režný (spoluautor rekonštrukcie fontány a autor technologického riešenia), Boris Belan (dizajnér kovovej konštrukcie)
Realizácia: 2023
Námestie slobody, známe svojou komplikovanou históriou a ťažko uchopiteľným merítkom, predstavovalo pre mnohých pred svojou rekonštrukciou nehostinné miesto, cez ktoré každý prešiel rýchlo a bez zastavenia. Návrh rekonštrukcie reagoval jednoducho, efektívne a presne na to, čo námestie potrebovalo – prinavrátenie života, ľudí a nájdenie stratenej funkcie.
Sedemčlenná porota ocenila citlivú intervenciu, ktorá rešpektuje pôvodný dizajn a formu námestia i fontány, a pracuje s návrhom veľmi jednoducho a trvalo udržateľne: „Odstránenie bariér okolo fontány, sprístupnenie vodných i zelených plôch, doplnenie vzrastlej zelene kvôli pobytovému komfortu a zefektívnenie technológie fontány a tým i ekologického aspektu splnilo misiu, prinavrátilo námestiu jeho slávu a hlavne vytvorilo príjemný priestor pre stretávanie a rast komunity.“
Cena Emila Belluša a Cena profesora Jozefa Lacka
Cenu Emila Belluša, ktorá sa udeluje už od roku 1990 za významné celoživotné dielo, získal architekt Juraj Herrmann. Takmer 50-ročná prax mu priniesla množstvo kreatívnej práce a rozmanitých projektov.
Cena profesora Jozefa Lacka za najkvalitnejšie komplexné naplnenie požadovaných kritérií súťaže o najlepšiu diplomovú prácu v aktuálnom akademickom roku putovala do rúk Ing. arch. Tomáša Rausza. Porota pracovala v zložení: Ing. arch. Daniel Bartoš ako predseda poroty, Ing. arch. Andrea Macejková, Ing. arch. Matej Honč a rozhodla nasledovne
O jeho práci s názvom Oceľový ostrov – revitalizácia ropnej plošiny sme písali aj na našich stránkach. V rámci nej navrhol koncept dátového centra s ponorným chladením serverov ako druhotné využitie ropných plošín. „Hlavnými negatívami pri výbere novej funkcie sú poloha a nepriaznivé podmienky, v ktorých sa plošina nachádza. Keďže jej hlavnou úlohou je ťažiť ropu, hľadal som funkciu, ktorá by vedela taktiež generovať zaujímavý profit a zároveň nepotrebuje náročnú infraštruktúru,“ objasnil pre ASB autor nápadu Tomáš Rausz.
Porota v tejto kategórii udelila odmeny aj ďalším piatim projektom:
- Odmena za najpozoruhodnejšie vizionárske kvality návrhu riešenej problematiky
Autor práce: Ing. arch. Peter Kopkáš
Názov práce: Mobilná pohotovostná nemocnica - Odmena za prínosné architektonické dotvorenie existujúcej urbánnej štruktúry a skvalitnenie mestského prostredia
Autor práce: Ing. Klaudia Hamacková
Názov práce: Biele miesta na mentálnej mape mesta Žilina - Odmena za novátorský netradičný prístup k riešeniu problematiky a úroveň výrazových a výtvarných hodnôt architektonického návrhu
Autor práce: Mgr. arch. Soňa Polčová
Názov práce: Špongiové mesto - Odmena za najlepšie filozoficko – ideové spracovanie východísk návrhu a vysokú, až spirituálnu úroveň architektonického riešenia návrhu
Autor práce: Ing. arch. Elena Fedáková
Názov práce: LIMINAL - Odmena za riešenie, ktoré je príspevkom pre skvalitnenie mestského prostredia a environmentálny prístup k riešeniu problematiky
Autor práce: Ing. Henrieta Horváthová
Názov práce: Polyfunkčný objekt Kamenné námestie, Bratislava
Cena profesora Martina Kusého
Cena profesora Martina Kusého 2024 je Spolkom architektov Slovenska udeľovaná od roku 2003 za vedeckú, teoretickú, editorskú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry. Udeľuje v dvoch kategóriách. Jednou je ocenenie vedecko-výskumnej práce a druhou je ocenenie popularizačnej a propagačnej činnosti v oblasti architektúry.
Porota v zložení Andrea Bacová (predsedníčka poroty), Jana Pohaničová, Matúš Dulla a Rastislav Udžan ju tento raz v kategórii prác v oblasti vedecko-výskumnej, v oblasti histórie, teórie a kritiky architektúry a za prezentáciu v odbornej tlači udelila publikácii Architekt Ľudovít Oelschläger – Dielo na Ukrajine od kolektívu autorov Adriana Priatková, Lina Degtyaryova a Oleg Olashyn.
V kategórii popularizácie a propagácie architektúry, za prezentáciu architektúry a architektonickej tvorby v oblasti masových komunikačných prostriedkov verejného celospoločenského charakteru – najmä v tlači, televízii a rozhlase – za pozoruhodnú a sústavnú publicistickú, popularizátorskú, osvetovú, editorskú a žurnalistickú činnosť Cenu prof. Martina Kusého porota udelila združeniu Gotická cesta za propagáciu, popularizáciu a zveľadenie sakrálnej architektúry v historickej oblasti Gemera a Malohontu.
Združenie, ktoré bolo založené v roku 2007, sa zaoberá ochranou a obnovou kultúrneho dedičstva a pamiatok nachádzajúcich sa na trase Gotická cesta na Gemeri. Systematickou propagáciou a starostlivosťou o stredoveké kostoly v roku 2022 získalo1 2 stredovekých kostolov Gotickej cesty na Gemeri a Malohonte, ako prvá lokalita na Slovensku, prestížnu značku Európske dedičstvo – European Heritage Label.