Stavbou storočia sa stal liberecký Ještěd
Sté výročie vzniku Československej republiky zasiahlo aj ankety. Naj stavbou storočia na území Českej a Slovenskej republiky je vysielač a hotel Ještěd v Liberci. Vyplýva to z ankety České a slovenské stavby storočia 1918 – 2018, ktorú organizátori uverejnili na webovej stránke stavbystoleti.cz a stavbastorocia.sk.
Projekt České a slovenské stavby storočia si kladie za cieľ propagáciu úspechov českého a slovenského stavebníctva v priebehu uplynulých 100 rokov. Dopĺňa tak oslavy vzniku samostatnej Československej republiky, ku ktorým sa pripojilo aj Slovensko. Do projektu boli zaradené stavebné a architektonické diela s ohľadom na ich význam a prínos od roku 1918 po súčasnosť.
„V Československu a neskôr aj v Českej a Slovenskej republike bolo postavených mnoho významných a pre ďalší vývoj spoločnosti dôležitých stavieb, z ktorých bolo odbornou komisiou, zloženou zo zástupcov českých a slovenských asociácií a zväzov dlhodobo spätých s rozvojom stavebníctva, vybraných celkom 100 českých a slovenských stavieb,“ uvádzajú organizátori na internete a dodávajú, že za českú stranu bolo nominovaných 66 stavieb, za slovenskú potom 34.
Vypisovateľmi projektu sú Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov, Český svaz stavebních inženýrů, SIA – Rada pro výstavbu ČR, Slovenský zväz stavebných inžinierov ako aj Slovenská komora stavebných inžinierov.
„Spolupráca s našimi českými kolegami bola vždy nadštandardná. Bolo prirodzené, že sme sa rozhodli podieľať na aktivite, ktorá má prispieť k propagácii kvalitných stavebných diel v našich krajinách,“ hovorí Vladimír Benko, predseda SKSI. Súčasťou sú aj výstavy prezentujúce výsledky tejto ankety.
5 víťazných stavieb na území ČR
Ještěd – hotel a vysielač
Má 1 012 m, leží v severných Čechách, južne od mesta Liberec. Áno, ide o vrch Ještěd. Na jeho vrchole sa nachádza televízny vysielač s rozhľadňou v technicistickom architektonickom štýle. V jeho dolnej časti je hotel s reštauráciou a na vrchol premáva dvojkabínková visutá lanová dráha.
Tento komplex sa stal Naj stavbou storočia na území Českej a Slovenskej republiky. Vyplýva to z ankety České a slovenské stavby storočia 1918 – 2018, ktoré organizátori uverejnili na webe Stavbystoleti.cz a Stavbystorocia.sk. Stavba vznikla v rokoch 1966 – 1973 a jej autormi sú: Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Zdeněk Zachař, Otakar Binar, Josef Patrman, Václav Bůžek, S12 Stavoprojekt Liberec – SIAL.
Dynamický tvar rotačného hyperboloidu pravdepodobne vyšiel z dobového étosu dobývania vesmíru, každopádne je ale výsledkom vyrovnania funkčných nárokov, estetiky a konštrukčných možností v extrémnom prostredí, čo je úloha, s ktorou sa neskôr ateliér SIAL s obľubou zaoberal. Ještěd sa od svojho otvorenia v roku 1973 (aj vďaka lanovke) teší značnej návštevnosti, od roku 2006 je národnou kultúrnou pamiatkou a ašpiruje na zápis na listinu dedičstva UNESCO.
Realizácia: 1966 – 1973; Projektant: Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Zdeněk Zachař, Otakar Binar, Josef Patrman, Václav Bůžek, S12 Stavoprojekt Liberec – Sial. Na fotografii publikujeme pôvodný interiér.
Masarykovo vzdúvadlo Střekov, Ústí nad Labem
Masarykovo vzdúvadlo, Střekov Realizácia: 1924 – 1936; Projektant: František Vahala.
Československé pohraničné opevnenie
Československé pohraničné opevnenie Realizácia: 1935 – 1938; Projektant: Rada pre opevňovanie a Riaditeľstvo opevňovacích prác, generál Karel Husárek, autor tretieho, tzv. konečného riešenia opevnenia.
Hradec Králové – salón republiky
Hradec Králové – salón republiky Realizácia: 1918 – 1936; Projektant: Josef Gočár, Josef Fňouk, Oldřich Liska, Otakar Novotný, Jan Rejchl, Václav Rajchl, František Sander.
Vila Tugendhat, Brno
Vila Tugendhat, Brno Realizácia: 1928 – 1930; Projektant: Ludwig Mies van der Rohe.
5 víťazných stavieb na území SR
Kúpalisko Zelená žaba, Trenčianske Teplice
Kúpalisko Zelená žaba, Trenčianske Teplice Realizácia rekonštrukcie: 2014 – 2015; Projektant: Branislav Bolčo, Karol Kállay, Radovan Valenta: MIKO – projekčná kancelária, s. r. o.; Pôvodný projektant: Bohuslav Fuchs, 1937.
Kolonádový most, Piešťany
Kolonádový most, Piešťany Realizácia: 1930 – 1933; Projektant: Emil Belluš.
Slovenský rozhlas, Bratislava
Slovenský rozhlas, Bratislava Realizácia:1969 – 1985; Projektant: Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič, Barnabáš Kissling.
Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom
Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom Realizácia: 1927 – 1928; Projektant: Dušan Jurkovič.
Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít
Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít Realizácia: 1936 – 1937; Projektant: Dušan Jurkovič, Karel Marvan.
FOTO: STAVBASTOLETI.CZ, PROFIMEDIA