Stavební inžinieri žiadajú prijať nový stavebný zákon
Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) upozorňuje na potrebu prijatia nového stavebného zákona. Ten súčasný má už 36 rokov a bol mnohokrát novelizovaný. Stavovská organizácia kritizuje podmienky pre autorizovaných stavebných inžinierov a preto chce presadiť viaceré zmeny v stavebnom zákone, ktorý pripravuje ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. "Chceme predkladateľa návrhu stavebného zákona presvedčiť, že naše návrhy vedú v konečnom dôsledku k skvalitneniu stavebného diela, jeho hospodárnosti, zníženiu výskytu porúch a prospechu zadávateľov aj celej spoločnosti," uviedol pre agentúru SITA predseda SKSI Dušan Majdúch.
Podľa SKSI všetky stupne projektov by mali vypracovávať zásadne autorizovaní stavební inžinieri a potrebné je aj obnovenie súčinnosti medzi stavebníkom (investorom), projektantom a zhotoviteľom pre zabezpečenie kvality stavby. Stavební inžinieri tiež žiadajú posilnenie právomocí stavbyvedúceho a stavebného dozoru, ako aj obnovenie pojmu a názvu hlavný alebo generálny projektant. Za dôležité považujú aj optimálnu kategorizáciu stavieb s vylúčením inštitútu jednoduché stavby a požiadavky na spracovanie geologického prieskumu.Nový stavebný zákon by mal podľa stavebných inžinierov najmä zjednodušiť územný a stavebný poriadok pre stavebníka pri zachovaní právnej istoty dotknutých osôb. Mal by definovať a jednoznačne vyložiť jednotlivé pojmy a postupy. Potrebné je takisto odstránenie duplicity v stavebných konaniach a stanoviskách. „Príprava nového stavebného zákona je aktuálna vždy, ale žiaľ len po nástupe novej vládnej garnitúry. Veď si to napokon už skoro štyridsaťročný zákon aj zaslúži. Nehovoriac o tom, že stavebný zákon patrí medzi veľmi významné zákony každej krajiny, pretože podstatne ovplyvňuje hospodársky rozvoj štátu,“ informoval Majdúch.
Ministerstvo dopravy a výstavby plánuje vypracovať úplne nový stavebný zákon v priebehu tohto roka. Na rokovanie vlády by mal ísť v treťom štvrťroku, pričom jeho predpokladaná účinnosť by mala byť 1. apríla alebo 1. júla 2013.
SKSI nie je spokojná so súčasnou legislatívou pre činnosť autorizovaných stavebných inžinierov. Podľa komory sa najmä nepodarilo vyňať vypracovanie projektov z elektronických aukcií s rozhodujúcim kritériom najnižšej ceny, pričom dominantným kritériom by mala byť kvalita projektu. „Rovnako sa nedarí presadiť celkom logickú zásadu, že projekty pre všetky stavby a všetky stavby a všetky stupne majú vypracovať výlučne autorizovaní stavební inžinieri. Napokon sú na tieto projektové práce trvalým vzdelávaním vybavení odbornosťou a aj zručnosťou,“ pokračoval Majdúch.
Stavební inžinieri sa chcú zamerať hlavne na dodržiavanie kvality projektov na všetkých stupňoch, čo je dôležité pre urýchlenie a sprehľadnenie všetkých konaní, od prípravy až do realizácie stavby. Podľa komory kvalita projektových prác je predpokladom kvalitného uskutočnenia celej stavby, vrátane jej bezproblémovej prevádzky so šetrením energiami, ekológiou vnútorného a vonkajšieho prostredia.
“ V súčasnosti sú technicky náročné aj jednoduché stavby, najmä po statickej stránke a problematike energetickej hospodárnosti,“ uviedol predseda SKSI. Neraz sa podľa neho stáva, že po návrhu „tiež projektantov“ a „tiež staviteľov“ sa už v štádiu rozostavanosti stavieb vyskytujú závažné nedostatky a poruchy, ako zatekanie či popraskanie stavebných konštrukčných prvkov. „To znamená, že nie je žiaden predpoklad, aby stavba po jej dokončení s takýmito poruchami už plnila požadované funkcie. Odstránenie takýchto zbytočných nedostatkov je nielen stavebno-technicky, ale aj finančne náročné a mnohonásobne prevyšuje ušetrené prostriedky z lacných projektov a nekvalitných materiálov,“ dodal Majdúch. Podľa neho do legislatívy treba zaviesť zmeny, ktoré prispejú k zvýšeniu kvality stavieb aj ich hospodárnosti, najmä pri zohľadnení prevádzkových nákladov pri užívaní stavieb.
Zdroj: SITA
Foto: Dano Veselský