Svet farieb je naším svetom (Profil spoločnosti BAL SLOVAKIA, s. r. o.)
Farbou možno významne ovplyvniť konečný vzhľad stavebného diela, a to nielen jeho exteriér, ale aj interiér. Okrem estetickej funkcie plní povrchový náter aj ochrannú funkciu, vďaka ktorej si podkladový materiál zachováva pôvodný vzhľad a štruktúru. Medzi tradičných výrobcov náterových látok patrí aj česká firma Barvy a Laky, ktorá ma na Slovensku zastúpenie v podobe dcérskej spoločnosti BAL SLOVAKIA, s. r. o. Históriou a súčasnosťou náterových látok nás previedol jej obchodný riaditeľ Ladislav Zelenka.
BAL SLOVAKIA je firma s českými koreňmi. Je rozdiel, keď si postavenie na trhu buduje firma so silným zahraničným kapitálom zo západnej Európy a firma z krajiny s bývalým plánovaným hospodárstvom? Je ťažšie presadiť sa?Cieľom každej obchodnej spoločnosti je uspokojovať potreby svojich zákazníkov poskytovaním širokého sortimentu výrobkov. Pomer tradície a kvality materskej firmy Barvy a Laky Praha nám skôr poskytol konkurenčnú výhodu, ktorú sa nám podarilo úspešne pretaviť do pozitívnych ekonomických výsledkov spoločnosti.
Založenie materskej firmy siaha až do roku 1882. Aká bola základná idea podnikania a čo tvorilo základný obchodný artikel v tom období?
V roku 1882 otvoril český podnikateľ F. J. Materna v Prahe obchod s farbami a stavebným tovarom. Jeho firma sa tak stala vôbec prvou v Českej republike obchodujúcou v tomto odvetí. Vytýčeným cieľom bolo postaviť široko sortimentný veľkoobchod. Prevádzka spočiatku ponúkala laky, fermeže a farby, ale tiež stavebné materiály a pomôcky. Až do roku 1948 patrila do súkromných rúk a niesla názov První česká továrna na barvy a laky. Po následnom prechode do štátnych rúk sa začala história podniku Barvy a Laky. Až v roku 1997 sa vrátila do súkromných rúk. Od roku 2003 je jej hlavným predstaviteľom, predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Ing. Dariusz Jakubowicz.
Na Slovensko ste prišli v roku 2001. Ako ste oslávili 10. výročie a čo očakávate v najbližších desiatich rokoch?
Rozdelením Československa vznikla potreba otvoriť na Slovensku dcérsku pobočku. Preto bola v roku 2001 založená firma Bal SLOVAKIA, s. r. o., prostredníctvom ktorej sa zabezpečujú záujmy spoločnosti Barvy a Laky. Ide predovšetkým o distribúciu farieb a náterových látok.
V súčasnosti realizujeme veľkoobchodný predaj centralizovaný v lokalitách – Bratislava, Banská Bystrica, Trnava, Čadca, Prešov a Michalovce. Objem obratu za ostatné roky nás radí perspektívne medzi popredných distributérov náterových látok na Slovensku.
Oslavy 10. výročia sme pre zákazníkov a zamestnancov poňali formou Kúzelného roka. Spoločná dovolenka na ostrove Kréta, firemný deň v štýle country, motivačné súťaže a farebné dni na našich maloobchodných predajniach sú len výňatkom plánovaných aktivít. Vyvrcholením Kúzelného roka bude stretnutie priateľov a partnerov spoločnosti.
–>–>
Prezentujete sa ako tradičný slovenský veľkoobchod. Vaša orientácia na konečného spotrebiteľa je zo spôsobu marketingovej podpory však zjavná. Prečo je rovnováha vo vzťahu firma – obchodný partner – konečný spotrebiteľ dôležitá?
Prvotný dlhodobý cieľ v rámci skupiny predstavovala starostlivosť o existujúcich obchodných partnerov, nasledovala snaha udržiavať zdravé obchodné vzťahy a ponúkať profesionálne služby.
Veľkoobchodný predaj však nie je jediný spôsob, ako sa na trhu presadiť. Určitú výhodu pred konkurenciou môže dať spoločnosti aj budovanie siete maloobchodných predajní. Byť v bližšom kontakte s konečným spotrebiteľom sme vnímali ako výzvu a niečo, čo na slovenskom trhu chýba. Budovanie siete progresívnych maloobchodných predajní pod značkou Kúzlo farieb sa tak stalo jednou z ďalších priorít. Okrem širokého sortimentu s históriou a tradičnou kvalitou tu zákazníci môžu počítať s odborným poradenstvom.
Špecializujete sa na farby, laky a lazúry. Od vápennej a olejovej farby sa vývoj posunul, a to výrazne. Čo ako firma s viac ako 100-ročnou históriou považujete za medzníky pokiaľ ide o nové produkty?
Medzníkov je viac, napríklad začiatok výroby tekutých maliarskych farieb, zavedenie radu fasádnych farieb obsahujúcich moderné spojivá, vyvinutie kompletného systému pre nátery do interiérov a exteriérov. So súčasnou produkciou náterových látok sme tak schopní systematicky vyriešiť povrchovú ochranu interiérov a fasád domov, kovových alebo drevených konštrukcií a prvkov.
Vápennú farbu však máte stále v ponuke. Je dôvodom určitá nostalgia, stereotyp zo strany konečných spotrebiteľov, alebo má jej použitie opodstatnenie?
Aj keď v mnohých parametroch, ako je jednoduchá aplikácia, široká škála odtieňov a podobne, vápenná farba v porovnaní s akrylátovou, silikónovou, silikátovou zaostáva, zachováva si jedno prvenstvo. A tým je jej historická hodnota. Vápenné nátery sa používali už pred stovkami rokov. Vďaka veľmi nízkemu odporu prestupu vodných pár sa v súčasnosti používa hlavne pri rekonštrukciách historických objektov.
Od ručnej aplikácie náterových látok sa dospelo až k strojovej. Muselo sa tejto zmene prispôsobiť ich zloženie?
Väčšina náterových látok je pripravená na oba spôsoby použitia, teda ručné aj strojové. Rozdiel môže spočívať v spôsobe nariedenia pre konkrétnu aplikáciu. Súčasné materiály sa vyrábajú z veľmi jemných častíc, veľkosti rádovo stovky mikrónov, čo zlepšuje aplikačné vlastnosti pri ručnom nanášaní a zároveň nijako neobmedzuje aplikáciu striekaním.
Aké základné suroviny si vyžaduje výroba produktov v segmente, v ktorom pôsobíte?
Vzhľadom na rozmanitosť sortimentu je rozmanitá aj skladba používaných surovín. Vyrábame náterové látky na báze alkydových, epoxidových i polyuretanových živíc, na báze prírodných olejov ekologických disperzií a emulzií. Ďalšou významnou zložkou náterových látok sú rôzne pigmenty a plnivá, a to ako organické, tak anorganické. Na nastavenie optimálnych vlastností je nutné do náterovej látky pridať aj organické riedidlá a pomocné látky, takzvané aditíva.
Pre 70-te a 80-te roky minulého storočia bola charakteristická farebná uniformita, či už v exteriéri alebo interiéri budov. Zmena nastala až v 90-tych rokoch. Ako sa táto zmena prejavila na vašom sortimente?
Zmena sa prejavila výrazným rozšírením ponúkaných odtieňov vo všetkých druhoch náterových látok a intenzívnym koloristickým vývojom. V súčasnosti sme schopní tónovať tisícky odtieňov farieb. V bežnom sortimente ponúkame prefabrikované maliarske nátery v moderných odtieňoch. Reprezentantom je napríklad interiérová farba Remal Color alebo Remal Natura.
Pri aplikácii laku na drevo dochádza k zdvihnutiu vlákien a k potrebe nanesenia ďalšej vrstvy laku po prebrúsení povrchu. Máte v ponuke alternatívu, ktorou by sa tomuto javu predišlo a zjednodušil sa tak pracovný postup (napríklad náterová látka na tixotropnom – gélovom základe)?
Drevo je prírodný materiál a pokiaľ chceme docieliť pekný dekoratívny vzhľad, bez brúsenia sa, bohužiaľ, nezaobídeme.
Nielen pri realizácii drevených stavieb so zachovaním tradičných prvkov sa klasický lak alebo lazúrovací lak nahrádza napúšťaním…
V našom sortimente máme dva výrobky na prírodnej báze, a to Lazur S 1021 100 % Natur a Lazurol S 1022 Lak s včelím voskom. Obidva výrobky sa vyrábajú na báze prírodných obnoviteľných surovín. Sú určené na realizáciu tradičných ochranných náterov (na penetráciu) mäkkého aj tvrdého, tuzemského aj cudzokrajného dreva. Vyznačujú sa vynikajúcou penetračnou účinnosťou a schopnosťou zachovať pôvodný vzhľad a štruktúru dreva.
Pri použití tmavých odtieňov fasádnych farieb na tepelnoizolačnom systéme môžu v dôsledku prehrievania fasády vznikať dilatácie, a teda poruchy. Odporúča sa preto používať bledšie odtiene s vyššou odrazivosťou svetla. Aké máte vy v tomto smere skúsenosti?
Pri povrchovej úprave fasád tepelnoizolačným systémom sa odporúča používať svetlejšie alebo stredné odtiene farieb. Pri niektorých sýtych odtieňoch môže dochádzať vplyvom absorpcie a premeny svetelného žiarenia na teplo k vysokému pnutiu izolačného systému, a tým k jeho poškodeniu. Do určitej miery je táto vlastnosť závislá od koeficientu odrazivosti svetla. Čím je tento koeficient vyšší, tým menej sa príslušný povrch zahrieva. Preto sa pri realizácii tepelnoizolačných systémov odporúča používať povrchovú úpravu, ktorej hodnota koeficientu odrazivosti svetla je minimálne 30 a vyššia.
Aj v období, keď sa kladie dôraz na ochranu životného prostredia a zdravia, sa ešte stále používajú náterové látky s obsahom acetónu. Možno ich úplne nahradiť náterovými látkami na prírodnej báze alebo to z hľadiska požadovaných fyzikálnych a mechanických vlastností predstavuje problém?
Nitrocelulózové náterové látky, v prípade ktorých sa ako riedidlo používa acetón, sa vyznačujú predovšetkým extrémne rýchlym zasychaním a veľmi vysokou tvrdosťou náterového filmu. Spotreba týchto farieb však stále klesá a dôvodom je samozrejme aj to, že sa tieto látky dajú z hľadiska úžitkových vlastností nahradiť iným materiálom, napríklad farbami akrylátovými.
V ostatnom období sa do interiéru opätovne vracajú tapety. V minulosti bolo ich lepenie pomerne prácne. Umožňujú súčasné lepidlá jednoduchšiu aplikáciu?
Zvyšujúce sa nároky na výrobu ekologicky odbúrateľných produktov prinášajú tlak na technológiu výroby s cieľom hľadať kompromisy medzi potrebami zákazníka a dopadom na životne prostredie. Pôvodne sa vyrábali lepidlá, ktoré boli náročné na prvotné spracovanie a nemali dostatočnú flexibilitu. Aktuálne sa na trhu ponúkajú lepidlá, ktoré sú flexibilnejšie a kvalitnejšie, žiaľ, ale pomalšie zasychajú. Pri výbere vhodného lepidla rozhoduje, či ide o bežné tapety – reflexné, papierové, plastové s papierovou vložkou alebo sklovláknité. Ďalším faktorom je podklad, na ktorý sa má tapeta nalepiť. Na lepenie bežných tapiet je z nášho sortimentu vhodné koncentrované lepidlo V 1306 Apeko, ktorým možno tapetu prilepiť na drevo, kov, betón, omietky, aglomerované drevené materiály a im podobné podklady. Lepidlo ponúkame aj v práškovej forme V 1306P. Na sklovláknité tapety odporúčame lepidlo V 1312 Apeko.
Je rozdiel v lepidle na pripevnenie klasických a sklotextilných tapiet?
Lepidlá na ťažké typy tapiet sa od bežných líšia zvýšenou lepiacou silou. Musia uniesť oveľa väčšiu záťaž, a to aj v nezaschnutom stave pri aplikácii tapety. Lepidlá boli vyvinuté a odskúšané nielen z hľadiska aplikácie, ale aj následného odstránenia. Investor tak môže bez problémov nalepenú tapetu strhnúť a nahradiť ju novou.
Okrem Slovenska a Česka sa vaše výrobky nachádzajú aj na poľskom a ruskom trhu. Čím sú tieto trhy špecifické a v čom sú podobné? Ktorý trh je „farebne pestrejší“?
Nie je možné presne špecifikovať rozdiely, trhy sa začínajú veľmi podobať. Náročnosť zákazníka na kvalitu materiálov, na rýchlosť uspokojenia dopytu, dizajn výrobkov a vôbec na celý servis poskytovaný pri predaji výrobkov sa zvyšuje všade rovnakým tempom. Samozrejme, najpestrejšie by sa nám mohli zdať najbližšie trhy – český a slovenský, ale to môže byť spôsobené tým, že ich vnímame intenzívnejšie.
Svoju pozornosť nezameriavame len na najbližšie susedné trhy, naše výrobky dodávame aj do mnohých ďalších krajín v Európe. Obchodujeme napríklad v Litve, Moldavsku, Bulharsku.
Ladislav Zelenka,
obchodný riaditeľ
BAL SLOVAKIA, s. r. o.
Rozhovor pripravila: Andrea Dingová
FOTO: BAL SLOVAKIA
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.