keng kuma final

Svetová špička architektúry a dizajnu sa stretne v Prahe. Cenu si preberie renomovaný japonský architekt

Po úspechu májovej konferencie v Ostrave prichádza medzinárodná platforma PULSE s ďalšou významnou akciou. Dvojdňová konferencia PULSE Prague 2024 na tému skutočné ceny za udržateľnosť sa uskutoční v Technologickom centre UMPRUM v Prahe v dňoch 2. a 3. októbra.

Akcia opäť prepojí profesionálov z oblasti architektúry, urbanizmu, interiérového aj produktového designu z piatich stredoeurópskych krajín – Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska.

Moderátor Daniel Stach privíta nielen popredné osobnosti stredoeurópskeho regiónu, ale aj medzinárodné hviezdy, akými sú talianske interiérové ​​dizajnérky Studiopepe, významný teoretik Deyan Sudjic či jeden z najvplyvnejších architektov súčasnosti Kengo Kuma, ktorý počas galavečera prevezme cenu Jana Kaplického za celoživotné dielo.

Cena za udržateľnosť ako hlavná téma

Hlavnou témou tohtoročnej konferencie bude otázka skutočnej ceny za udržateľnosť. Jednotliví prednášajúci sa podelia o svoje skúsenosti a priblížia, aké výzvy a príležitosti so sebou udržateľnosť prináša v architektúre, produktovom aj interiérovom dizajne.

Na programe budú nielen nasledovaniahodné úspechy, ale aj úprimné príbehy o chybách a ich dôsledkoch. „Radi by sme rozprúdili debatu o tom, čo naozaj funguje, a kde treba urobiť zmeny, aby udržateľnosť nebola len suchou teóriou, ale stala sa každodennou realitou,“ vysvetlil zakladateľ platformy Miloš Štěpař.

Výnimoční hostia

Pražská akcia ponúkne exkluzívnu prednášku svetovo uznávaného japonského architekta, ktorého stavby ako Japonský národný štadión či sídlo LVMH v Osake sa radia medzi ikony súčasnej architektúry. Sedemdesiatročný Kengo Kuma sa usiluje vo svojich projektoch o harmonické prepojenie medzi prírodou, moderným dizajnom a využitím tradičných materiálov tak, aby vznikla funkčná a esteticky unikátna architektúra

Japonský štadión Tokio
Jednou z jeho najoceňovanejších stavieb je Japonský národný štadión v Tokiu, ktorý bol dokončený pre Letné olympijské hry 2021. | Zdroj: Kengo Kuma & Associates

Jeho architektonický rukopis je osobitý a ľahko rozpoznateľný. Výrazné fasády s drevenými lamelami, kombinácia sklenených a drevených prvkov, otvorené priestory, prepojenie interiérov a záhrad alebo inšpirácia japonskou architektúrou a tamojšou prírodou.

Kuma, ktorý mimo svojej domoviny takmer neprednáša, bude počas nadväzujúceho galavečera ocenený prestížnou cenou za celoživotné dielo – Jan Kaplicky Lifetime Achievement PULSE Award. Tú podľa pôvodného návrhu nádoby na šampanské od Jana Kaplického dotvoril Maxim Velčovský a vyrobila ju spoločnosť Lasvit. Súčasťou galavečera bude aj slávnostné vyhlásenie víťazov PULSE Awards za účasti najlepších architektov a dizajnéra z regiónu strednej Európy.

Ako spíkri vystúpia napríklad:

  • Deyan Sudjic (UK), renomovaný britský spisovateľ a teoretik, bývalý riaditeľ londýnskeho Design Museum, ponúkne svoj pohľad na stredoeurópsku identitu a tunajšie historické politické využitie dizajnu a architektúry.
  • Antoine Roset (FR), CEO nábytkárskej firmy Ligne Roset prehovorí o implementácii udržateľných postupov pri výrobe.
  • Arianna Lelli Mami z presláveného Studiopepe (IT) z Milána nadchne svojim odvážnym prístupom k interiérom, ktorý spája umenie, dizajn a architektúru.
  • Michal Matloň (SK), psychológ architektúry prehovorí o dôležitosti emočnej udržateľnosti budov.

Vlastný pohľad a skúsenosti s problematikou budú zdieľať mnohí architekti a urbanisti ako napríklad bývalá hlavná architektka Varšavy Marlena Happach (PL), vedúci oddelenia mestského plánovania mesta Viedne Bernhard Steger (AT) Jan Vondrák (CZ) z libereckého štúdia Mjölk, súčasný hlavný architekt Budapešti Zoltán Erő (HU), Robert Konieczny (PL), autor rekonštrukcie Galéria PLATO Ostrava, a mnoho ďalších.

O problematike udržateľnosti z pohľadu produktového dizajnéra prehovoria Anna Marešová (CZ), Klemens Schillinger (AT), dizajnové štúdio Crafting Plastics (SK), David Karásek (CZ) z mmcité alebo Christian Lodgaard (NO), hlavný dizajnér spoločnosti Flokk.

Prednáška trendspotterky Pavlíny Louženskej (CZ) sa zameria na to, ako algoritmy na sociálnych sieťach menia naše vnímanie designu a prispievajú k estetickej uniformite. Svoje skúsenosti ponúknu aj stredoeurópski interiéroví architekti a dizajnéri ako avantgardný architekt Kacper Gronkiewicz (PL), ikona maďarského interiérového dizajnu Estzer Radnóczy (HU) alebo produktový dizajnér špecializujúci sa na exkluzívnu zákazkovú výrobu Jakub Pollág (SK).

Viac informácií o konferencii, programe, cene vstupeniek a prednášajúcich nájdete na stránke podujatia.