Sympózium o dennom svetle
Galéria(2)

Sympózium o dennom svetle

Na štvrtom medzinárodnom sympóziu spoločnosti VELUX o dennom svetle, ktoré sa konalo začiatkom mája v Lausanne pod názvom Denné svetlo – ako ho vníma človek, sa zišlo takmer 300 odborníkov, aby predstavili najnovšie vedecké poznatky a zhodli sa na význame denného svetla vnútri budov a jeho vplyve ľudské zdravie, produktivitu či schopnosť učiť sa. Konferencia sa uskutočnila vo vzdelávacom centre Rolex.

Sympózium poskytlo jedinečný multidisciplinárny pohľad na účinky svetla na ľudskú psychiku. Medzi účastníkmi boli špecialisti z mnohých odborov od architektov, stavbárov a dizajnérov osvetlenia až po neurológov, antropológov a biológov. Odborníci sa zhodli na tom, že medzi ľudským zdravím a denným svetlom v budovách existuje zrejmý vzťah – v budovách s dostatkom denného svetla sa cítime oveľa lepšie. Ďalšou úlohou je využiť tieto poznatky v praxi a premietnuť ich do projektov budúcich stavieb.

„Je neuveriteľné, aký rôznorodý je svet výskumov vplyvov denného svetla a praktických aplikácií. V priebehu dvoch dní sme si vypočuli 27 prezentácií týkajúcich sa denného svetla a jeho vplyvu na ľudské zdravie. Verím, že sme na dobrej ceste vytvoriť skutočne dôkladný a mnohostranný pohľad na túto problematiku,“ hovorí Per Arnold Andersen, architekt a šéf oddelenia pre denné svetlo, energiu a vnútornú klímu zo spoločnosti VELUX Group.

Všetky vedecké závery na sympóziu vyzneli zhodne v tom, že denné svetlo dokáže zlepšiť psychickú a fyzickú pohodu a dodať nám pocit, že sa lepšie orientujeme v okolí a vo vonkajších podmienkach. Pozitívny vplyv na psychické zdravie má aj kvalita denného svetla, jeho variabilita a spektrum.

Nové európske štandardy denného svetla

Sympózia spoločnosti VELUX o dennom svetle sa zúčastnili aj experti zapojení do prípravy historicky prvého európskeho štandardu denného svetla. Táto norma má byť pripravená v roku 2013 a verejnosť sa k nej bude môcť vyjadrovať už na jeseň 2012. Cieľom tejto normy je zabrániť výstavbe budov s nedostatočnou úrovňou denného svetla.

Časť odborníkov upozornila na skutočnosť, že 95 % existujúcich stavieb bude slúžiť na bývanie a prácu aj v budúcnosti, a preto je dôležité uvažovať o vplyvoch denného svetla na ľudí aj v existujúcich budovách.
Tejto akcie sa vôbec po prvý raz zúčastnilo aj 30 doktorandov z deviatich krajín. Debatovali o svojich projektoch a vytvorili historicky prvú sieť doktorandov zameranú na otázky denného svetla.

Zdroj: VELUX