Upratovanie okolo Zeme. Slovรกk navrhol model, ktorรฝ recykluje vesmรญrny odpad
Zaฤรญna sa biลฅ na poplach. Na obeลพnej drรกhe okolo naลกej planรฉty sรบ miliรณny kรบskov odpadu rรดznej veฤพkosti, ktorรฉ boli vytvorenรฉ ฤlovekom, ale uลพ neslรบลพia ลพiadnemu รบฤelu. Majรบ potenciรกl ohroziลฅ fungujรบce umelรฉ druลพice i pilotovanรฉ kozmickรฉ lety. Mladรฝ slovenskรฝ architekt Ivan Maลฅas (nar. 1990) rieลกil vo svojej diplomovej prรกci, ako tento odpad likvidovaลฅ. Svoju prรกcu obhรกjil na Technickej univerzite vo Viedni a s รบspechom ju prezentuje na prestรญลพnych svetovรฝch fรณrach.
Listovanie v diplomovej prรกci Ivana Maลฅasa s nรกzvom Cleaning up the Final Frontier (vo voฤพnom preklade ฤistenie koneฤnej hranice) je takmer na 200 stranรกch zรกลพitkom v kvalite aj vo vรฝpravnosti. Je to naozaj prรญbeh o troch vesmรญrnych staniciach, ako o tom aj napovedรก podtitul diplomovky โ Orbital Debris as a Potential Resource: The Story of Three Space Stations (รlomky na orbite ako potenciรกlny zdroj: Prรญbeh troch vesmรญrnych stanรญc).
Medzi prvรฝmi pocitmi pri jej ฤรญtanรญ je asociรกcia na film Alfonsa Cuรกrona Gravitรกcia (2013), v ktorom je vesmรญrna loฤ zniฤenรก kรบskami kozmickรฉho odpadu. โรno, vo filme to bolo pรดsobivรฉ, ale tam to bolo zobrazenรฉ veฤพmi dramaticky, tak by to v skutoฤnosti celkom nefungovalo,โ usmieva sa Ivan Maลฅas.
โExistujรบ vลกak vedeckรฉ ลกtรบdie, v ktorรฝch sa pรญลกe, ลพe ak nezaฤneme odoberaลฅ aspoล pรคลฅ veฤพkรฝch kusov roฤne, uลพ nebudeme maลฅ ลกancu skontrolovaลฅ celkovรฝ nรกrast รบlomkov. Je to reรกlne nebezpeฤenstvo a na jeho eliminรกcii pracuje v sรบฤasnosti mnoลพstvo vedeckรฝch kapacรญt.โ
Veฤพkรฉ upratovanie vo vesmรญre
Ako by vyzeralo veฤพkรฉ upratovanie okolo naลกej planรฉty? Robot sa navedie na sprรกvnu obeลพnรบ drรกhu a vystopuje kus vesmรญrneho odpadu. Spustรญ navรกdzacie manรฉvre, a keฤ sa priblรญลพi, roztiahne ลกtyri ramenรก a predmet chytรญ. Natoฤรญ sa k Zemi, odpad smerom k nej vypustรญ a ten sa spรกli v zemskej atmosfรฉre.
Jeden kus je odstrรกnenรฝ, ostรกvajรบ tisรญce a tisรญce ฤalลกรญch. Robot spustรญ motory a vydรก sa k ฤalลกiemu predmetu. Toto je pribliลพnรก predstava Eurรณpskej vesmรญrnej agentรบry (ESA), ktorรก chce v roku 2025 vypustiลฅ prvรบ misiu. Tรก z obeลพnej drรกhy odstrรกni jeden kus vesmรญrneho odpadu. Misia vznikรก v spoluprรกci so ลกvajฤiarskou spoloฤnosลฅou ClearSpace.
Jej cieฤพom bude Vespa โ stokilogramovรก vrchnรก ฤasลฅ rakety Vega urฤenรก na rozmiestลovanie druลพรญc. Teleso je podฤพa ESA vฤaka kuลพeฤพovitรฉmu tvaru vhodnรฉ na prvรบ misiu. Vespa by mala obiehaลฅ Zem vo vรฝลกke asi 800 kilometrov. Robot ClearSpace-1 vystรบpi na rovnakรบ drรกhu, ลกtyrmi ramenami uchopรญ ฤasti rakety a navedie ju do atmosfรฉry, kde spolu zhoria.
Zrod vesmรญrnej stanice
Ale naspรคลฅ k slovenskรฉmu architektovi a jeho diplomovke. โPri jej zrode bola pre mลa dรดleลพitรก aj prednรกลกka od Davida Nixona, anglickรฉho architekta, ktorรฝ sa podieฤพal na dizajne ISS (International Space Station),โ pribliลพuje pre ASB Ivan Maลฅas.
โIdea vesmรญrnej architektรบry sa mi veฤพmi zapรกฤila a povedal som si, ลพe musรญm vyuลพiลฅ tรบto ลกancu. Tรฉma diplomovky bola totiลพ slobodnรก a staฤilo si nรกjsลฅ prรญsluลกnรฉho profesora โ konzultanta, ktorรฉmu bola tematika blรญzka. Zvolil som si teda diplomovรบ prรกcu, v ktorej opisujem zrod vesmรญrnej stanice, ktorรก by ฤistila vesmรญr.โ
โVeฤพkรก ฤasลฅ z odpadu na orbite sรบ kovovรฉ komponenty sรบฤiastky starรฝch rakiet, ktorรฉ sa dajรบ veฤพmi dobre recyklovaลฅ, ฤo je vรฝznamnรฝ ekonomickรฝ aspekt, keฤลพe dostaลฅ kilogram akรฉhokoฤพvek materiรกlu na obeลพnรบ drรกhu stojรญ pribliลพne 20 000 dolรกrov,โ pokraฤuje slovenskรฝ architekt.
โV prvotnom koncepte som teda vymyslel vesmรญrnu stanicu na recyklรกciu vesmรญrneho odpadu. Mal to byลฅ veฤพkรฝ hangรกr s ฤพudskou posรกdkou. Keฤลพe som to pripravoval na univerzite s architektonickรฝm zameranรญm, mal byลฅ v nรกvrhu zdรดraznenรฝ vzลฅah k ฤloveku.โ
Ivan Maลฅas prepracoval prvotnรบ verziu a vyuลพil poznatky firmy Made In Space, ktorรก pracuje na robotoch s kapacitou tlaฤiลฅ 3D ลกtruktรบry z kovu priamo vo vesmรญre. Tรฝm by sa obiลกlo dรดleลพitรฉ kritรฉrium ovplyvลujรบce vesmรญrnu architektรบru, ktorรฝm je veฤพkosลฅ rakiet.
โVesmรญrna architektรบra je veฤพmi modulรกrna a kaลพdรก sรบฤiastka musรญ byลฅ stavanรก tak, aby sa voลกla do rakety. Toto sa vลกak dรก preskoฤiลฅ a mรดลพu sa stavaลฅ vรคฤลกie objekty priamo vo vesmรญre,โ zdรดrazลuje Ivan Maลฅas.
โCieฤพom stanice bolo spracovaลฅ segmenty starรฝch nefunkฤnรฝch rakiet, ktorรฉ sa mali v hangรกri zoลกrotovaลฅ, zmenลกiลฅ a nรกsledne posielaลฅ do solรกrnych pecรญ, kde by sa pri rรดznych teplotรกch vytriedili rรดzne kovy. Tak by vznikol novรฝ materiรกl, ktorรฝ by mohli vyuลพiลฅ roboty na tlaฤenie ฤalลกรญch 3D ลกtruktรบr.โ
ล tรบdia realizovateฤพnosti
Prvรฉ dve verzie slovenskรฝ architekt odprezentoval eลกte poฤas ลกtรบdia v roku 2018 na kongrese IAC-International Astronautical Congress v Bremene. Dostรกval โfeedbackโ, ลพe nรกpad je dobrรฝ, ale technolรณgia nie je eลกte tak ฤaleko, aby sa dala vystavaลฅ veฤพkรก stanica s hangรกrom, kde by sa drvili rakety.
โOkrem toho, obe verzie potrebovali veฤพkรฉ mnoลพstvo materiรกlu zo Zeme, ฤรญm sa stali ekonomicky nerentabilnรฝmi. Rozhodol som sa, ลพe to urobรญm v menลกom meradle a navrhnem vรฝskumnรบ stanicu na vesmรญrny odpad. Tรก by sรบbeลพne mohla zaฤaลฅ recyklovaลฅ a zbieraลฅ materiรกl na vรฝstavbu veฤพkรฉho recyklaฤnรฉho hangรกra v budรบcnosti,โ hovorรญ Maลฅas.
โSamozrejme, stanica by mala stรกlu ลกtvorฤlennรบ posรกdku, ktorรก by zodpovedala za vรฝskum materiรกlu. Hlavnou ฤasลฅou mal byลฅ nafukovacรญ modul s objemom 330m3, dฤบลพkou 10 m a rรกdiusom pribliลพne 4 m. Ako predlohu som pouลพil modul B-330 firmy Bigelow Aerospace, ktorรฝ sa vyrรกba v USA a eลกte tento alebo zaฤiatkom budรบceho roka by mal maลฅ prvรฝ ลกtart do vesmรญru.
Konzultantka diplomovky Dr.-Ing. Sandra Hรคuplik-Meusburger z Technickej univerzity vo Viedni bola nรกroฤnรก a trvala na tom, aby v nรกvrhu vลกetko fungovalo a malo svoju logiku. A hoci Ivan Maลฅas nemal z pochopiteฤพnรฝch prรญฤin kapacitu vลกetko prepoฤรญtavaลฅ, v koncepte to dotiahol tak, aby to ฤo najviac โsedeloโ aj v skutoฤnosti.
โDokonca som uvaลพoval, v akom poradรญ by sa to vo vesmรญre stavalo,โ vysvetฤพuje Ivan Maลฅas. โNajprv bolo treba poslaลฅ prvรบ ruku pre robota, aby to tam mohol skladaลฅ, sรบbeลพne by iลกiel hore veฤพkรฝ modul v nenafรบknutom ลกtรกdiu, kde by sa pomaly nafรบkol. Nรกsledne by priลกli prvรญ ฤlenovia posรกdky, ktorรญ by modul zaฤali dotvรกraลฅ zvnรบtra. Potom by sa pripojil eลกte jeden modul, ktorรฝ by zaฤal chytaลฅ odpad.โ
A materiรกl? Ako zรกklad si vybral uลพ spomรญnanรฝ nafukovacรญ Modul B-330. Konลกtrukciu si treba predstaviลฅ ako vrstvu 50 rรดznych lรกtok. Nechรฝba keramika, kevlar a ฤalลกie odolnรฉ a ฤพahkรฉ โvesmรญrneโ materiรกly. V tejto vrstve je eลกte aj hmota podobnรก ลกpongii, ktorรก je vo vรกkuu veฤพmi tenkรก, ale keฤ sa nafรบkne, zhrubne a vytvรกra ochranu modulu aj proti malรฝm รบlomkom vo vesmรญre.
Vesmรญrna architektรบra je bez gravitรกcie
โVesmรญrna architektรบra mรก svoje ลกpecifikรก a najviac ma na nej lรกkalo, ลพe netreba pracovaลฅ s gravitรกciou a pri vรฝpoฤtoch sa dรก pouลพiลฅ vลกetkรฝch ลกesลฅ strรกn jednej miestnosti,โ hovorรญ Ivan Maลฅas, ktorรฝ zostrojil model v pomere 1 : 33 pozostรกvajรบci zo sprejovanรฉho a ฤistรฉho 3D tlaฤenรฉho PLA (polyesterovรฝ vรฝrobok z rastlinnรฝch materiรกlov), akrylovรฉho skla a zliatych polyuretรกnovรฝch elementov.
โArchitekt musรญ rozmรฝลกฤพaลฅ v 3 D, lebo sa dรก vyuลพiลฅ celรฝ objem miestnosti. ฤlovek vo vesmรญre mรก inรบ pozรญciu tela a od toho sa odvรญjajรบ aj mierky nรกbytku vo vesmรญrnom module. Treba premรฝลกฤพaลฅ nad mnoลพstvom novรฝch ergonomickรฝch a svetelnรฝch zรกkonitostรญ, ktorรฉ fungujรบ inak ako na Zemi,“ hovorรญ Maลฅas.
โTento priestor takisto nemรดลพe byลฅ prรญliลก zapratanรฝ technolรณgiou, aby sa v ลom dalo pohodlne pohybovaลฅ a saturoval ฤพudskรฉ potreby. Vnรบtro ISS alebo vesmรญrnej stanice MIR je dnes uลพ takmer klaustrofobickรฉ. Kedysi, keฤ misie netrvali dlho, to bolo eลกte v poriadku, ale dnes, keฤ trvajรบ aj rok, musia stanice vyzeraลฅ inak,“ dodรกva architekt.
รspech v zahraniฤรญ
Diplomovka zachytรกva celรฝ proces uvaลพovania, ako aj dvojnรกsobnรบ zmenu celkovรฉho konceptu. Vรฝsledkom bola veฤพmi pozitรญvna reakcia odbornรญkov, ktorรญ tvrdili, ลพe celรฝ priestor pre posรกdku bol veฤพmi dobre vyrieลกenรฝ. Zรกroveล odporuฤili dorieลกiลฅ, na ฤo by sa vesmรญrny odpad ako zdroj mohol vyuลพiลฅ.
Diplomovรก prรกca Ivana Maลฅasa je nominovanรก na Archiprix International, kde sa predstavujรบ najlepลกie diplomovรฉ prรกce, a budรบci rok by mala byลฅ prezentovanรก na Technickej univerzite vo Viedni v rรกmci vรฝstavy โArchdiplomaโ a nรกsledne znovu na kongrese IAC, ktorรฝ sa bude 2021 konaลฅ v Dubaji.
โVerรญm, ลพe si prรกcu niekto vลกimne a ลพe sa tak problematika vesmรญrneho odpadu dostane aj medzi ลกirokรบ verejnosลฅ,โ dodรกva Ivan Maลฅas, ktorรฝ v sรบฤasnosti pracuje v architektonickej kancelรกrii bof-architekten v Hamburgu. โVesmรญrna architektรบra je pomaly sa rozvรญjajรบ- ce priemyselnรฉ odvetvie, ale s veฤพkรฝm potenciรกlom v budรบcnosti.โ
Vesmรญrny odpad
Vรฝskyt: od 160 km do 2 000 km (nรญzka obeลพnรก drรกha)
โข pribliลพne 3 500 nefunkฤnรฝch satelitov
โข asi 5 400 telies vรคฤลกรญch ako 1 m
โข asi 34 000 telies vรคฤลกรญch ako 10 cm
โข vyลกe 130 miliรณnov telies vรคฤลกรญch ako 1 mm
โข rรฝchlosลฅ รบlomkov: okolo 28-tisรญc km/h
Poฤet druลพรญc: necelรฝch 2 000 (Zdroj: SME, 10. 12. 2019)
Kesslerov syndrรณm
V roku 1978 americkรฝ astrofyzik Donald Kessler predpovedal, ลพe zaฤiatkom milรฉnia bude mnoลพstvo kozmickรฉho odpadu exponenciรกlne rรกsลฅ. Jeho predpoveฤ sa opiera o skutoฤnosลฅ, ลพe v priebehu ฤasu sa hromadรญ mnoลพstvo kozmickรฉho odpadu. Nefunkฤnรฉ satelity ostรกvajรบ na obeลพnej drรกhe.
Ak do nich narazรญ meteorit alebo kozmickรฝ odpad, nastane takzvanรฝ kaskรกdovรฝ proces. Ten odkazuje na kritickรฝ bod, v ktorom bude hustota kozmickรฉho odpadu takรก vysokรก, ลพe jedna kolรญzia zaprรญฤinรญ dominovรฝ efekt ฤalลกรญch kolรญziรญ.
โToto je obrovskรฝ problรฉm, pretoลพe drobnรฝ kozmickรฝ odpad bude vznikaลฅ omnoho rรฝchlejลกie, ako ho budeme schopnรญ odstraลovaลฅ,โ dodรกva Kessler pre portรกl techinsider.io. (Zdroj: TREND, 1. 2. 2016)