V obnovenom Grösslingu chcú architekti zachovať pôvodný svetelný zážitok
Obnova mestských kúpeľov Grössling na Kúpeľnej ulici v Bratislave (medzinárodná súťaž sa uskutočnila v roku 2020, poz. red.) nesie na internetovej stránke víťaza súťaže OPPS architettura z Talianska názov Opalescencia.
Opalescencia znamená rozptyl svetla spôsobený malými časticami obsiahnutými v priehľadnej látke. V angličtine je opalescence hra farieb. V oboch prípadoch ide o svetlo a to je jedným z hlavných aspektov tvorby tohto talianskeho ateliéru s domovskou adresou vo Florencii, ktorého zástupcovia zavítali v polovici februára do Bratislavy. Ich prednáška bola súčasťou slovenského programu Dňa talianskeho dizajnu vo svete.
Predstavitelia ateliéru mali 16. marca prednášku v Aule Emila Beluša FAD Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Počas nej predstavili svoju tvorbu vrátane víťazného návrhu obnovy Grösslingu, ktorý bude východiskom revitalizácie bývalého objektu verejných kúpeľov v mestskej časti Staré Mesto, v blízkosti dunajského nábrežia. Jeho vlastníkom je mesto Bratislava.
Podľa krátkej noticky na webe OPPS architettura (2015) je hlavným cieľom vytvoriť protikladný vzťah s existujúcou situáciou a dosiahnuť atmosféru, ktorá udrží spolu eleganciu historického Grösslingu s ľahkosťou a transparentnosťou nových zásahov. V tomto prípade Opalescencia je podľa autorov manifest, ktorý chce komunikovať tento vzťah.
ASB mal po prednáške priestor na stretnutie s talianskymi architektmi. Zaspomínali si, že keď sa dozvedeli, že vyhrali súťaž, boli veľmi šťastní. Do priestorov vstúpili premiérovo po podpise zmluvy. V čase súťaže bola však pandémia, návrh vypracovali podľa video prezentácie, a potom, už ako víťazi, si mohli „naživo“ predstaviť návrh v priamo v priestoroch kúpeľov.
V práci sa neinšpirovali konkrétnym miestom v Taliansku, návrh má širší kontext. Hlavnou referenciu bola pre nich maďarská Budapešť, pokiaľ ide o veľkosť a vzťah obyvateľov k objektu. V samotnom Taliansku je málo prípadov, keď sú kúpele tak úzko prepojené so štruktúrou mesta ako je to v prípade Bratislavy. Väčšinou ide prírodné zdroje mimo neho.
Podľa architekta Antonia Salviho udržiavajú hlavnú siluetu objektu. „Chceli sme zdôrazniť masívnu časť budovy takým spôsobom, že sme k nej pridali niečo ľahké a jemné ako sú skleníky z ocele a skla. Sadrová štukatúra je prvkom, ktorý zdôrazňuje objem. K nej sme pridali ďalšie prvky ako je zeleň,“ vysvetlil. Snažili sa tiež vyhýbať lampám priamo v interiéri, uprednostniť denné svetlo a zachovať pôvodný svetelný zážitok. Svetlá budú len v nových bazénoch.
Na návrhu spolupracovala architektka Paola Chiriatti z Luce atelier. Povedala, že si naštudovali históriu kúpeľov. „Grössling bol aj kultúrnym centrom, preto sme sa snažili zachovať základné prvky bežného mestského života. Veríme a dúfame, že sa nám to podarí,“ uviedla Chiriatti s tým, že tam bude kaviareň a čitáreň.
Zhodou okolností, v roku 2020 získal OPPS architettura aj tretie mesto v súťaži redevelopmentu hotelového komplexu Borgo Paraelios v termálnom parku v talianskej provincii Rieti.
Hlavné mesto informovalo koncom februára tohto roka, že spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy a OPPS architettura pracujú na kľúčových detailoch budúcej podoby mestských kúpeľov. Finalizujú sa tiež detaily pre suchú saunu, ktorá sa v Grösslingu nachádzala aj v roku 1895. Rekonštrukcia má prebiehať do roku 2026 a s financovaním pomôže štátny investičný fond Slovak Investment Holding.