Virtuplex vizualizacia6 ZahaHadid
Galéria(14)

V prázdnom priestore sa striedajú mnohé miesta. Na Slovensku otvorili najväčšiu halu pre virtuálnu realitu na svete

Celosvetovo unikátne laboratórium v utorok 18. októbra otvorili na predmestí Bratislavy v administratívnom centre Squarebizz v mestskej časti Bory.

Pojem virtuálna realita sa v súčasnosti ešte stále často spája s herným priemyslom a gamingom. Každý určite pozná niekoho, kto má doma interaktívny VR set, ktorý mu poskytuje úplne nový zážitok z hrania.

Podobné pocity, ale na rádovo väčšej ploche, teraz ponúka nová hala v Bratislave. Tá je so svojimi 700 m2 najväčším komerčne dostupným priestorom pre voľný pohyb vo VR na svete. O 100 m2 je táto hala väčšia ako objekt spoločnosti Virtuplex v pražských Horných Počerniciach.

Virtuplex hala Bratislava3
Virtuplex hala Bratislava4
Virtuplex hala Bratislava6
Nová VR hala Virtuplex v Bratislave.
Hala pre prácu vo VR.
Práca vo VR v novej hale v Bratislave.
IMG 5298
Virtuplex hala Bratislava 7 1

Hry tu nehľadajte

Celý priestor slúži ako kreatívne a pracovné miesto pre architektov, projektantov, developerov, výskumníkov, vedcov z univerzít či ľudí z automobilového priemyslu. Možnosti tejto technológie zaujali u našich západných susedov dokonca aj armádu.

Virtuplex hala Bratislava4
Virtuplex hala Bratislava | Virtuplex

U nás sa o premietnutie modelu do virtuálnej reality, okrem zákazníkov z radov veľkých spoločností a developerov, zaujímal aj Metropolitný inštitút Bratislavy.

Platforma a služby Virtuplexu zákazníkom umožňujú okrem skutočnej prechádzky vo virtuálnom prostredí 3D modelu aj určitú mieru interakcie s okolitými predmetmi. Nechýba ani možnosť komunikácie a interaktívnej spolupráce s ostatnými účastníkmi stretnutia, ktorí sa dokážu do spoločného virtuálneho priestoru pripojiť od hocikadiaľ na svete. Výsledkom práce v tomto prostredí sú okrem statických vizualizácií a videí aj interaktívne aplikácie virtuálnej reality.

Virtuplex hala Bratislava6
Virtuplex hala Bratislava | Virtuplex

„Vďaka možnosti voľného pohybu vo virtuálnom dvojčati budovy navníma zákazník oveľa lepšie kompozíciu jednotlivých miestností, ich veľkosť, použitie materiálov aj konečný dizajn. Všetko si môže prezrieť vo veľkosti 1:1. Prípadné nedostatky návrhu je tak možné vyladiť s architektom ešte predtým, ako sa pristúpi k samotnej stavbe, čím sa ušetrí čas aj peniaze, ktoré by inak klient do prípadných opráv investoval,“ hovorí obchodný riaditeľ slovenskej pobočky Virtuplexu, Martin Mihalec.

Nová VR hala Virtuplex v Bratislave.
Nová VR hala Virtuplex v Bratislave. | Zdroj: ASB

Práca vo virtuálnom prostredí

Práce na zostavený virtuálneho modelu trvajú v rovine týždňov. Pre Virtuplex sú kľúčové vstupné dáta 3D modelov objektov. Tie zákazníkom potom premietnu vo virtuálnom prostredí vo viacerých vybraných mierkach. Pri prechádzke modelom si tak zainteresované strany udržia celkový nadhľad nad projektom, no v reálnom čase dokážu riešiť aj drobné detaily.

VR prostredie pre zobrazenie svojich plánov už využili spoločnosti napríklad pri navrhovaní interiérov predajní, súkromných bytov a domov či modelovaní exteriéru alebo dokonca celej štvrte.

„Chceli sme ísť v ústrety našim klientom, ktorí pôsobia nielen na slovenskom trhu. Už teraz, pri otvorení unikátneho VR priestoru, registrujeme pozitívnu spätnú väzbu od miestnych zákazníkov. Veríme preto, že expanzia na Slovensko bola správnou voľbou,“ hovorí spoluzakladateľ Virtuplexu, Pavel Novák.

Vizualizácia virtuálneho zobrazenia.
Vizualizácia virtuálneho zobrazenia. | Zdroj: Virtuplex

Firma Virtuplex chce v zahraničí nadviazať na znalosti a nadobudnuté skúsenosti, ktoré od roku 2019 získala a zároveň ukázať slovenským zákazníkom, aký prínos môže mať využitie VR pre ich podnikanie a biznis.

Dizajn haly pripravil vesmírny architekt Tomáš Rousek, ktorý je tiež autorom známeho projektu Základňa na Mesiaci. V rámci strategického plánu smerovania firmy už teraz Virtuplex zisťuje, aká je situácia na poli využitia VR aj v ďalších európskych krajinách.

Virtuplex, VR