start with children

Veľké myšlienky pre malých ľudí: Start with Children zverejnila program

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a Hlavné mesto SR Bratislava predstavili kompletný program druhého ročníka medzinárodného samitu Start with Children, ktorý sa uskutoční 13. a 14. mája 2025 v Starej tržnici.

Dvojdňová konferencia s témou „Vráťme mestá deťom: Ako tvoriť živé susedstvá a komunity“ predstaví viac ako 40 odborníkov z celého sveta na štyroch pódiách. Tohtoročný program je jedinečný kombináciou odborných prednášok z oblasti urbanizmu a architektúry, prezentácií prípadových štúdií, ale aj diskusií o sociálnych aspektoch života v mestách.

„Na konferencii chceme spojiť pohľad samosprávy, urbanistov a architektov, či developerov, ale aj sociológov a aktivistov. Starostlivé plánovanie miest totiž prináša nielen lepšie fyzické prostredie, ale výrazne ovplyvňuje aj sociálny aspekt života v meste,“ hovorí Petra Marko, riaditeľka MIB.

Slovenské a české osobnosti v hlavných úlohách

Jedným z očakávaných bodov programu bude diskusia hlavných architektov dvoch najväčších slovenských miest. Juraj Šujan, hlavný architekt Bratislavy, a Petr Kropp, hlavný architekt Košíc, budú diskutovať o tom, ako pretaviť idey a princípy mestského plánovania citlivého k deťom či ženám do územného plánovania. Diskusia sa zameria na to, ako lepšie a udržateľnejšie plánovať mesto a viesť konštruktívnu debatu so všetkými zainteresovanými aktérmi.

„Bratislava aj Košice stoja pred rovnakými výzvami – potrebujeme budovať odolné mestá, ktoré dokážu reagovať na klimatické a demografické zmeny a meniace sa potreby obyvateľov. Naším cieľom je vytvárať funkčné a živé štvrte, ktoré podporujú komunity a v ktorých môžu deti bezpečne vyrastať,“ uviedol Juraj Šujan.

Významnú časť programu druhého ročníka tvoria aj odborníci z Českej republiky. Architekt, autor a popularizátor architektúry Adam Gebrian vystúpi s prednáškou „Vidieť mesto Filipovými očami“, kde aj na základe skúseností z cestovania so svojim synom predstaví mesto očami dieťaťa.

Česko-slovenská sekcia sa bude venovať aj téme detských ihrísk a herných priestorov pre hru s istou dávkou rizika, ako sú napríklad skejt parky, na ktorej sa zúčastnia architekti Matěj Hájek zo Skull Studio a Martin Hrouda z U/U Studio.

start with children program
Súčasťou konferencie sú sprievodné podujatia priamo v historickom centre Bratislavy. | Zdroj: Start with Children

Svetové osobnosti urbanizmu a mestského plánovania

Hlavným rečníkom konferencie bude Carlos Moreno, autor konceptu 15-minútového mesta. Už v roku 2015 na Parížskej klimatickej konferencii tím profesora Morena po prvýkrát predstavil koncept školských ulíc a zelených školských dvorov, ktoré by mali byť prístupné každej rodine v Paríži. A práve to naštartovalo rozvoj myšlienky 15-minútového mesta, ktorú si postupne adoptovali mestá po celom svete, vrátane Paríža.

Výnimočným hosťom konferencie bude Eva Kail, rakúska architektka a urbanistka, ktorá sa podieľa na tvorbe Aspern Seestadt vo Viedni, jedného z najväčších mestských rozvojových projektov v Európe. Kail, priekopníčka v oblasti tzv. rodovo citlivého plánovania, vysvetlí, ako sa jej podarilo presadiť, aby sa Viedeň stala jedným z najlepších miest na svete.

Britský architekt Jonny Anstead predstaví projekt Marmelade Lane v Cambridge – komunitnú štvrť s inovatívnym prístupom k bývaniu a zdieľaným priestorom. „Keď vyjdete von vo štvrti ako Marmelade Lane, vždy tam nájdete niekoho, s kým sa môžete rozprávať alebo hrať. To je základom dobrého susedstva,“ hovorí o Marmalade Lane ďalšia hosťka konference, Dinah Bornat.

Osobitný panel s názvom „Dialóg klienta a architekta: Ako dosiahnuť inovatívne modely rodinného bývania“ prinesie pohľad na výzvy pri navrhovaní a realizácii mestského bývania. Diskusia za účasti Jonnyho Ansteada z britskej spoločnosti TOWN a Juraja Benetina z COMPASS Architekti sa zameria na to, ako môže efektívna spolupráca medzi architektmi a developermi priniesť udržateľné bývanie, ktoré lepšie reaguje na potreby súčasných rodín.

Sam „Coach“ Balto, zakladateľ iniciatívy Bike Bus World, zase predstaví, ako sa mu podarilo vytvoriť medzinárodnú komunitu detí a rodičov spoločne dochádzajúcich na bicykloch do škôl, čím prispel k zlepšeniu kvality ovzdušia a zdravia detí v mestách.

Rodičovstvo a spoločenská zmena

Konferencia sa nebude venovať len fyzickej podobe miest, ale aj sociálnym aspektom mestského života. Angela Garbes, autorka knihy Essential Labor: Mothering as Social Change, predstaví materstvo ako revolučnú silu v spoločenskej transformácii.

Jedným zo zaujímavých bodov programu bude diskusia „Politics and Possibilities of Fatherhood“ (Politika a možnosti otcovstva), v ktorej vystúpi aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Ako primátor, architekt ale aj otec vnímam, že priestor, v ktorom sa cítia príjemne a bezpečne deti, je príjemným a bezpečným aj pre nás ostatných. Pohľad na mesto detskými očami nás núti prehodnotiť viaceré priority aj predpoklady, cez ktoré sme doteraz formovali naše mestské prostredie,“ uviedol Matúš Vallo.

Program pre odbornú aj laickú verejnosť

Konferencia bude prebiehať na štyroch rôznych miestach – v hlavnej sále Starej tržnice, Zrkadlovej sieni a Mezzanine Primaciálneho paláca a aj v trochu netradičnom priestore Viechy naturálnych vinárov, kde budú prebiehať tematické workshopy. Návštevníci budú môcť získať praktické nástroje pre participatívne plánovanie s deťmi, navrhovanie bezpečných verejných priestorov pre ženy a dievčatá či dizajnovanie zdieľanej mobility pre rodiny.

„Tento rok rozširujeme Start with Children o platformu na zdieľanie konkrétnych riešení a príkladov dobrej praxe. Účastníci si tak odnesú nielen inšpiráciu, ale aj konkrétne nástroje, ktoré môžu aplikovať vo svojich mestách, ale aj v menšej mierke, vo svojich susedstvách a komunitách,“ dodáva Petra Marko.

Podujatie je určené pre urbanistov, architektov, predstaviteľov samospráv, developerov, ale aj pre širokú verejnosť, ktorá má záujem o kvalitnejší život v meste. Pre viac informácií o programe Start with Children 2025 a registráciu navštívte stránku podujatia.