Veľké stavebné firmy uprednostňujú tendre, malé naopak osobné kontakty
Ani kríza nezmenila spôsob, akým stavebníci získavajú nové zákazky. Aj naďalej tak veľké stavebné spoločnosti ťažia z tendrov a malé firmy najmä z osobných kontaktov. Transparentnosť výberových konaní pritom zostáva stále na rovnakej úrovni ako vlani. Vyplýva to z najnovšej štúdie slovenského stavebníctva, ktorú pripravila spoločnosť CEEC Research v spolupráci s KPMG na Slovensku a v kompletnom znení ju predstaví na blížiacom sa Stretnutí lídrov slovenského stavebníctva, ktoré sa koná 29. mája v Bratislave v hoteli Kempinski.
Za celkovo najefektívnejší spôsob získavania zákaziek považujú predstavitelia stavebných spoločností osobné kontakty. Na stupnici od 0 do 10 (kedy 10 znamená najviac efektívny zdroj), osobné kontakty dosahujú tento rok hodnoty 7,3 bodov, t.j. rovnako ako v roku 2011 a len o desatinu bodu menej ako v roku 2010. Vplyv krízy sa teda zatiaľ stále na spôsoboch získavania zákaziek neprejavil.
Hodnotenie najefektívnejšieho spôsobu získavania novej zákazky sa ale výrazne líši podľa veľkosti firiem. „Celkovo si výberové konania nevedú v hodnotení efektívnosti spôsobu získavania nových zákaziek dlhodobo dobre, keď sa ale sústredíme iba na veľké stavebné spoločnosti, zistíme, že 91% z nich tendre využíva,“ komentuje výsledky štúdie Jiří Vacek, riaditeľ CEEC Research, analytickej spoločnosti špecializujúcej sa na stavebníctvo. Výberové konania v segmente veľkých firiem dosahujú hodnoty 7,3 bodov. „Oproti tomu malé a stredné firmy sú úspešnejšie, keď využívajú svoje osobné kontakty,“ dodáva Jiří Vacek. Na stupnici efektívnosti ich hodnotia malé a stredné firmy s 7,8 bodmi. Ich využívanie potvrdzuje 97% všetkých firiem v tomto segmente. Naopak tendre sú malými a stredne veľkými firmami hodnotené ako najmenej efektívny spôsob (4,5 bodov, 85% respondentov).
Transparentnosť výberových konaní podľa výsledkov CEEC Research zostáva na minuloročnej úrovni (5,9 bodov, hodnotené na stupnici od 1 do 10, kde 10 znamená maximálne transparentné). „Považujem transparentnosť tendrov za dostatočnú. Nedostatkom je skôr široká škála možností na obštrukciu zo strany neúspešných uchádzačov, ako aj nie najlepšia formulácia podmienok a kritérií súťaží investorom,“ hodnotí aktuálnu situáciu na trhu Ján Kato, generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav. Výrazne lepšie hodnotia riaditelia výberové konania financované zo súkromných zdrojov (6,7 bodov) oproti tým financovaným z verejných zdrojov (4,9 bodov). Na týchto hodnoteniach sa zhodujú ako veľké, tak aj stredné a malé firmy.
,,Zatiaľ sa transparentnosť výberových konaní od minulého roka nezlepšila, ale od novej vlády očakávam významné opatrenia na systémové zlepšenia všetkých aspektov procesu verejného obstarávania v stavebníctve,“ neskrýva svoj optimizmus Pavol Kováčik, predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby.
Kompletné výsledky Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva 5/2012 budú prezentované na Stretnutí lídrov slovenského stavebníctva 2012, ktoré organizuje CEEC Research a Zväz stavebných podnikateľov Slovenska 29. mája v Bratislave (viac na www.stavebnictvo.com).
Hlavnou témou tretieho ročníka najväčšieho Stretnutia lídrov slovenského stavebníctva 2012 je aktuálny stav stavebných zákaziek a otvorená diskusia nad ďalším smerovaním vývoja sektora z pohľadu novej vlády Slovenskej republiky a hlavných predstaviteľov slovenského stavebníctva.
V plnej verzii bude Kvartálna analýza slovenského stavebníctva 5/2012 k bezplatnému stiahnutiu od 29. mája na internetových stránkach spoločnosti CEEC Research www.stavebnictvo.com , kde je možné tiež získať viac informácií o konferencii.
Ilustračné foto: Dano Veselský