Výhry a prehry mestskej panorámy Bratislavy
Majster mestského spôsobu života a čerstvý laureát Pritzkerovej ceny Sir Richard Rogers verí v potenciál mesta ako nositeľa spoločenských zmien. Jeho mesto budúcnosti nebude rozdelené do zón, do jednoúčelových get, ale bývanie, práca, nakupovanie, štúdium a voľný čas v ňom budú prepojené do rôznych navzájom spojených štruktúr. Nie vždy a všade sa však tieto progresívne vízie darí uplatňovať, čo napokon ani nie je úplne možné. Bezozvyšku to platí aj pre Bratislavu, ktorej urbanistickú štruktúru, ale i panorámu navyše narušila neexistencia územného plánu hlavného mesta Slovenska.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Nuž a od tohto ideálu je panoráma Bratislavy niekedy poriadne vzdialená. Predovšetkým ide o toľko diskutované výškové budovy, ktoré silnejúci domáci i zahraničný developing rozosieva na všetky strany. Myslím, že každému je viac-menej jasné, že otázka nestojí, či stavať, alebo nestavať výškové budovy, ale kde ich stavať. Nuž a podľa zubatej siluety Bratislavy sa zdá, že plánovaný „downtown“ mesta kdesi v okolí súčasného Toweru 115 je len iluzórnou predstavou.
Obr.: Tento výsek z panorámy Bratislavy ukazuje idylický pohľad na Staré mesto, ktorého vizuálnu patinu minulosti výraznejšie nehyzdí žiadny „patvar“ súčasnej architektúry.
(pet)
Foto: Daniel Veselský