Výstava udržateľnej architektúry švédskeho ateliéru White Arkitekter
Pražská Galéria Jaroslava Fragnera ponúka od 14. januára výstavu s názvom A Heart of Wood, na ktorej predstaví tvorbu medzinárodne rešpektovaného švédskeho ateliéru White Arkitekter.
Tento ateliér sa systematicky venuje ekologicky a sociálne udržateľnej architektúre s využitím dreva ako významného obnoviteľného materiálu.
V roku 2016 ateliér vyhral súťaž na kultúrne centrum a postavil 20-poschodovú budovu – novú dominantu 35-tisícového mesta Skellefteå v severnom Švédsku. Sara Kulturhus je jednou z najvyšších drevených výškových stavieb na svete. Výstava v Galérii Jaroslava Fragnera sa sústreďuje najmä na toto nové kultúrne centrum, ktoré vzbudilo záujem a uznanie už v priebehu realizácie.
Stavba vznikla priamo v strede mesta, známeho najmä ťažbou zlata, a spája v sebe mnoho funkcií: divadlo, múzeum, umeleckú galériu, verejnú knižnicu, konferenčné centrum a hotel. Budova je postavená predovšetkým z dreva pochádzajúceho z regionálnych boreálnych lesov. K minimalizácii uhlíkovej stopy prispievajú aj solárne panely a ďalšie účinné energetické systémy.
O udržateľnosti budú aj pripravované výstavy
Na výstavu White Arkitekter, ktorá sa uskutoční pod záštitou J. E. Fredrika Jörgensena, veľvyslanca Švédska v Českej republike, nadviaže v máji témou drevostavieb a udržateľnosti výstava American Framing, ktorá bola s úspechom prezentovaná v Benátkach, a v lete aj tradičný Landscape festival, ktorý sa po dvojročnej pauze presunie opäť do Prahy. Výstava bude zahájená 13. januára spoločne s prednáškou autorov stavby Oskara Norelia a Roberta Schmitza.
Výstava A Heart of Wood (t. j. Srdce z dreva) ponúka nielen pohľad do inovatívneho stavebného procesu, ale predstavuje aj mnoho podôb využitia tejto gigantickej drevostavby vrátane spoločenských a kultúrnych budov. Snahou municipality banského mesta i architektov bolo navrhnúť Sara Kulturhus tak, aby sa stal priateľským priestorom pre všetkých obyvateľov bez ohľadu na ich doterajší záujem o kultúru.
Víta záujemcov o kultúrne vyžitie na regionálnej, národnej i medzinárodnej úrovni a zároveň je aj výnimočnou ukážkou udržateľnej architektúry. Hlavným cieľom architektov bolo poukázať na možnosti použitia dreva ako konštrukčného materiálu pre zložité výškové budovy v rámci udržateľnej výstavby.
Rôznorodý program si vyžiadal množstvo inovatívnych konštrukčných riešení pri zapracovaní najrôznejších požiadaviek – od flexibility cez akustiku až po celkovú statiku. Architektonický návrh umožnil, aby nosná konštrukcia vznikla bez betónu, čo výrazne urýchlilo čas výstavby a zásadne znížilo uhlíkovú stopu.