Výstavba bytov – výzva developerov
V oblasti výstavby bytových domov sa dá podľa viacerých odborníkov očakávať nárast. Bytov je nedostatok, financií u obyvateľstva menej, ale finančných produktov, ktoré môžu pomôcť preklenúť tento rozpor, čoraz viac, ekonomika sa spamätáva so všetkým, čo z toho pre ľudí zabezpečujúcich si bývanie i pre stavebníctvo vyplýva... Keď sa porovnávajú všetky za a proti tejto oblasti investičnej výstavby, v poslednom čase sa stáva čoraz zaujímavejšou. Potenciál výstavby luxusného bývania vo väčších mestách, najmä v Bratislave, developeri objavili už pred niekoľkými rokmi, odkedy už vyrástlo viacero zaujímavých obytných budov a komplexov, stredne veľké byty sú však tiež v pozornosti developerských spoločností. Ako oni sami vidia oblasť výstavby bytov?
Je pre vás segment výstavby bytových domov v porovnaní s ostatnými typmi budov zaujímavý? Ako sa bude podľa vás táto oblasť vyvíjať v najbližšej budúcnosti?
Mariana Makušová: Segment výstavby bytových domov sa vzhľadom na akútny nedostatok novostavieb a rastúcu kúpnu silu obyvateľstva stáva mimoriadne zaujímavým. Zatiaľ predovšetkým v Bratislave a okolí, v najbližších rokoch však predpokladáme stavebný boom aj v ostatných regiónoch Slovenska. Po pomerne rozpačitých začiatkoch, keď mnohí tieždeveloperi nespravili tomuto segmentu práve najlepšie meno, sa trh s novými nehnuteľnosťami začína štandardizovať a developeri ponúkajú čoraz kvalitnejšie a atraktívnejšie projekty.
Pavla Temrová: Áno, zaujímavý určite je. Trh rezidenčného bývania sa bude podľa nášho názoru aj naďalej dynamicky rozvíjať. To sa týka hlavne Prahy a Bratislavy, pretože tieto mestá disponujú v porovnaní s ostatnými mestami Čiech a Slovenska veľkou kúpnou silou a možnosťami. Napríklad priemerná mzda v Bratislave je takmer o 5 000 Sk vyššia v porovnaní s celonárodným priemerom. Je tu stále mnoho zaujímavých a dosiaľ nevyužitých lokalít. Obe mestá sú okrem toho zaujímavé pre cudzincov, ktorí tu kupujú nové byty ako investíciu. Dôvodom sú nižšie ceny v porovnaní s ostatnými európskymi hlavnými mestami.
Môžete prípadne tento segment porovnať s českým trhom či s inými okolitými krajinami?
Mariana Makušová: V porovnaní s Českou republikou sa hovorí o zaostávaní vo výstavbe bytových domov o tri až päť rokov. Na Slovensku sa developerské aktivity koncentrujú zatiaľ takmer výlučne na Bratislavu a okolie, v Čechách je segment geograficky oveľa viac diverzifikovaný.
Pavla Temrová: Tak ako je kúpna sila, a teda aj ponuka v Prahe odlišná od ostatnej časti Čiech, aj Bratislava je odlišná od ostatnej časti Slovenska, čo je spôsobené najmä nadpriemernými mzdami. Ak porovnáme Bratislavu s Prahou, sú dopyt i ponuka nových bytov v Bratislave porovnateľné s Čechami pred niekoľkými rokmi. Je to dané najmä tým, že vlna hypoték zasiahla Slovensko neskôr než Čechy.
O aké druhy bytov je v oblastiach, kde realizujete svoje projekty, najväčší záujem?
Mariana Makušová: Spoločnosť GEOSAN GROUP realizuje na Slovensku svoj prvý projekt, a keďže sme vnímali ako nedostatočný predovšetkým subsegment nadštandardných novostavieb v Bratislave, rozhodli sme sa práve pre výstavbu luxusných veľkometrážnych bytových jednotiek s bohatou ponukou doplnkových služieb, ktoré prispievajú k maximalizácii pohodlia bývania obyvateľov komplexu. Dlhoročne absentujúca ponuka kvalitných novostavieb však vedie k tomu, že na trhu je veľký dopyt po nových nehnuteľnostiach všetkých kategórií, hoci príjmová úroveň obyvateľstva logicky koncentruje najväčší záujem do segmentu menších a z hľadiska ceny za štvorcový meter lacnejších novostavieb. Ako veľmi pozitívnu vnímame skutočnosť, že naši klienti sa vyvíjajú s trhom a sú stále náročnejší a informovanejší, čo, samozrejme, vytvára pozitívny tlak na nárast kvality v celom segmente.
Pavla Temrová: V súčasnosti sa môžeme vyjadriť len k situácii v Prahe, pretože projekt v Bratislave je zatiaľ len vo fáze prípravy. Záujem o konkrétny typ bytu závisí najmä od konkrétneho projektu a typu klienta. Vo všeobecnosti rastie dopyt po kvalitnejších, priestornejších a drahších bytoch. Záujem o lacnejšie byty tiež pretrváva, tu však veľmi záleží na lokalite. Mladí ľudia a začínajúce rodiny napríklad pozerajú skôr na cenu bytu než na jeho vybavenie.
Veľa sa hovorí o kobercovej zástavbe vo vidieckych sídlach, o bývaní kondominiálneho typu či o väčších obytných súboroch s vlastnou občianskou vybavenosťou pre obyvateľov komplexu v mestách a pod., niektorí developeri sa niekedy nechávajú inšpirovať aj tendenciami v oblasti výstavby bytových komplexov v zahraničí. Ktoré formy projektov o oblasti bývania považujete na Slovensku za najperspektívnejšie a prečo?
Mariana Makušová: Teší nás, že obdobie klasickej „panelákovej“ zástavby je už úspešne za nami a postupne začína nová výstavba získavať kvalitatívne a estetické charakteristiky, ktoré sú v západnej Európe bežné už dlhé roky. Rastúce pracovné nasadenie obyvateľov Slovenska, tlak na potrebu bezpečnosti a ochrany súkromia a v neposlednom rade aj uvedomovanie si ceny vlastného času vytvára ideálne podmienky na realizáciu obytných súborov s vlastnou občianskou vybavenosťou a komplexov kondominiálneho typu, poskytujúcich širokú škálu služieb relaxačného či spoločenského charakteru. Tieto trendy sú badateľné predovšetkým vo väčších mestách, kde má dopyt po tomto type bývania hlavne u mladšej a strednej generácie rastúcu tendenciu.
Pavla Temrová: Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ako najperspektívnejšie považujeme projekty, ktoré sa nachádzajú blízko centra. Čím je projekt architektonicky unikátnejší a čím je viac zelene v jeho okolí, tým je väčšia perspektíva úspešnosti projektu. Dôležitú úlohu tu hrá, samozrejme, dopravná dostupnosť.
Myslíte si, že ľudí presviedčajú pri kúpe najmä priestor a kvality samotného bytu, alebo aj spoločné bytové či vnútroblokové priestory, komunikácie, zeleň, prislúchajúce priestory a urbanistické začlenenie do organizmu sídla? Ako sa snažíte riešiť túto oblasť?
Mariana Makušová: Kvalita zhotovenia a architektonickej stránky bytu tvorí maximálne 50 percent reálnej kvality bývania. Zasadenie bytového domu do prostredia plného zelene, kvalitne riešené spoločné priestory, dostupnosť komunikácií, terasa prislúchajúca k bytu na zintenzívnenie kontaktu s prostredím exteriéru, dostatočné parkovacie možnosti – to všetko má obrovský vplyv na konečnú spokojnosť zákazníka. Kým pri kúpe staršieho bytu sú klienti ochotní akceptovať absenciu niektorej zo spomínaných zložiek pre nižšiu cenu, novostavbám sa už takéto „prehrešky“ len tak jednoducho neodpúšťajú. Je to podobné, ako keby ste namontovali vysokovýkonný a kvalitný motor do starej škodovky: rýchlosť vášho automobilu sa určite zvýši, ale bude jazda aj príjemnejšia? Obávam sa, že nie, a Slováci si to našťastie začínajú čoraz intenzívnejšie uvedomovať.
Pavla Temrová: V tejto oblasti záleží najmä na tom, s akým cieľom si ľudia byt kupujú. Treba pritom rozlišovať investičné zámery od vlastného bývania. Ak ide napríklad o vlastné bývanie, podľa nášho názoru je na prvom mieste podoba samotného bytu a lokalita, v ktorej sa nachádza – to sa opäť môže líšiť podľa typu klienta. Všeobecne však platí, že čím je klient majetnejší, tým sú jeho požiadavky rovnomerne vyššie – to znamená požiadavky na byt aj na spoločné priestory.
Sú Slováci postupom času čoraz otvorenejší myšlienke pri zaobstaraní si vlastného bývania zadĺžiť sa? O aké formy financovania (alebo ich kombinácie) majú klienti najčastejšie záujem?
Mariana Makušová: Pravidelné vyhodnocovanie indexu spotrebiteľskej dôvery jasne naznačuje, že Slováci začínajú viac dôverovať našej ekonomike, čo pozitívne determinuje aj ich ochotu zadlžovať sa. Výraznou mierou to ovplyvňujú aj inovácie klasických bankových produktov, ktoré prihliadajú na špecifiká konkrétnych trhových segmentov. Tzv. americká hypotéka, hypotéky s progresívnym splácaním, hypotéky pre expatriotov a pod. sú produkty, ktoré na trhu jednoznačne vítame. Zvyšujú dostupnosť úverov pre marginálne segmenty obyvateľstva, mnohé poskytujú väčšiu voľnosť pri dokladovaní účelu použitia finančných prostriedkov. Aj vďaka tomu predpokladáme, že sen o vlastnom bývaní dostane pre Slovákov v najbližších rokoch ešte reálnejšie kontúry.
Využíva aj vaša spoločnosť pri financovaní svojich rezidenčných projektov niektoré z finančných produktov na trhu? Je trh týchto produktov na Slovensku už dostatočne rozvinutý a má developer možnosť nechať si finančný produkt ušiť na mieru, modifikovať podľa charakteristík konkrétneho projektu? Uvítali by ste na finančnom trhu ešte nejaké produkty či služby?
Pavla Temrová: Čo sa týka financovania projektov, podobne ako úplná väčšina developerov financujeme svoje projekty prostredníctvom projektového úveru u financujúcej banky. Tento finančný produkt využijeme aj v Bratislave na financovanie nášho prvého slovenského projektu. (začatie plánujeme na jar tohto roku).
Ako by mal byť podľa vás ideálne pripravený územný plán, aby napomáhal výstavbu dobrého bývania? Čo všetko by mohla alebo mala spraviť pre rozvoj bytovej výstavby samospráva?
Samospráva by podľa účelného územného plánu mala výstavbu podporovať, a nie brzdiť. Mala by mať snahu skracovať či aspoň dodržiavať procesné lehoty, mala by mať snahu urobiť niečo pre rozvoj svojho územia – a územný plán by jej mal na to slúžiť ako podporný nástroj.
Aké sú ďalšie faktory, ktoré rozhodujú o úspechu rezidenčného projektu?
Pavla Temrová: Ak sa nebudeme venovať charakteru samotného projektu, ako je architektúra, výhľad, dispozičné riešenie bytov atď., je to jednoznačne lokalita, v ktorej sa projekt nachádza. Kvalitu lokality určujú jednak stav zelene a kvalitná infraštruktúra, ale i ponuka služieb v okolí a unikátnosť lokality. Čím zaujímavejšou lokalitou projekt disponuje, tým sa dá očakávať väčší úspech.
(mc)
Foto: archív redakcie