Zelenรฉ mesto aย vรฝzvy k novรฉmu urbanizmu
Skรบsenรญ odbornรญci, urbanisti, kunsthistorici a verejnosลฅ si vymenili sรบฤasnรฉ skรบsenosti, stratรฉgie aย scenรกre na medzinรกrodnej konferencii โLe Corbusier, Zelenรฉ mesto a vรฝzvy k novรฉmu urbanizmu,โ ktorรก sa konala v priestoroch Univerzitnej kniลพnice vย Bratislave,.
Spoluorganizรกtormi konferencie boli Francรบzsky inลกtitรบt na Slovensku, Francรบzske veฤพvyslanectvo v Bratislave, ล vajฤiarske veฤพvyslanectvo v Bratislave, Univerzitnรก kniลพnica v Bratislave aย vย neposlednom rade Inลกtitรบt urbรกnneho rozvoja.
Vย รบvode konferencie vystรบpil architekt Roman Talaลก, zรกstupca IUR, ktorรฝ vyzdvihol vรฝznam stretnutia sย dรดrazom na sรบฤasnรฝ stav smerovania hlavnรฝch eurรณpskych miest.
โJeho takmer ideรกlne rieลกenie by sme mali uลพ dnes hฤพadaลฅ vย minulosti,โ povedal aย privรญtal nielen vลกetkรฝch zรบฤastnenรฝch, ale menovite aj Alenu Kubovรบ-Gauchรฉ, architektku aย historiฤku, autorku ฤerstvej publikรกcie Koลกice, Bratislava, Prague. De la planification urbaine ร la ville-rรฉgion. Kubovรก-Gauchรฉ vย krรกtkosti predstavila reฤnรญkov a tรฉmy konferencie.
Komfort je predzvesลฅou pรกdu
Jednou zย ฤasto skloลovanรฝch tรฉm bolo iย hฤพadanie odpovede na otรกzku: โฤo je nutnรฉ zmeniลฅ vย plรกnovanรญ mesta aย za akรบ cenu?โ Kรฝm niektorรญ urbanisti vidia jasnรฉ vรฝchodiskรก vย novรฝch, trendovรฝch urbanistickรฝch koncepciรกch, inรญ sรบ zรกstancami โstarejโ klasiky. Dรดkazom toho je naprรญklad tรฉma 15 minรบtovรฉ mestรก, ktorรก mรก uลพ dnes svojich vรกลกnivรฝch zรกstancov iย odporcov.
Tรกto vย zahraniฤรญ uลพ takmer vyrieลกenรก a zaลพitรก tรฉma, so svojimi kladmi ajย zรกpormi, prichรกdza dnes do naลกich zemepisnรฝch ลกรญrok ako objavenie Ameriky. Je lepลกie maลฅ vลกetko vย dosahu do 15 minรบt alebo je ekonomickejลกie aย vรฝhodnejลกie, aj zย hฤพadiska trvalej udrลพateฤพnosti, cestovaลฅ dlhลกie?
Vย prvom prรญpade ลฅahรกme vรฝstavbu viac do vรฝลกky, vย druhom do ลกรญrky. Spolu sย tรฝmito rieลกeniami hrรก hlavnรบ รบlohu doprava. Tรก sa samozrejme vลกade lรญลกi aย stavia tak prirodzene samรบ seba do vรฝraznรฉho popredia.
Doprava aย hustota zastavania sรบ kฤพรบฤovรฉ zรกleลพitosti, ktorรฉ je potrebnรฉ rieลกiลฅ paralelne sย ฤo najvรคฤลกรญm zapojenรญm obyvateฤพstva a s dรดrazom na trvalรบ udrลพateฤพnosลฅ.
Komfort naลกej epochy vedie k zรกniku
โUลพ 20 rokov hovorรญme oย trvalej udrลพateฤพnosti, ale veci sa nehรฝbu dosลฅ rรฝchlo. Ako to mรดลพeme napraviลฅ?โ reฤnรญcky sa pรฝtal Rรฉmi Baudouรฏ, urbanista, politolรณg aย profesor zo ลฝenevskej univerzity. โMesta stoja na poฤiatku rozvoja.
Poฤet ฤพudรญ na planรฉte rastie, mรกme stรกle menej zdrojom, mรญลame stรกle viac aย viac energie. To nรกs vedie kย zamysleniu sa nad bezpeฤnosลฅou naลกich miest vย kontexte trvalej udrลพateฤพnosti,โ rozhovoril sa Baudouรฏ. Vย tejto sรบvislosti vyzdvihol rieลกenie, ktorรฉ stavia na piedestรกl priorรญt v meste autรก: โVลกetko sa odvรญja od mobility, ktorรก je zรกkladnรฝm prvkom sociรกlnej integrรกcie.โ
Ruka vย ruke sย mobilitou krรกฤa aj otรกzka zelenรฝch miest. Ako sarkasticky poznamenala architektka, profesorka dejรญn architektรบry aย pamiatok ลฝenevskej univerzity Leรฏla el-Wakil: โMestรก treba stavaลฅ na vidieku, pretoลพe tam je vzduch ฤistejลกรญ.โ
Tvorbu zelenรฉho mesta prirovnala zรกroveล kย zรกvislosti. โNedajme sa zmรฝliลฅ โรกฤkovรฝmiโ budovami. Je to ฤasto reklamnรฝ ลฅah, na ktorรฝ nemรดลพeme skoฤiลฅ,โ povedala.
Podฤพa Leรฏly el-Wakil rytmus developerskรฝch projektov navyลกe nekoreลกponduje sย rytmom obyvateฤพov, ktorรญ sรบ pre tvorbu kvalitnรฉho mesta kฤพรบฤovรญ. โZelenรฉ mesto sa stalo New Yorkom,โ povedala aย dodala, ลพe komfort naลกej epochy nรกs nรบti kย zlรฝm rozhodnutiam.
Rรฉmi Baudouรฏ, urbanista, politolรณg aย profesor zo ลฝenevskej univerzity dodรกva: โDnes hovorรญme o projektoch mesta, metropolitnom plรกne, o nรกvrhoch na trvalo udrลพateฤพnรฉ mesto. Le Corbusierova myลกlienka Zelenรฉho mesta mรก svoje opodstatnenie aj v dneลกnom kontexte.โ Akรฉ teda je?
Le Corbusier aย zelenรฉ mesto
Keฤ Le Corbusier v roku 1933 prvรฝkrรกt zverejnil svoj nerealizovanรฝ urbanistickรฝ plรกn Ville Radieuse (The Radiant City), predstavoval si, ลพe mesto budรบcnosti bude obsahovaลฅ prefabrikovanรฉ a identickรฉ mrakodrapy s vysokou hustotou obyvateฤพstva, ktorรฉ sa budรบ rozprestieraลฅ na rozฤพahlej zelenej ploche a budรบ usporiadanรฉ do karteziรกnskej siete.
To umoลพnรญ mestu fungovaลฅ ako โลพivรฝ strojโ. Navrhol myลกlienku bohatรฝch streลกnรฝch zรกhrad, aby sa obnovil slnkom presvetlenรฝ zelenรฝ priestor stratenรฝ pod mrakodrapmi. Taktieลพ navrhol vybudovaลฅ vyvรฝลกenรฉ diaฤพnice a autoporty pribliลพne 5 metrov nad รบrovลou terรฉnu.
Celรก รบroveล terรฉnu by sa tak vyhradila pre chodcov. Pravdou je, ลพe prostrednรญctvom radikรกlnej, extrรฉmne usporiadanej symetrie a mechanickej ลกtandardizรกcie poskytol Le Corbusier priekopnรญcky pohฤพad na typolรณgie bรฝvania s vysokou hustotou a efektรญvny spรดsob dopravy.
Zdรก sa vลกak, ลพe architekt zanedbรกval skutoฤnosลฅ, ลพe keฤ bolo mesto navrhnutรฉ ako โลพivรฝ strojโ a obsadenรฉ automobilmi, objavila sa sรฉria environmentรกlnych problรฉmov, ako sรบ emisie sklenรญkovรฝch plynov a globรกlne otepฤพovanie.
Zrada Atรฉnskej charty
Ideรกlne mesto – โsรญdliskoโ Le Corbusiera – bolo dรดleลพitรฝm bodom konferencie. Kรฝm niektorรญ diskutujรบci velebili priestrannosลฅ, vzduลกnosลฅ nรกvrhu a vyuลพรญvanie zelenรฝch plรดch, inรญ zatracovali veฤพkรฉ vzdialenosti a hustotu. Prirovnali ho k sรญdliskรกm ako naprรญklad Petrลพalka.
Sรกm Le Corbusier, ktorรฝ mal vรกลกnivรฝ vzลฅah kย Atรฉnskej charte povedal: โZradila ma!โ Na konci svojho ลพivota sa teda on osobne sลฅaลพoval, ลพe ho zradilo to, ฤo sรกm napรญsal. Ale je to naozaj tak? Alena Kubovรก-Gauchรฉ povedala: โExistuje niekoฤพko Le Corbusierov, nielen jeden.โ Kaลพdรฝ sa poฤas svojho ลพivota vย tvorbe vyvรญja, formuje aย prehodnocuje svoje diela aย rozhodnutie.
Lokรกlne zdroje ako rieลกenie?
Roman Kouckรฝ, architekt, urbanista, profesor z Fakulty architektรบry z ฤVUT Praha sa zhostil tรฉm ako naprรญklad Klasickรฉ aย modernistickรฉ mesto aย jeho smerovanie vย treลฅom tisรญcroฤรญ.
Previedol nรกs struฤnรฝm prierezom od klasickรฉ mesta, ktorรฉ sme stavali po celom svete desaลฅtisรญc rokov aลพ po modernistickรฉ mesto, ako ho poznรกme za poslednรฝch sto rokov, a ktorรฉ sa poฤas tejto doby rozลกรญrilo po celom svete.
Podฤพa Kouckรฉho je prรกve kombinรกcia klasickรฉho aย modernistickรฉho mesta cestou pre 3. tisรญcroฤie. โMusรญme sa adaptovaลฅ na zรกklade toho, ฤo mรกme, tomu, ฤo mรกme. Rieลกenia musรญme vytvoriลฅ na zรกklade lokรกlnych zdrojov.
Tie mรดลพeme neskรดr aj jednoduchลกie recyklovaลฅ.โ Svoju filozofiu bliลพลกie priblรญลพil na mestรกch ako Vancouver, kde dochรกdza kย znaฤnej redukcii dopravy aย k zmene dispoziฤnรฝch rieลกenรญ. Schodisko sa stalo objektom, ktorรฝ architekti umiestลujรบ ฤo najbliลพลกie kย vchodu do budovy. Preฤo? Cieฤพom je donรบtiลฅ nรกvลกtevnรญkov krรกฤaลฅ, nie sa vyvรกลพaลฅ vรฝลฅahom.
Spomenul ajย Kodaล, ktorรก je svojim prรญstupom aย rieลกeniami prรญkladom pre nรกs vลกetkรฝch. Vย meste, kde kvalitnรฉ procesy uviedla do reality bรฝvalรก hlavnรก architektka Tina Saaby, uลพ dnes vzrastรก prรญtomnosลฅ ekologickรฝch malรฝch รกut.
Vย popredรญ je tzv. ekobรฝvanie vย podobe bioklimatickรฝch stavieb. Vznikajรบ ekomestskรฉ ลกtvrte, ktorรฉ nie sรบ len reklamnou nรกlepkou developerskรฝch spoloฤnostรญ. Ekoลกtvrte mรดลพeme vidieลฅ vย Bordeaux, kde je bรบranie budov ekologicky veฤพmi nรกroฤnรฉ aย zanechรกva za sebou veฤพkรบ uhlรญkovรบ stopu. Vย popredรญ sa nachรกdza revitalizรกcia uลพ existujรบcich priestorov.
ล tokholm je taktieลพ vnรญmanรฝ ako mesto, zย ktorรฉho by sme si mali braลฅ prรญklad, a to najmรค z dรดvodu, ลพe skรบsenรญ urbanisti aย architekti sรบ tu vnรญmanรญ ako dirigenti mesta. Aย รกno, reลกpektujรบ ich aj developeri. Vo vลกetkรฝch spomenutรฝch mestรกch je vย popredรญ ฤlovek. Jeho potreby, ลพivot mesta poฤas celรฝch 4 hodรญn, rovnovรกลพny vzลฅah medzi zahusลฅovanรญm mesta aย prรญrodou.
Vย mnohรฝch mestรกch obyvatelia vnรญmajรบ vzrastajรบcu neschopnosลฅ verejnej moci, teda to, ลพe developeri diktujรบ rozvoj mesta. Vidia vย tom znaฤnรบ krehkosลฅ a takรฝto tenkรฝ ฤพad je nebezpeฤnรฝ. Je preto dรดleลพitรฉ hฤพadaลฅ budรบce odpovede medzi akademickou obcou, architektami, odbornรญkmi aย hlavne obyvateฤพmi. Pretoลพe prรกve od nich prichรกdza โobjednรกvkaโ, ktorรบ nemoลพno ignorovaลฅ.
Organizรกcia verejnรฝch priestorov
โNemรดลพeme skฤบznuลฅ do polohy, ลพe sa budeme pรกฤiลฅ kaลพdรฉmu, no budeme samรฝch seba nenรกvidieลฅ za svoje rozhodnutia. Nedovoฤพte, aby sa Bratislava stala mestom urbanistickรฝch pokusov,โ vysvetlila architektka, profesorka dejรญn architektรบry aย pamiatok ลฝenevskej univerzity Leรฏla el-Wakil.
Svojimi nรกzormi nesporne zaujala. Jej tรฉmy ako obrana vrstevnatosti mesta, udrลพateฤพnรฉ mesto a zelenรฉ mesto, sรบ spรกjanรฉ nielen s organizรกciou verejnรฝch priestorov, ale aj s novosลฅou architektรบry, ktorรก vฤlenenรก do existujรบcej zรกstavby natrvalo menรญ obraz mesta.
Zamรฝลกฤพala sa nad tรฝm, ako usporiadaลฅ na viacerรฝch rovinรกch vzลฅahy medzi historickรฝm mestom, sรญdliskami a novรฝmi administratรญvnymi a obchodnรฝmi centrami, opierajรบc sa pritom o predstavu mesta ako celku.
Venovala sa aj tomu, ako urฤiลฅ hodnoty architektรบry po strate jej pรดvodnรฝch funkciรญ. Tieto pohฤพady priniesli vskutku zaujรญmavรบ diskusiu iย vย kontexte sย ฤalลกรญm reฤnรญkom, ktorรฝm bol Jรกn Mazรบr, riaditeฤพ Metropolitnรฉho inลกtitรบtu Bratislavy.
Dรดvera verejnosti
Hlavnou tรฉmou jeho prรญspevku bol stรกle aktuรกlnejลกรญ plรกn Bratislava 2030: Predpoklady pre zdravรฉ, udrลพateฤพnรฉ a zelenรฉ mesto s vysokou kvalitou ลพivota. Pojednรกval o hlavnรฝch predpokladoch pre รบspeลกnรบ implementรกciu vรญzie udrลพateฤพnej Bratislavy do roku 2030.
Pre รบspeลกnรบ implementรกciu vรญzie Bratislavy do roku 2030 je potrebnรฉ ju nielen sformulovaลฅ a politicky presadiลฅ, no zabezpeฤiลฅ aj jej vลกeobecnรฉ prijatie verejnosลฅou. Na to je vลกak potrebnรฉ, aby sa รบzemnรก samosprรกva รบspeลกne uchรกdzala o dรดveru verejnosti, a to v kontexte krajiny s tradiฤne mimoriadne nรญzkou mierou dรดvery verejnosti voฤi verejnej sprรกve.
Konferencia bola pre niektorรฝch zrkadlom, pre inรฝch inลกpirรกciou. Jej perfektnรก organizรกcia aย obsah priniesli vลกak urฤite do Bratislavy doslova horรบce tรฉmy. A rovnako aj poznanie, ลพe ak โdnesโ zaspรญme, ฤalลกie generรกcie po nรกs zdedia veฤพkรฝ รบver, ktorรฉho splรกcanie nebude ฤพahkรฉ.