![Mesto Žilina](https://www.asb.sk/wp-content/uploads/2025/02/mesto-zilina-840x560.jpg)
Žilina plánuje vlastnú developerskú spoločnosť. Mesto chce stavať cenovo dostupné nájomné byty
Žilinská radnica chce založiť vlastnú developerskú spoločnosť. Tá by poskytovala služby v oblasti správy a využívania nehnuteľností vo vlastníctve samosprávy a tiež iniciovala výstavbu stavebných projektov, najmä v oblasti bytovej výstavby.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Návrh na založenie Žilinskej developerskej spoločnosti sa nachádza medzi materiálmi predkladanými komisiami mestského zastupiteľstva. V zdôvodnení jej založenia sa uvádza, že jedným z cieľov je iniciovať, pripravovať a zabezpečiť realizáciu urbanistických (najmä bytových) stavebných projektov a zabezpečiť koordináciu s ďalšími subjektmi podieľajúcimi sa na rozvoji mesta, najmä v oblasti bytovej výstavby.
„Hlavným zámerom založenia Žilinskej developerskej spoločnosti, s.r.o. je zlepšiť bytovú otázku mesta Žilina s využitím dostupných foriem financovania od štátu. Dôležitým hľadiskom by bolo aj zhodnocovanie majetku mesta, ako aj jeho rozširovanie. Mesto Žilina najlepšie pozná vhodné územia pre výstavby rôznych projektov. Pozemky vhodné na výstavbu nemusí viac predávať, ale naopak, zhodnocovať, čo mestu prinesie nielen peniaze, ale aj riešenie jeho udržateľného rozvoja a v neposlednom rade prispeje k zlepšeniu kvality života v meste Žilina,“ uvádza sa v návrhu.
Zrýchlenie konaní aj profit z predaja bytov
Predkladateľom návrhu je primátor Peter Fiabáne, ktorý by vystupoval ako konateľ spoločnosti. Spoločnosť s ručením obmedzeným by bola platcom 23 % DPH, ktorú by si, na rozdiel od mesta, mohla spätne uplatniť. Za výhody mesto považuje aj vplyv na rýchlosť konaní, prípravu a realizáciu projektov či vplyv na personálne obsadenie a potrebné finančné ohodnotenie.
Developerská spoločnosť by ako organizácia mesta zodpovedala za výstavbu cenovo dostupného nájomného bývania. Okrem rozširovania bytového fondu Žiliny primátor ako benefity uvádza finančný profit pri realizovaní a predaji bytov, odborné zvládnutie náročných investičných zámerov.
Odhaduje, že do troch rokov by mohla byť ekonomicky samostatne činná, teda bez finančnej podpory mesta. Firma by spolupracovala so štátnou správou (ŠFRB, Agentúra pre štátom podporované nájomné bývanie), samosprávami, s mestskými spoločnosťami aj investičnými partnermi.
V pláne je nielen nájomné bývanie
V materiáli nájdeme aj príklady konkrétnych projektov, ktoré by mala mestská firma na starosti: realizácia nájomného bývania na Dlabačovej ulici, bytová výstavba v okolí Vuralu, športový objekt Karpatská, rekonštrukcia Zimného štadióna a Mestskej krytej plavárne s prístavbou bazéna, objekt Pasáže, nová lokalita TSMŽ či rozvoj nových území pri železnici, v okolí Váhu a pokračovanie bytovej výstavby na Hájiku. Výstavba komunálnych bytov v Žiline dlhodobo stagnuje, 99 % bytov postavených od roku 1995 postavil súkromný sektor.
Pokiaľ bude návrh schválený, mesto vloží základný peňažný vklad 5-tisíc eur a primátor vyhlási výberové konanie na nového konateľa firmy. Žilina sa pri zakladaní spoločnosti inšpirovala podobnými organizáciami zo západných krajín. Pri väčších celkoch bude možné kombinovať rôzne modely výstavby a spolupráce so súkromným sektorom v rámci danej oblasti, ako je to bežné v iných európskych mestách.