10 najškaredších budov sveta podľa CNN
Zrekonštruovanú žižkovskú vežu už od jej otvorenia v roku 1992 verejnosť prijíma rozporuplne. Niektorí ju považujú za jedinečnú ukážku hi-tech architektúry, pre iných je iba obrom, ktorý hyzdí panorámu Prahy. V rebríčkoch najmrzkejších budov sveta sa umiestnila už niekoľkokrát a podľa stanice CNN tento rok skončila na štvrtom mieste. Desať najškaredších budov sveta si pozrite vo fotogalérii.
01/Hotel Ryugyong , PchongjangTento 105-poschodový hotel je svojou výškou 330 metrov najvyššou budovou Severnej Kórey. S jeho stavbou sa začalo v roku 1987, ale v dôsledku hospodárskej krízy ju prerušili. V roku 2008 stavbu obnovili a slávnostné otvorenie jej budúci prevádzkovateľ – sieť Kempinski – naplánovala na jeseň 2013. Architekt: Baikdoosan Architects &Engineers.
Foto: Wikimedia Commons
02/Hotel Atlantis, Dubaj
Architekti tohto päťhviezdičkového hotela, otvoreného v roku 2008, sa inšpirovali podmorským svetom. Pri jeho otvorení sa vypálilo viacero rakiet ako pri otváracom ceremoniáli olympijských hier v Pekingu.
Foto: Thinkstock
03/Palác parlamentu, Bukurešť
Táto takmer 20 rokov nedokončená najväčšia civilná budova sveta je zároveň najdrahšou administratívnou budovou, aká bola doteraz postavená. Má podlahovú plochu 340 tisíc štvorcových metrov a na jej stavbe sa podieľalo takmer 700 architektov. Hlavným architektom bol Anca Petrescu.
Foto: Wikimedia Commons
04/Žižkovská veža, Praha
Tejto ukážke hi-tech architektúry dala verejnosť prezývku Jakešov prst. Pri jej stavbe bolo potrebné presunúť časť žižkovského cintorína. Architekt: Václav Aulický v spolupráci so statikom Jiřím Kozákom.
Foto: Wikimedia Commons
05/Muzeum populárnej hudby a sci-fi, Seattle
Stavba od Franka Gehryho, architekta Tancujúceho domu v Prahe. Stavbu inicioval spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen.
Foto: Wikimedia Commons
06/ Ho Či Minovo mauzoleum, Hanoj
Architektúra budovy nesie znaky Leninovho mauzólea v Moskve. Denne tu ľudia celé hodiny stoja v rade, aby uvideli zabalzamované telo vietnamského revolucionára Ho Či Mina.
Foto: Wikimedia Commons
07/Rímskokatolícka metropolitná katedrála, Liverpool
Katedrálu, pre jej tvar podobný indiánskemu stanu prezývanú Paddyho Vigvam, postavili v roku 1967 najmä z betónu a skla. Architekt: Sir Frederic Gibberd.
Foto: Wikimedia Commons
08/Dom komunálnych služieb, Portland
Táto stavba s miniatúrnymi oknami a trávnatou strechou je sídlom mnohých portlandských úradov. Architekt: Michael Graves, Emery Roth & Sons.
Foto: Wikimedia Commons
09/Budova Fang Yuan, Šen-jang, provincia Liao-ning
Architekt C. Y. Lee, autor mrakodrapu Taipei 101, postavil túto 25-poschodovú budovu ako symbol splynutia východnej a západnej kultúry. Túto stavbu paradoxne niekoľkokrát zvolili za najkrajšiu budovu v meste.
Foto: Thinkstock
10/ Sídlo Petrobrasu, Rio de Janeiro
Hlavné sídlo najväčšej firmy v Južnej Amerike sa nachádza v štvrti s nie najlepšou povesťou. Možno aj preto pôsobí dosť nedobytne. Architekt: Roberto Gandolfi.
Foto: Wikimedia Commons
-vb-