image 83215 25 v2
Galéria(15)

Absolútne súkromie? Vila zakopaná pod zemou!

Partneri sekcie:

Vo vilových štvrtiach rastú čoraz vyššie a hrubšie ploty. Skrývame sa pred susedmi a okoloidúcimi,  chránime si svoj pozemok a svoje súkromie. Je to v podstate logické, i keď v niektorých prípadoch možno trochu pritiahnuté za vlasy. Ideálnym bývaním pre tých, ktorí chcú absolútne súkromie a žiadne obdivné, závistlivé a iné pohľady susedov a náhodných okoloidúcich je napríklad vila Walnut Burrow v anglickom mestečku Loudwater.

IMG 1
IMG 2
IMG 3
IMG 4
IMG 5
IMG 6
IMG 7
IMG 012

Táto štýlová a unikátna vila je celá ukrytá vo svahu po zatrávneným vrchom. Nesie meno Walnut Burrow a bola postavená za osemnásť mesiacov. Ako aj jej názov hovorí, je skutočne skrytým orieškom, lebo len málokto by veril, čo sa skrýva pod tonami zeminy vo svahu pod zatrávneným kopcom. Napriek tomu je veľmi štýlová a unikátna aj svojím zariadením a využitými technológiami. Samozrejmosťou sú solárne panely, programovateľné osvetlenie, skvelý ventilačný a tepelný systém.

Aby susedia nevideli

Vila, ktorej predajná cena bola viac ako 2 400 000 eur, získala cenu Sunday Times za „Small house of the year” (Malý dom roka). Pôvodný majiteľ, na želanie ktorého bola táto vila postavená, chce zostať v anonymite, a tak sa dá predpokladať, že ide o osobnosť, ktorá je minimálne v Anglicku známa. Jeho základnou požiadavkou, ktorú zadal architektom, bolo vytvoriť dom, ktorý susedia nikdy neuvidia. Pozemok, na ktorom sa dom nachádza, tvoril kedysi zadnú záhradu susedného obydlia, ale vytvorením prístupu pre autá bol oddelený. Z troch strán je ohraničený vysokými stromami.

Nájsť riešenie nebolo jednoduché

Cieľ realizovať vilu na patričnej úrovni, ale tak, aby mali jej obyvatelia maximálne súkromie,vyvolal niekoľko problémov. Dôležitým momentom je aj fakt, že vila sa nachádza v chránenej pamiatkovej rezervácii a predchádzajúci návrh majiteľa pozemku nedostal súhlas na realizáciu práve z dôvodu narušenia charakteru oblasti. Nakoniec uspel návrh luxusného domu pod zemou, ktorý najlepšie chráni súkromie jeho obyvateľov a nepôsobí rušivo ani voči okoliu. Ponorením budovy pod úroveň terénu vytvorili okolité pozemky prirodzenú izoláciu.

Pod zemou, ale s denným svetlom

Samozrejme, vytvoriť zakopaný luxusný dom tiež nie je jednoduchá záležitosť. Ešte pred samotným začiatkom výstavby bolo potrebné vykopať viac ako 5 000 ton zeminy. Celých 270 metrov štvorcových obytnej plochy sa totiž skrýva pod úrovňou terénu. Po splnení tejto neľahkej úlohy mohli stavebníci začať stavať vodotesnú železobetónovú konštrukciu. Ďalšou špecialitou zakopanej vily je fakt, že napriek svojmu umiestneniu pod zemou je osvetlená prirodzeným denným svetlom.

Celá stavba má dĺžku 13,7 metra a má na juh orientovanú zasklenú časť. Táto časť domu je zároveň najpriestrannejšia a nachádza sa tu kuchyňa, jedáleň a obývačka s rozlohou celkovo 13 x 5,5 m. Odtiaľ sa ďalej dostanete na centrálne nádvorie. Toto nádvorie je vlastne lovcom denného svetla. Strecha samotnej vily je pokrytá rašelinou, na ktorej môžu mať domáci záhradku. Takže dom nevidno prakticky ani zvrchu, pôsobí len ako malý hobití dom, i keď realita je úplne opačná.

Zvonku nenápadne, zvnútra honosne

Pôdorys vily je vymyslený skutočne dôvtipne. Všetky miestnosti sa nachádzajú okolo centrálneho nádvoria. Vo vile nájdete štyri honosné spálne, pričom každá z nich má vlastnú kúpeľňu. Samozrejmosťou je garáž s rozlohou 30 metrov štvorcových a súkromné kino. Vstupné dubové dvere sa otvárajú do veľkej haly s modernou šatňou. „Neviditeľné bývanie je ideálne pre celebrity alebo profesionálnych futbalistov, ktorí hľadajú niečo architektonicky pôsobivé,“ charakterizovala tento typ obydlia maklérka Sue Trybus pre denník Daily Mail. Kto je momentálne majiteľom vily, je však dobre utajené.

Sabína Zavarská
Foto: PFG design
Zdroje: thesundaytimes.co.uk, dailymail.co.uk, rightmove.co.uk, pfgdesign.co.uk, britishhomesawards.co.uk