Airbubble: Prvý vzdušný bioreaktor
Znečistenie vzduchu je jedným z najzávažnejších problémov, ktoré už nemôžeme ďalej prehliadať. Pevné častice, oxid dusičitý a prízemný ozón sa v súčasnosti vo všeobecnosti považujú za tri znečisťujúce látky, ktoré najvýznamnejšie vplývajú na ľudské zdravie.
Pri dlhodobom vystavení vplyvu znečisťujúcich látok v ich najvyšších hodnotách dochádza k rôznym závažným následkom od poškodenia dýchacieho systému až po predčasnú smrť.
Približne 90 percent obyvateľov európskych miest je vystavených znečisťujúcim látkam vo vyšších koncentráciách, než sú hladiny kvality ovzdušia považované za zdraviu škodlivé. Predpokladá sa, že výskytom jemných pevných častíc (PM2.5) v ovzduší sa pravdepodobne skracuje očakávaná dĺžka života v EÚ o viac ako osem mesiacov.
Konferencia OSN o zmene klímy 2021, ktorá sa konala v jednom najznečistenejších miest Veľkej Británie, mala priniesť riešenia a odpovede. Pred glasgovským vedeckým centrom svietil objekt pripomínajúci futuristický nafukovací hrad na skákanie ako maják nádeje, že riešenie existuje.
Čerstvý kyslík
Airbubble je projekt spoločnosti ecoLogicStudio, ktorá sa zameriava na prepojenie architektúry a inovácií. Stojí za ním dvojica Claudia Pasquero a Marco Poletto, pionieri v biotechnologickom využití zelených rias. Netradičná ekologická čistička vzduchu, ktorú vyvinuli v spolupráci s firmou Otrivin, prekvapí svojou komplexnosťou a hravosťou zároveň.
Návštevníci zelenej konferencie mohli vojsť do jej vnútra, preskúmať ju a nadýchnuť sa čerstvo metabolizovaného kyslíka. „Hravá jemnosť organickej štruktúry, ktorá pripomína gigantickú medúzu, je priamou manifestáciou biotechnológie, ktorú zahŕňa,“ uvádzajú autori projektu.
Ekologický prístroj pozostáva na 99 percent zo vzduchu, vody a živých fotosyntetických čistiacich kultúr chlorely. Zelenú sladkovodnú jednobunkovú riasu chlorelu s vysokým obsahom chlorofylu, bielkovín, minerálnych látok a ďalších živín môžete poznať ako doplnok výživy či ako zložku kozmetiky.
Výskumy naznačujú, že by v budúcnosti mohla slúžiť aj na filtráciu dusíka a fosforu z napadnutých vodných zdrojov. Airbubble nie je prvým projektom, ktorý riasu využil na čistenie vzduchu, čo dáva nádej, že by mohlo skutočne ísť o riešenie problému so znečisteným vzduchom, aj keď len čiastkovo a lokálne.
Ľahká, ale odolná
Čistička je prvým vzdušným bioreaktorom. Obsahuje 6-tisíc litrov vody, ktorá vyživuje 200 litrov chlorely. Tá dokáže denne filtrovať 100 litrov vzduchu v znečistenom meste. Vodu a vzduch oddeľuje TPU membrána. Je hrubá 0,5 milimetra, pričom z celej štruktúry zaberie len päť percent hmotnosti a 1 percento objemu.
Pevnosť štruktúry spočíva v trojdimenzionálnom usporiadaní pripomínajúcom matrix nafúknutých buniek. Keďže je konštrukcia veľmi ľahká, dá sa ľahko preniesť, nainštalovať a po skončení zbaliť. Aj takýmto spôsobom šetrí svoju uhlíkovú stopu. Napriek nízkej hmotnosti je mimoriadne odolná proti vetru. Proces filtrácie posilňuje tvar štruktúry.
Membrána z TPU a 24 fotobioreaktorov kontrolujú mikroklímu v bubline. Vstupy do objektu podporuje prúdenie vzduchu a prirodzené vetranie. Airbubble dokáže odfiltrovať šesť dôležitých častíc, ktoré znečisťujú vzduch: jemné častice PM2.5 a PM10, prízemný ozón, oxid dusičitý, oxid siričitý a oxid uhoľnatý, 97 percent dusíka a 75 percent pevných častíc.
Airbubble
Miesto: Glasgow
Dizajn: ecoLogicStudio
Funkcia: Čistenie vzduchu
Projekt: 2021