Aj Centrum tradičnej kultúry v Detve možno obliecť do moderných šiat
Chceme priniesť drevostavbu, ale nejdeme robiť drevenicu, definoval v skratke návrh súboru dvoch dvojpodlažných objektov v meste Detva pre potreby areálu Centra tradičnej kultúry architekt Ondrej Marko z bratislavského ateliéru 2021, ktorý vyhral urbanisticko-architektonickú súťaž.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Banskobystrický samosprávny kraj a Podpolianskeho osvetového strediska vyhlásili súťaž v januári 2023 a víťaz bol známy v júli. Prihlásilo sa 15 ateliérov a do druhého kola postúpilo 5 architektonických kolektívov. V tom kole počas dvoch workshopov vypracovali a predstavili svoje návrhy.
Návrh obsahuje moderné prvky
Na webovej stránke archinfo, ktorá uverejnila podmienky súťaže a výsledky, porota a vyhlasovateľ ocenili vysokú účasť, kvalitu a záujem ateliérov o tento typ súťaže v regióne stredného Slovenska.
Podľa vyjadrenia predsedu poroty Martina Paulínyho je návrh ateliéru 2021 najkonzistentnejší z vizuálneho hľadiska.
„Novonavrhované budovy na prvý pohľad pôsobia smerom k prostrediu striedmo a pokorne. Prezentujú tradičné formy, konštrukcie, farebnosť a maternialitu ľudovej architektúry, pričom do nich integrujú súčasné moderné prvky veľkoformátových okien a ďalšie remeselné a umelecké detaily, akým je aj logo v rozete štítovej steny,“ vyjadril sa predseda poroty v oficiálnej tlačovej správe kraja o súťaži.
Súťažná porota
Predseda poroty: Martin Paulíny
Členova poroty: Martin Pavelek, Vladimír Hain, Hana Kasová, Beáta Mikušová
Poradie návrhov účastníkov súťaže:
- miesto: 2021
- miesto: ALEXY & ALEXY
- miesto: Hubinsky atelier
- miesto: Total studio
- miesto: Šercel Švec
ZDROJ: archinfo
Sofistikovanejšia práca s drevom
Víťazný ateliér sa inšpiroval urbanizmom a ľudovou architektúrou v regióne, ktoré spojil s funkčným využitím v dispozíciách oboch budov. „Prekvapilo nás, akí vieme byť konzervatívni vo výraze stavby.
Chceme sofistikovanejšie využiť drevo ako materiál, viac ako je dnes zvykom. Boli by sme radi, keby bol krov pokrytý šindľom, ale uvedomujeme si, že je to finančne nákladné,“ povedal pre ASB architekt Marko s tým, že drevostavba je drahšia ako súčasná klasická stavba.
Dve nepodpivničené budovy v areáli sú usporiadané do tvaru prerušovaného písmena L a otvorené do dvora, ktorý susedí s parkoviskom zdravotného strediska. „Navrhli sme vysadiť vo dvore stromy a vyspádovať pokryv dvora smerom k nim. Peší pohyb návštevníkov a obyvateľov sa prostredníctvom dvora bude ‘prelievať‘ dnu i von z areálu Centra tradičnej kultúry.
Hlavné priestory objektov sú otvorené až do krovu, čím získajú vnútornú výšku a dôstojnosť,“ opísal architekt Marko s tým, že v hlavnej budove sú kancelárie pracovníkov centra na poschodí. A keďže je možný pohľad z poschodia dolu, pracovníci majú prehľad, kto vchádza do budovy a čo sa v nej deje.
Pôvodne hospodárska budova sa zmení na sálu
Ateliér upravil typ hospodárskej budovy a obytnej budovy na priestory, kde je sála pre 80 sediacich divákov, miestnosť pre rôzne druhy workshopov, zázemie a malé ubytovanie pre lektorov a účinkujúcich, kancelárie a dielňa pre kováčske a rezbárske workshopy v priestore pod strechou alebo odkvapom (gánok) na dvore. V budove so sálou sú veľké posuvné dvere, takže v prípade priaznivého počasia je možné prirodzené vetranie aj pohľad zvonka na vystúpenie alebo nácvik tanečného súboru.
Budovy budú stáť na betónovej „doske“ a v drevenej konštrukcii sa podľa Marka „pohrajú“ s väzníkovým priehradovým krovom a vyskúšajú ho ako nový typ dekoru. Štít hlavnej budovy otočili do uličného priestoru a objekt svojou výškou nepresahuje výškovú hladinu a nenarúša rytmus okolitej zástavby v staršej lokalite Detvy.
Realizácia diela bude postupná
Aby kraj mohol postaviť novú kultúrnu infraštruktúru, plánuje sa uchádzať aj o peniaze v rámci integrovanej územnej stratégie. Víťazný návrh je rozdelený na etapy. V budúcnosti treba ešte štúdiu dopracovať, získať potrebné povolenia a urobiť súťaž na zhotoviteľa stavby. Centrum tradičnej kultúry sídli v prenajatej budove a výstavbou nových by získalo vlastné sídlo a modernejšie priestory.
Centrum tradičnej kultúry, Detva
Investor: Banskobystrický samosprávny kraj
Architekt: 2021
Stav: ukončená urbanisticko-architektonickú súťaž v roku 2023