Akoby ju chceli roztrhnúť. Umelecká inštalácia v Bruggách aj napriek nezvyčajnému tvaru, zapadla do okolia
Išlo o dočasnú inštaláciu od zahraničných umelcov na vopred určenú tému v dialógu s prostredím, ktorá na mieste zostala do jesene minulého roka.
Belgické Bruggy hostia od roku 2015 Trienále, ktoré prinášajú do historického jadra, zapísaného v UNESCO, súčasné umenie a architektúru. Zúčastnení umelci sa zaoberali skúmaním menej atraktívnych aspektov mesta.
Východiskovým pavilónom pre verejný program bol Bruggský diptych od amerického architektonického štúdia PARA Project. Dočasná inštalácia zaujala verejnosť a ostáva na mieste až do jesene.
Pavilón je situovaný nad vodným kanálom a zakotvený na 15 pontónoch bez priameho kontaktu s pôvodnou zástavbou. Prístup naň bol možný len z jednej strany, zozadu susedil s nevyužívanou budovou z 15.storočia. A práve táto najbližšie stojaca kamenná stavba sa stala hlavnou inšpiráciou pre tvar a formu Bruggského diptychu. Štúdio jej v podstate vytvorilo „dvojníka“.
Zdvojená drevená konštrukcia
Drevený pavilón prebral tvar fasády, na jednej aj s naznačenými otvormi pre vikiere v streche, na druhej s dierou pre komín. Novým dodatkom sú štyri malé balkóny.
Pri diaľkových pohľadoch z oboch strán zo zeme sa jednalo o jednoduchý, samostatne stojaci objekt v tvare domu bežnej mierky, akých je v historickom centre mnoho. Z bezprostrednej blízkosti a vtáčej perspektívy sa však odhalila jeho skutočná forma.
Pavilón bol zložený z dvoch pretínajúcich sa foriem vo veľkosti susedného domu. Drevená rámová konštrukcia ostala vnútri odkrytá a priznala miesto kríženia striech.
Z vonkajšej strany bola čiastočne opláštená panelmi z preglejky. Pocit nekonečnosti dodávali zrkadlá, nainštalované v priezore pri kamennej stavbe, ktoré odrážali fragmenty historického okolia.
I keď sa jednalo o dočasnú inštaláciu, autori nad návrhom premýšľali do najmenších detailov. Tvar diptychu, teda dvojdielne umelecké dielo, najčastejšie otvárateľný malý oltár, pripomína zdvojenie objemov domov.
A pre zaujímavosť, neďaleko pavilónu sa nachádza dom renesančného maliara Jana van Eycka. Umelec sa okrem iných typov námetov preslávil aj diptychmi s náboženskými výjavmi.
Dočasný pavilón Bruggský diptych
Autor: PARA Project
Lokalita: mesto Bruggy, Belgicko
Klient: mesto Bruggy
Architektonický tím: Jon Lott, William SMith, Rachel Coulomb, Lauren McClellan
Realizácia: 2021
Fotografie: Stijn Bollaert, Iwan Baan, PARA Project, Jasper van het Groenewoud