apartmanovy byt v new yorku
Galéria(12)

Apartmánový byt v New Yorku

Partneri sekcie:

Bývanie na malej ploche má veľa výhod – je menej nákladné, menej energeticky náročné, ľahšie sa udržiava, a navyše, vojde sa tam všetko potrebné vrátane početnej rodiny či množstva priateľov. A to vďaka šikovnému dizajnu, ktorého príkladom je apartmán v New Yorku. Na necelých 40 m2 poskytuje komfort až trojnásobného priestoru.

01 big image
02 big image
03 big image
04 big image
05 big image
06 big image
07 big image
08 big image
V roku 2009 si architekt a dizajnér Graham Hill prenajal apartmán, aby „mohol ľuďom ukázať, ako sa dá komfortne žiť na malom priestore“. Byt, ktorý si prenajal vo vyhľadávanej newyorskej štvrti SoHo, je svojimi 39 m2 typický pre New York. Vysoká cena nehnuteľností i hustota zastavanosti v tejto metropole vedie k veľkému záujmu o malé byty. Tie však nemusia byť len garsónkou na prespanie, ale môžu sa stať aj pohodlným bytom pre rodinu alebo priestorom na stretávanie sa s priateľmi.

Na začiatku bola súťaž
Ako sa predstava transformovateľného bytu stala skutočnosťou? Hoci je Graham Hill pôvodom architekt, stal sa z neho popularizátor kvalitného a udržateľného dizajnu a zakladateľ svetovo úspešného webu TreeHugger.com. Neskôr sa rozhodol osloviť crowdsourcingovú platformu Jovoto a marketingovú firmu Mutopo, aby mu pomohli usporiadať súťaž na návrh tohto priestoru. Súťaž mala veľkú odozvu a zúčastnilo sa jej vyše 300 dizajnérov z celého sveta. Nakoniec sa realizoval návrh dvoch rumunských študentov architektúry Catalina Sandu a Adriana Iancu. Tí starostlivo premysleli, ako sa efektívne vyrovnať s daným priestorom. Plochu bytu tak nečlenia žiadne pevné priečky, ale ani zariadenie postavené v miestnosti. Ak je požiadavka vytvoriť čo najväčší priestor, nábytok možno zasunúť, sklopiť alebo zavrieť do skrine. Večer možno vyklopiť posteľ, vysunúť pracovný stolík, ale vysunutím celej skriňovej steny aj vytvoriť druhú spálňu s dvomi záklopnými posteľami. Táto skriňa slúži nielen ako stena, ale aj ako úschovňa pracovného kúta či premietacie plátno. Aby všetko mohlo fungovať, interiér je vybavený aj špeciálnym nábytkom, ktorý sa dá poskladať, ako je napríklad teleskopický stôl. Všetky výsuvné moduly sa pohybujú na špeciálnych na mieru vyrobených koľajniciach, aby manipulácia s objemnými kusmi nebola namáhavá.

Nielen byty
Graham Hill si bývanie v tomto byte pochvaľuje, preto na podobnom princípe plánuje ďalší apartmán v tom istom dome, tentokrát s veľkosťou iba 32,5 m2. Tieto byty sú súčasťou projektu LifeEdited, ktorý sa chce zamerať na podobné riešenia a spolupracovať aj s developermi. „Viem si predstaviť domy s bytmi riešenými na základe týchto princípov,“ hovorí Graham Hill a dodáva, že využitie transformovateľného interiéru je široké: „Interiéry riešené týmto efektívnym spôsobom nájdu využitie aj v prípade komerčných plôch a spoločných priestorov pre viacero užívateľov. Prinášajú možnosť vystačiť si s menším množstvom vybavenia, pričom netreba zľaviť z komfortu. Takéto šikovné riešenia sú prínosom aj z hľadiska udržateľného dizajnu – znamenajú menej plytvania a viac úžitku, najmä v prípade voľby prírodných ekologických materiálov.“

TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
FOTO: MATTHEW WILLIAMS

Článok bol uverejnený v časopise ASB.