Nové číslo časopisu ASB: Ako sú na tom developeri a architekti

Partneri sekcie:

Zničujúce dôsledky koronavírusu sa šíria Európou. Nevyhla sa mu ani architektúra a stavebníctvo na Slovensku, ktoré čakajú neisté časy. Preto sme v časopise ASB pripravili veľkú anketu s poprednými developermi a architektmi na Slovensku, ako zareagovali na súčasnú situáciu, aké opatrenia museli urobiť a aké sú vyhliadky do blízkej budúcnosti.

Developeri sa zhodujú, že zatiaľ nepredpokladajú drastický dosah epidémie na ekonomiku a vyvolanie podobnej krízy, aká bola pred 12 rokmi. Tak uvidíme. Žiaľ, epidémia je aj smrteľná a vo svetovej architektúre sme sa museli predčasne rozlúčiť s viacerými známymi menami – Gregotti, McKinnell, Sorkin. V časopise sme im pripravili aspoň malú poctu v podobe prezentácie ich významných diel.

Nechýbajú pravidelné rubriky Projekty, Realizácie, Malá achitektúra, Dizajn a Konštrukcie, ktoré predstavujú zaujímavé pripravované projekty, hotové realizácie väčšieho, ale aj komornejšieho rozmeru, či inšpiratívne interiéry. Súčasťou rubrika Aktuálne je prehliadka stavieb v súťaži Stavba roka 2019, ktorej vyhlásenie výsledkov sa však kvôli pandémii presúva na neskorší termín.

časopis ASB 2020 04

A výber šéfredaktora? Upozornil by som na 30 Hudson Yards, nový mrakodrap na Manhattane, ktorý sa s výškou 395 m stal druhou najvyššou administratívnou budovou v New Yorku, pričom vyhliadková plošina, nachádzajúca sa vo výške 345 m, je najvyššie položenou otvorenou plošinou na západnej pologuli.

Nebol by to Frank Gehry, keby opäť nepripravil niečo výnimočné zo svojho architektonického umenia so sochárskym rozmerom. Tentokrát v juhokórejskom Soule v podobe novej predajne Louis Vuitton. A potom je tu ešte nórska Snohetta, ktorá naprojektovala prvú reštauráciu pod vodou v Európe.

Prelistujte si digitálne vydania časopisu ASB. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sprístupňujeme plnú verziu časopisu úplne bezplatne.