Archetyp – Harmónia v Harmónii
Galéria(11)

Archetyp – Harmónia v Harmónii

Strohá architektúra je stále „in“, často však býva len neopodstatneným manierizmom. To však určite nie je prípad rodinného domu v Modre-Harmónii. Prapôvodný tvar domu, ktorého krásu a jednoduchosť podčiarkol titánzinkový obklad, je v kontexte okolitej prírody výsledkom skutočne úprimného hľadania harmónie a krásy. Dom žiari v zeleni mierne svahovitého pozemku uprostred záhrad a starých vinohradov ako šperk. Architekt rozohral na pôdorysnej ploche 7 × 13 metrov nádhernú hru jednoduchosti, účelnosti a krásy. Čistá geometria, vnútorné vertikálne a horizontálne priehľady, neočakávané interiérové a exteriérové prepojenia a využitie zvyškových priestorov robia z malého domu veľkorysý priestor na bývanie.

Dom obložený do posledného detailu titánzinkovým plechom pôsobí veľmi až neskutočne ľahko. Obklad sa sugestívne mení spolu s ročnými obdobiami, ale aj z hodiny na hodinu. Odráža oblohu, zeleň, ožíva rannými slnečnými lúčmi, jagá sa vo svetle poludnia, zjemnie a oteplie k večeru či potemnie spolu s prichádzajúcim dažďom. Jednotný obklad dal zároveň ešte viac vyznieť jednoduchosti a kráse jednoduchého konceptu – archetypálne linky dvoch zvislíc, na ktorých spočívajú dve o seba opreté šikminy, pôsobia v tomto materiáli ešte sugestívnejšie, než keby boli steny a strecha štandardne z rozličných materiálov.

„Pri výbere materiálu obkladu sme veľa špekulovali. Uvažovali sme aj o OSB doskách či doskách Cetris. Napokon zvíťazil plech, pretože sa vďaka nemu dala najlepšie dodržať jednoduchosť konceptu bez odkvapových žľabov a atík. Voda zo strechy obteká steny a zvádza sa drenážou po obvode domu do zeme,“ vysvetľuje Ing. arch. Juraj Čerešňák, autor architektonického konceptu domu.
Ako sme spomínali, dom je vo vzácnej harmónii so svojím okolím, zaujímavé však je, že pôvodný koncept vznikal ako teoretická súťažná úloha na vytvorenie domu s obstavaným priestorom do 300 m3 s možnosťou dostavania na 500 m3 a neskôr sa ešte niekoľkokrát modifikoval.



Ešte neuveriteľnejšie znie príbeh, ako si tento dom našiel svojho investora: v trafike si investor pri kúpe cigariet všimol v Projektoch rodinných domov vizualizáciu a vedel, že to je presne to, čo spolu s rodinou hľadali. Objekt je osadený v teréne tak, že svetové strany ideálne korešpondujú s dispozičným riešením – obývací priestor a kuchyňa sú otočené na juh, zasklené nárožie na juhozápade poskytuje príjemný výhľad, pohľad zo spální na podlaží sa opiera do svahu okolitých záhrad.

Pôdorys 1. NP Pôdorys 2. NP

Samozrejme, pôvodný projekt prešiel niekoľkými menšími úpravami, aby presnejšie reflektoval predstavy investora. Pod kvalitu domu sa určite podpísala aj kvalita spolupráce medzi architektom a investorom. „Každá zo zúčastnených strán – investor, architekt a zhotovovateľ – pristupovala k ostatným zúčastneným s rešpektom, s ochotou počúvať a so spoločným cieľom – vytvoriť dobrý a fungujúci dom,“ hovorí o spolupráci architekt.

Na ploche necelých 100 m2 zastavanej plochy dom ponúka všetko pre plnohodnotný život troj- až štvorčlennej rodiny. Ústredným priestorom na prízemí je obytná hala s kozubom, ktorá je v jednej časti pôdorysu otvorená do podkrovia. V priamej nadväznosti na ňu sa nachádza kuchyňa a schodisko do podkrovia. Na druhom konci dispozície prízemia je pracovňa a prízemie dopĺňajú vstupná hala a malá kúpeľňa. Podkrovie tvoria dve izby s výhľadom na záhrady, kúpeľňa a šatník. Zo všetkých miestností na prízemí možno vyjsť do záhrady alebo na obytnú terasu. „Vyložením izieb zo základnej hmoty domu, aby sa maximálne využila pôdorysná plocha izieb v podkroví, sme vytvorili v exteriéri zaujímavý objemový efekt vysunutých kubusov,“ hovorí o koncepte Juraj Čerešňák.

Hlavným zdrojom tepla na vykurovanie je teplovzdušný kozub. Teplý vzduch sa vďaka riešeniu interiérového priestoru prirodzene šíri do ostatných častí dispozície. Orientácia domu a rozmiestnenie obytných miestností na svetové strany sú navrhnuté s cieľom maximálne využiť slnečnú energiu v zimných mesiacoch. Dispozičné riešenie, efektívny zdroj tepla a kvalitné zateplenie zabezpečujú nízke náklady na vykurovanie.

Názov: Rodinný dom v Modre-Harmónii
Architekt: Ing. arch. Juraj Čerešňák
Zhotovovateľ: Jaroslav Majtán
Statika: Ing. Juraj Kostolanský
Zdravotná technika: Štefan Lelkeš
Elektroinštalácia: Imrich Klein
Zastavaná plocha: 95,3 m2
Celková úžitková plocha: 139,2 m2
Obstavaný priestor: 544,2 m3

Použité materiály:
Strešná krytina a obklad stien: Rheinzink
Murivo: Porotherm
Zateplenie: Nobasil
Exteriérová dlažba: PREMAC
Izolácia spodnej stavby: Icopal
Sanita: Jika

Začiatok výstavby: júl 2004
Ukončenie výstavby: apríl 2005
Celkové investičné náklady: 4 mil. Sk

(mj)
Foto: Daniel Veselský
Grafické prílohy: Ing. arch. Juraj Čerešňák