image 99922 25 v1
Galéria(15)

Architekt si postavil dom s opálenou fasádou

Partneri sekcie:

Príjemný rodinný dom spája pozitíva drevodomu a niektorých prvkov architektúry, charakteristických pre lokalitu, s modernými potrebami mladej rodiny. Jednopodlažný dom s obytným podkrovím si pre svoju rodinu postavil architekt Václav Kocián. Jednou zo špecialít tohto domu je dojem vznášania sa nad zemou.

IMG 0009 fin
IMG 0012 fin
IMG 1675
IMG 1688
IMG 1692
IMG 1707
IMG 1722
IMG 1737

Vychádza z tradičnej architektúry

Pozemok, na ktorom dom stojí je slnečný a z jednej strany susedí s ovocným sadom. Vyrastená čerešňa a jabloň poskytujú potrebné tienenie časti dvora, terasy a následne i interiéru počas letných horúcich dní. Stavba tvaroslovím aj farebnosťou vychádza z okolitej tradičnej zástavby – tmavých domčekov so sedlovými strechami a úzkou dlhou formou.

Aby nezničili žiadne stromy

„Dom sme sa rozhodli orientovať pozdĺž severovýchodnej strany pozemku. Šlo nám o to, aby sme zastavali čo najmenšiu plochu, zachytili čo najviac slnečného svitu. Zároveň sme nechceli ničiť žiadne stromy. Od začiatku sme vedeli, že nepotrebujeme veľký dom, nielen z finančných dôvodov, ale tiež kvôli urýchleniu výstavby a celkovej udržateľnosti do budúcnosti,“ vysvetľuje spôsob uvažovania pri riešení návrhu Ing. arch. Václav Kocián, ktorý je zároveň majiteľom domu.

Vznáša sa vo vzduchu

Pôdorys domu má rozmery 14 × 5,2 m. Konštrukčne ide o drevostavbu z fošňového systému založenú na betónových pätkách. Výhodou tohto systému je, že pod stavbou vznikla medzera, dom sa prakticky vznáša nad zemou a nespôsobuje pozemku do budúcnosti žiadnu škodu. Celá konštrukcia domu je riešená ako prevetrávaná.

Funkčný i estetický presah strechy

Z profilu stavbu charakterizuje výrazný presah strechy na jednej strane, ktorý tvorí krytý vonkajší priestor. Podobné presahy boli známe i v našej vidieckej architektúre a priestoru pod nimi sa hovorilo gánok. Vďaka tomuto presahu vzniká nielen čiastočne chránené vonkajšie prostredie – pavlač, cez ktorú sa do domu aj vchádza, ale tiež v lete dôležité tienenie interiéru pred priamym slnkom.

Jeho estetiku zvýrazňuje použitie kontrastného svetlého dreveného obloženia. Stena pod presahom strechy je otvorená do záhrady troma veľkými oknami, ktoré prinášajú do interiéru dostatok svetla a príjemný výhľad. Vysoká strecha umožňuje kvalitne využiť aj podkrovné priestory, pretože jej sklon nebráni pohybu či uloženiu potrebného nábytku v miestnostiach na vrchnom podlaží.

Fasádu opálil plynovým horákom. Aký to má efekt okrem estetiky?

Drevo je použité v celom dome ako príjemný, lacný, ľahko opracovateľný a obnoviteľný materiál. Navyše ide miestne drevo z rodinného lesa. Podlahy sú zo smrekových paluboviek, podhľad na prízemí je zo smrekových dosiek. Steny sú riešené ako kombinácia náterov a obkladov, piliere medzi oknami a priestor za kuchynskou linkou sú natreté čiernou farbou, na ktorú sa dá kresliť. Zvyšné steny sú obložené na bielo natretými OSB doskami.

V podkroví a v kúpeľni sú steny obložené brezovou preglejkou (v kúpeľni je natretá vrstvou laku). Fasádu domu tvoria plynovým horákom opálené smrekové latky. Zuhoľnatený povrch totiž tvorí ochrannú vrstvu proti škodcom a hubám, navyše vytvára zaujímavý zamatovo lesklý efekt.

Ako je riešená dispozícia?

Tak, aby čo najviac vyhovovala potrebám architektovej rodiny. Najväčší priestor tvorí spoločenská miestnosť s kuchyňou na prízemí domu. Spálne v podkroví sú určené len na prespanie. Zo schodiska vedúceho do podkrovia vojdete do spálne, kúpeľne a dvoch detských izieb. Prvú z nich je možné v budúcnosti rozdeliť na dve samostatné izby. Navyše využíva na spanie priestor nad kúpeľňou a nad druhou izbou. Druhá izba je menšia, útulnejšia a môže slúžiť tiež ako pracovňa.

Vila Rozárka v skratke

Architektonické štúdio: KLAR/Kocián&Liška Architekti, Ing. arch. Václav Kocián, March. Zdeněk Liška, Ing. Lubomír Mik
Lokalita: Kopřivnice, ČR
Štúdia: 2015
Realizácia: 2016/2017
Úžitková plocha: 115 m2
Zastavaná plocha: 75 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: KLAR