image 71656 25 v1
Galéria(7)

Architektonický bedeker Ľubľany

Partneri sekcie:

Hlavné mesto Slovinska si v ostatných rokoch užíva zaslúženú pozornosť. Architektonické exkurzie do Ľubľany sa intenzívne organizujú z celej Európy. Veľký podiel na tom majú práve miestni architekti a tiež kultúrou a atmosférou nabité mesto.

01 Polje  Marek DSCN7484
02 Tetris mateja DSC5994
03 SvMikael marek 000030
04 kniznica mateja hlavne foto
05a XXS house marek DSCN7863
06 Prule marek DSCN7907

Ľubľana je kombináciou pocitu dovolenky a domova zároveň. Jadranské more je už takpovediac cítiť vo vzduchu, a pritom mesto nenápadne oslovuje domovskou atmosférou. Človek akoby len zahol do ulice, ktorou v rodnom meste ešte nešiel. Výrazové prostriedky architektúry v Ľubľane sú našim značne podobné. Stopy rakúsko-uhorskej éry z konca 19. storočia neustále nabádajú na porovnávanie. Mediteránny spirit mesta súčasne pripomína blízkosť mora.

Sociálne bývanie po slovinsky

Vo výstavbe bytovej architektúry sa v Ľubľane úspešne realizuje silný ateliér Bevk Perović arhitekti. V širšom okolí mesta postavili hneď niekoľko komplexov. Ich 1. a 2. etapa Polje Housing vyvoláva veľké debaty o rozdieloch sociálneho bývania v Slovinsku a na Slovensku. Bytovky zapôsobia hlavne otvorenosťou architektonického riešenia, reflektujúc bezprostrednosť tamojších susedských vzťahov. Ani verejný priestor vnútroblokov svojimi kvalitami nezaostáva. Medzi budovami je integrovaná aj materská škola. Hneď 1. fáza projektu bola v roku svojho zrealizovania ocenená cenou J. Plečnika za architektúru 2005. V súčasnosti sa dokončuje už 3. etapa.

Polje Housing

Polje Housing – Dôležitým aspektom projektu Polje Housing je jeho sociálny rozmer. Mesto ako investor kládlo dôraz na rôznorodosť sociálnych skupín nájomníkov. Cieľom bolo predísť vzniku geta. V komplexe sa nachádzajú aj byty navrhnuté pre hendikepovaných. Lokalizované sú na prízemí a tvoria desatinu z celkového množstva bytov.

Miesto: Ľubľana
Autor: Bevk Perović arhitekti
Foto: Marek Peťovský

Bližšie k centru, v medziriečí Ľubľanice, sa darí architektúre domácich OFIS arhitekti. Zastúpenie sociálneho bývania dopĺňajú v tesnom kontakte obytná skladačka Tetris apartment a hustá zástavba súboru bytových domov 650 apartments. Priľahlý supermarket Dot envelope je tiež projektom tejto kancelárie. V susedstve naproti cez ulicu sa objavili Bevk Perović arhitekti so svojím sociálnym internátom Poljane. Kto počas svojho štúdia býval na internáte, má čo porovnávať. Množstvo novej výstavby v tejto štvrti a internát zaujímavo kontrastujú so zadnými dvormi starých radových rodinných domov. Tie si majitelia malebne podorábali a popriliepali jeden k druhému.

Tetris apartment

Tetris apartment – Bytový dom Tetris v štvrti Poljane zaujme príjemnou mierkou. Inšpirovaný rovnomennou počítačovou hrou je kompaktný objemom, a zároveň rozohraný v detailoch. Jednotlivé bytové jednotky v členitej fasáde ľahko od seba rozoznať podľa striedania farieb. Natočenie okenných otvorov a hlavne veľkosť podzemného parkoviska predznačujú, že sa v budúcnosti počíta s dostavbou ďalších dvoch skladačiek Tetris z oboch pozdĺžnych strán ich súrodenca.
Miesto: Ľubľana
Autor: OFIS arhitekti
Foto: Mateja Vonkomerová

Slovinská legenda

Po prehliadke súčasnej architektúry Ľubľany je na mieste zoznámiť sa s pokladom mesta – Národnou a univerzitnou knižnicou od J. Plečnika, slovinskej legendy. Od kľučky na vstupnej bráne až po čitateľskú halu, špecificky monumentálny charakter stavby každého presvedčí, že je právom označovaná za nositeľa identity miesta. Vybrať sa v Ľubľane po stopách Plečnika – od jeho drobných zásahov až po urbanistické – by bolo na samostatnú exkurziu. Človek by však určite nemal vynechať symbolické srdce mesta – Trojmostie a tržnicu, ktorá lemuje mestskú promenádu nábrežia. Z množstva jeho ľubľanských stavieb zaujme aj kostol Sv. Mihaela na okraji mesta.

Slovinská národná a univerzitná ­knižnica

Slovinská národná a univerzitná ­knižnica – Slovinská národná a univerzitná knižnica je vrcholným dielom Plečnikovej Ľubľany. Jej charakteristická fasáda je kombináciou tehlového a kamenného muriva. Zakomponované sú aj zvyšky kameňa z renesančného paláca, ktorý na tomto mieste stál, no v roku 1895 ho zničilo zemetrasenie. Časť histórie vo fasáde tvoria aj ruiny rímskych hradieb nájdené pri vykopávkach.

Miesto: Ľubľana
Autor: Josip Plečnik
Foto: Mateja Vonkomerová

Cerkev Sv. Mihaela na Barju

Cerkev Sv. Mihaela na Barju – Stavbu kostola Sv. Mihaela v rokoch 1936-1940 sprevádzali viaceré nepriaznivé okolnosti. Počnúc nedostatkom financií, po problémy s pozemkom, ako aj so zakladaním a statikou či úradmi. Vznikli tak mnohé neštandardné fascinujúce riešenia. Netypicky plochá zvonica kostola, interiérové stĺpy vyskladané z kanalizačných betónových skruží pomaľované ľudovými motívmi, svietidlá skonštruované z mlynčeka na kávu alebo volského rohu či formálne dominantné, no bezpečnostne nevyhovujúce stĺpikové zábradlie hlavného schodiska. Aj napriek množstvu vstupných hendikepov je kostol rovnako ako veľkolepá knižnica ukážkovým príkladom Plečnikovho tvorivého potenciálu a jedinečnosti jeho tvorby v kontextoch architektúry 20. storočia.  
Miesto: Ľubľana
Autor: Josip Plečnik
Foto: Marek Peťovský

Voda v meste

Na spestrenie odborného programu dobre padne poprepletať sa sieťou uličiek centra a vychutnať si atmosféru víkendových pouličných trhov, ako aj prechádzku pri vode. V roku 2004 sa mesto rozhodlo investovať 20 miliónov eur do úpravy brehov rieky Ľubľanica. Cieľom bolo prepojiť rieku so životom v meste, ako to zamýšľal a začal pred vyše 80 rokmi už J. Plečnik. Menšími či väčšími zásahmi sa na území dlhom viac ako 2 km úspešne realizovali rôzne lokálne architektonické kancelárie. Príjemné prostredie pri vode neďaleko centra zlákalo na stavbu vlastného bývania aj niektorých slovinských architektov. Len 43 m2 veľký XXS House (Dekleva Gregorič arhitekti) sa krčí v pamiatkovo chránenej zóne v mierke pôvodnej stredovekej dediny. Architektonický manželský pár ho využíva na prechodné bývanie.

XXS House

XXS House – Prísne zastavovacie regule chráneného územia stanovili novému víkendovému príbytku jasné hranice. Tvarovo a objemovo sa musel ponášať na obslužný hospodársky prístavok, ktorý pôvodne na pozemku stál. Problém s obmedzenými možnosťami presvetlenia prízemia architekti vyriešili pomocou strešného svetlíka a vytvorením malého intímneho átria v zadnej časti domu.

Miesto: Ľubľana
Autor: Dekleva Gregorič arhitekti
Foto: Marek Peťovský

V susedstve na druhej strane rieky si momentálne ešte rozostavaný betónový bytový dom Apartment building Prule pre svoje rodiny naprojektovali Bevk Perović arhitekti.

Apartment building Prule

Apartment building Prule – Architekti predstavili novú mestskú bytovú vilu už na svojej bratislavskej prednáške v rámci Clubovky v máji minulého roku. Pozostáva z troch veľkých apartmánov rozdelených do troch traktov. Pozdĺž rieky sa vinie otvorená denná časť bytov. Nočná zóna sa naopak odvracia do súkromia zadného dvora. Rozdelené sú stredným servisným traktom s komunikáciou.

Miesto: Ľubľana
Autor: Bevk Perović arhitekti
Foto: Marek Peťovský

V neposlednom rade sa oplatí venovať čas Ľubľanskému hradu, kam v pravidelných intervaloch jazdí moderná lanovka (Ambient d.o.o.). Inšpirujúce rekonštrukčné zásahy z obdobia viacerých posledných desaťročí, ako aj výhľady na mesto, útroby hradu či rozsiahle nádvorie sú hodné pozornosti a aj dlhšej návštevy. Do Ľubľany sa každopádne oplatí vrátiť.

Ďalšie tipy, ktoré stoja za návštevu

  • Jurčkova housing (Enota)
  • House D, SB House, Office and Housing Complex Pilon, Situla Complex (Bevk Perović arhitekti)
  • Biotechnical faculty (Arhitektura Krušec)
  • The City museum Ljubljana (OFIS arhitekti)
  • Ferantov vrt (Edvard Ravnikar)
  • a samozrejme stavby od J. Plečnika.

Beáta Paňáková

Článok bol zverejnený v časopise ASB.